تعریف


کوله سیستکتومی  عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا است.  کیسه صفرا عضوی  گلابی شکل درست زیر کبد در سمت راست بالای شکم است . در این کیسه ، صفرا(مایع هضمی که توسط کبد تولید می شود) ذخیره و جمع آوری می شود.

کوله سیستکتومی زمانی که شما درد ناشی از سنگ کیسه صفرا که انسداد ایجاد کرده است را داشته باشید، لازم است. برداشتن کیسه صفرا یک جراحی رایج است و عوارض کمی دارد . در بیشتر موارد شما می توانید همان روز که کیسه صفرا را برداشته اید، به  خانه بروید. جراحی برداشتن کیسه صفرا ،اغلب با قرار دادن یک دوربین فیلم برداری کوچک و ابزار مخصوص جراحی از طریق چهار برش کوچک به داخل شکم انجام می شود تا داخل شکم دیده شود و کیسه صفرا برداشته شود.پزشکان به این روش لاپاروسکوپی می گویند.

در برخی موارد ممکن است یک برش بزرگ داده شود تا کیسه صفرا برداشته شود که به آن” برداشتن کیسه صفرای باز” می گویند .

علت انجام


برداشتن کیسه صفرا برای درمان سنگهای صفرا و عوارض آنها استفاده می شود.

پزشک ممکن است کوله سیستکتومی را توصیه کند  در صورتی که :

1) سنگهای متعدد  در کیسه صفرا وجود داشته باشد. (کوله لیتیاسیس)

2) سنگ در مجرای صفرا باشد.

3)التهاب کیسه صفرا (کوله سیستیت)

4)التهاب لوزالمعده (پانکراتیت)

خطرات احتمالی


عوارض برداشتن کیسه صفرا :

1.       نشت صفرا

2.       خونریزی

3.       لخته شدن خون

4.       مرگ

5.       مشکلات قلبی

6.       عفونت

7.       صدمه به ساختمان مجرای صفراوی،کبد ،روده کوچک

8.       پانکراتیت

9.       ذات الریه

خطرات فوق بستگی به وضعیت جسمانی شما دارد

چه انتظاراتی باید داشته باشید


کوله سیستکتومی به روش لاپاروسکوپی

در طول عمل

برداشتن کیسه صفرا با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود بنابراین در طی عمل شما هوشیار نخواهید بود داروهای بیهوشی از طریق تزریق در بازو داده می شود. هنگامی که دارو اثرکرد،  تیم پزشکی یک لوله پایین گلوی  شما قرار می دهند تا به شما کمک کند نفس بکشید. جراح ممکن است از دو روش برای برداشتن کیسه صفرا استفاده کند:

 1)لاپاروسکوپی

 2)عمل باز

برداشتن کیسه صفرا به روش (لاپاروسکوپی ):

در روش لاپاروسکوپی، جراح چهار برش در شکم ایجاد می کند از طریق یکی از برشها دوربین فیلم برداری کوچکی وارد شکم می شود جراح در اتاق عمل مانیتور را نگاه می کند  و به وسیله آن  برشهای دیگری در شکم می دهد و کیسه صفرا را بر می دارد سپس از مجرای صفرای شما تصویر برداری می شود رادیولوژی اختلال مجرای صفراوی را نشان می دهد تا اگر جراح سنگ کیسه صفرا و یا مشکلات دیگری در مجرای صفراوی پیدا کند آنها را درمان می کند. شکاف بخیه زده می شود و شما به اتاقتان برده می شوید لاپاروسکوپی کیسه صفرا یک الی 2 ساعت طول می کشد .

لاپاروسکوپی کیسه صفرا برای همه مناسب نیست ،  در برخی موارد جراح شما ممکن است با روش لاپاروسکوپی شروع کند ، ولی ممکن است به دلیل  وجود زخمهای قبلی یک برش بزرگتر ایجاد کند.

برداشتن کیسه صفرا به روش  سنتی (باز ):

در جراحی باز جراح 6 اینچ  (15 سانتیمتر ) درروی  شکم در زیر دنده سمت راست برش ایجاد می کند. عضلات و بافتها کشیده می شود تا کبد و کیسه صفرا دیده شود.  سپس جراح کیسه صفرا را برمی دارد،

شکاف ها بخیه زده می شود. عمل جراحی کیسه صفرای  باز 1 الی 2 ساعت طول می کشد . سپس  شما را برای استراحت  به اتاقتان می برند،  تا اثر داروهای بیهوشی به تدریج از بین برود.  مدت زمان بهبودی به وضعیت شما بستگی دارد:

روش لاپاروسکوپی: افرادی که تحت این نوع عمل قرار می کیرند معمولا در همان روز عمل اجازه مرخصی دارند. گاهی اوقات هم یک شب بستری لازم است. به طور کلی زمانی که بتوانید بدون درد بخورید و بیاشامید یا بدون کمک راه بروید مرخص خواهید شد. بهبودی کامل حدود یک هفته زمان نیاز دارد.

کوله سیستکتومی باز: برداشتن کیسه صفرا ی باز به غیراز 2 تا  3 روز استراحت در  بیمارستان ، برای بهبودی کامل در خانه نیازمند 4 تا 6 هفته زمان دارد.

چگونه آماده شوید


برای برداشتن کیسه صفرا ، جراح ممکن است از شما بخواهد روز قبل از عمل محلولی را بنوشید .تا مدفوع از روده های شما پاک شود. حداقل 4 ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

توقف مصرف داروهای خاص و مکمل ها

به پزشک خود درباره تمام داروها و مکمل هایی  که مصرف می کنید اطلاع دهید .احتمال دارد پزشک یک سری از داروها و مکمل ها را قطع نماید، زیرا ممکن است مصرف آن خطر خونریزی را افزایش دهید.

با استفاده از یک صابون خاص حمام کنید: 

پزشک شما ممکن است یک سری صابون آنتی باکتریال ویژه قبل از عمل جراحی به شما بدهد تا قبلازجراحی استفاده کنید.

آمادگی برای بعد از عمل

استراحت کنید:

پیش از جراحی برای استراحت خود برنامه ریزی کنید.  مثلاً برنامه ای برای بستری شدن در بیمارستان داشته باشید. بیشتر افراد همان روز جراحی “برداشتن کیسه صفرا” از بیمارستان مرخص می شوند. اما ممکن است عوارضی رخ دهد که نیاز باشد یک یا چند روزی در بیمارستان بمانید. اگر جراح تشخیص دهد برای برداشتن کیسه صفرا در شکم برش های طولانی ایجاد کند، ممکن است نیاز باشد در بیمارستان بمانید. این کار همیشه قابل پیش بینی نیست تا از قبل بدانید که از چه روشی برای برداشتن کیسه صفرا استفاده می شود. چنانچه لازم باشد که در بیمارستان بمانید از قبل برنامه ریزی کنید. وسائل شخصی مانند مسواک، حوله ، لباس راحت و کتاب را با خود بیاورید.

از کسی بخواهید که شمار ا از بیمارستان به خانه برساند و همراه شما باشد: می توانید از یکی از افراد نزدیک خانواده یا یکی از دوستانتان بخواهید برای شب اول پس از جراحی با شما باشد.

نتایج


برداشتن کیسه صفرا می تواند درد و ناراحتی ناشی از کیسه صفرا را کاهش دهد.

درمان های سنتی مثل تغییر در رژیم غذایی نمی تواند مانع بازگشت سنگهای کیسه صفرا شود . برداشتن کیسه صفرا تنها راه جلوگیری از سنگهای کیسه صفرا است .

برخی افراد بعد از برداشتن کیسه صفرا دچار اسهال خفیف می شوند هرچند این مشکل با گذشت زمان ازبین می رود  .اکثر مردم پس از برداشتن کیسه صفرا مشکلات گوارشی را تجربه نمی کنند . زیرا که صفرا برای هضم سالم ضروری نیست.

زمان بهبودی شما بعد از جراحی برداشتن کیسه صفرا و بازگشت به فعالیتهای عادی ، به روش جراحی بستگی دارد ، افرادی  که از طریق لاپاروسکوپی کیسه صفرایشان را برمی دارند ممکن است ظرف چند روز به کارشان برگردند. و کسانی که کیسه صفرای خود  را به صورت عمل جراحی باز بر می دارند، تا یک هفته نیاز به استراحت دارند تا فعالیت های روزانه خود را آغاز کنند.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر