تعریف


آزمون فشار خون جهت اندازه گیری فشار موجود در شریان ها به کار می رود و هنگامی که قلب شروع به پمپ کردن خون می کند این کار انجام می شود . آزمون فشار خون ممکن است به عنوان بخشی از کار معمولی پزشکی در هنگام مراجعه به پزشک باشد و یا به عنوان انجام تست غربالگری در افراد با فشار خون بالا مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از مردم، مانند افراد مبتلا به فشار خون بالا، فشار خون خود را در منزل اندازه گیری می کنند بنابراین بهتر می توانند سلامتی خود را پیگیری کنند.
اگر در مورد شما مرحله قبل از فشار خون بالا ، فشار خون بالا hypertension)) یا فشار خون پایین (hypotension) تشخیص داده شود. ممکن است انجام مکرر تست فشار خون توصیه گردد.

علت انجام


انجام تست فشار خون جزء معمول ترین کارها در ملاقات های پزشکی محسوب می شود.
اگر جزء افراد در معرض خطر بالا، فشار خون بالا، فشار خون پایین ، بیماری های قلبی و یا بیماری های دیگر هستید، پزشک ممکن است از شما بخواهد ملاقات های جداگانه ای جهت تکرار تست فشار خون برای بررسی شرایط سلامتی موجود داشته باشید
شما باید تست فشار خون را حداقل هر دو سال یکبار انجام دهید و این تست به منظور شناسایی فشار خون بالا ، استفاده می شود که به عنوان یک عامل خطر در بیماری قلبی و سکته مغزی می باشد که معمولا از سن 18 سالگی شروع می شود. اگر عوامل خطر بیشتری را در ایجاد بیماری قلبی از جمله داشتن اضافه وزن یا داشتن سابقه خانوادگی فشار خون بالا یا بیماری های قلبی مشاهده کند پزشک ممکن است غربالگری را در زمانی که شما جوان تر هستید انجام دهد. اگر در مورد شما فشار خون بالا و یا پایین تشخیص داده شود، باید تست فشار خون را مکررا” انجام دهید.
حتی اگر پزشک با توجه به وضعیت کنونی فکر نمی کند که فشار خون بالا و یا پایین دارید، انجام تست فشار خون می تواند اطلاعات مهمی را در خصوص سلامت عمومی شما در اختیار پزشک قرار دهد. پزشک شما ممکن است توصیه کند که، علاوه بر تست فشار خون به طور منظم در مطب پزشک، انجام تست فشار خون در منزل نیز انجام دهید
مانیتورهای خودکار فشار خون که برای استفاده بسیار آسان است وجود دارد.

خطرات احتمالی


انجام تست فشار خون سلامتی شما را تهدید نمی کند. فشردن یک کاف فشار خون حجیم شده بر روی بازوی شما ممکن است ناراحت کننده باشد، اما فقط چند ثانیه طول می کشد.

چه انتظاراتی باید داشته باشید


در طی عمل
آزمون فشار خون اغلب در یک ملاقات پزشکی کاری عادی محسوب می شود. آزمون ممکن است توسط یک پرستار یا تکنسین انجام شود.
این آزمون زمانی بهتر انجام می شود که شما روی صندلی در اتاق آزمایش نشسته باشید. بازو به موازات قلب روی میز قرار داده می شود. هر دو پا صاف بر روی زمین و در حالی که به صندلی تکیه داده اید باشد.
پرستار یا تکنسین کاف حجیم شونده را در اطراف قسمت بالای بازو به طوری که پایین کاف درست بالای آرنج است، می پیچد. دستگاه کاف به شماره گیر، صفحه نمایش دیجیتال و یا یک دستگاه که به نظر می رسد شبیه به یک دماسنج است متصل شده است. این دستگاه فشار سنج (UH-TUR-NOM-sfig-mo- muh-) نامیده می شود.
در طول انجام تست، شما باید سعی کنید صحبت نکنید یا بازوی خود را حرکت ندهید. پرستار یا تکنسین نبض رادر مچ دست احساس کرده و سپس شروع به خواندن فشار می کند، و دز همین حین زمانی که نبض احساس می شود هوا از کاف خارج شده و بدین ترتیب او می تواند بفهمد چه مقدار هوا به داخل کاف پمپ می شود که با دقت فشار خون را اندازه گیری کند.
در واقع فشار خون ارائه دهنده اطلاعاتی در مورد سلامت عمومی شما می باشد. هنگامی که نبض در عروق یافت می شود گوشی در بالای آرنج قرار می گیرد، پرستار یا تکنسین صدای جریان خون را شنیده و کاف را شروع به باد کردن می کند، و این کار را با استفاده از پمپ دستی کوچک انجام می دهد. پرستار یا تکنسین کاف را تا زمانی باد می کند که لحظه ای جریان خون در سرخرگ بازوی شما متوقف شود.
سپس پرستار یا تکنسین سوپاپ پمپ دستی را به آرامی جهت خارج کردن هوا باز می کند و تا زمانی این کار را ادامه خواهد داد تا بتواند با استفاده از گوشی طبی به ضبط فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک بپردازد. فشار سیستولیک – بالاترین فشار خون -در زمانی است که عضله قلب منقبض می شود. فشار دیاستولیک – پایین ترین رقم فشار خون – فشار اندازه گیری شده بین ضربان قلب می باشد. واحد اندازه گیری فشار خون میلی متر جیوه می باشد، که مخفف آن، mmHg می باشد.
این امکان وجود دارد که فشار خون با استفاده از یک ماشین به صورت خودکار اندازه گیری نبض را به شکل سیستولیک و یا دیاسیستولیک اندازه گیری کند. در این مورد دیگر نیازی نیست که پرستار یا تکنسین به جستجوی نبض با گوشی باشد.
اگر فشار خون شما به صورت دستی و یا با دستگاه اتوماتیک اندازه گیری می شود، در مجموع حدود یک دقیقه عمل اندازه گیری فشار خون طول خواهد کشید.
پس از عمل
پرستار یا تکنسین پس از گرفتن فشار خون بلافاصله می تواند نتیجه فشار خون را بیان کند و پزشک نیز می تواند با توجه به نتایج به دست آمده به این نتیجه برسد که شما دارای فشار خون بالا یا پائین هستید.
اگر پزشک شما فکر می کند شما فشار خون بالا و یا پایین دارید و در تلاش برای انتخاب بهترین گزینه های درمانی است نیاز به دو یا سه ملاقات بعدی جهت چک کردن فشار خون خواهد بود. این به بدان دلیل است که فشار خون می تواند روز به روز تغییر کند پزشک شما هر یک از تست های فشار خون را بررسی می کند تا ببینید که آیا شما نیاز به درمان دارید. ممکن است نیاز باشد تست فشار خون را چندین بار در منزل انجام دهید.
ردیابی خواندن فشار خون
در تشخیص و یا نظارت بر فشار خون بالا این امر می تواند حائز اهمیت باشد که شما ثبتی از تمام فشار خونهای گرفته شده در سیستم فشار خون داشته باشید و این روش چه به طریق نوشتن بر روی کاغذ و یا به صورت الکترونیکی، از جمله ثبت آنلاین به منظور سلامت شخصی و یا ردگیری فشار خون انجام می شود، این کار به شما این امکان را می دهد اطلاعات خود را با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و اعضای خانواده به اشتراک گذارید.
برخی از ناظران فشار خون می توانند به طور مستقیم به کامپیوتر شما متصل شوند، این روش یعنی انتقال اطلاعات به صورت آنلاین، روش ساده ای محسوب می شود.

چگونه آماده شوید


هیچ آمادگی خاصی برای انجام تست فشار خون مورد نیاز نیست. بهتر است در وقت ملاقات پیراهن آستین کوتاه بپوشید تا پرستار یا تکنسین برای انجام تست فشار خون دسترسی آسانی به دست چپ جهت انجام تست داشته باشد. با این حال، اگر دلیل اصلی جهت ملاقات پزشک بررسی و یا نظارت بر فشار خون بالای شماست، باید قبل از انجام تست مثانه تان را خالی کنید، و از نوشیدن نوشابه های کافئین دار، سیگار کشیدن به مدت یک ساعت قبل از تست خوداری کنید.
از آنجا که برخی از داروها – از جمله داروهای سرماخوردگی بدون نسخه، داروهای ضد افسردگی، قرص های ضدبارداری و غیره – می تواند در فشار خون شما تاثیر گذارد، ممکن است ایده خوبی باشد که لیستی از داروها و مکمل هایی که استفاده می کنید را در اختیار پزشک قرار دهید .مصرف هر نوع دارویی که تحت نظر پزشک مصرف می کردید و بر روی فشار خون تاثیر می گذارد را بدون اجازه پزشک قطع نکنید.

نتایج


شما می توانید میزان فشار خون خود را خیلی سریع بعد از انجام تست بدانید. فشار خون با واحد میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) دو رقم در اختیار شما قرار می دهد، اولین رقم، و یا رقم بالاتر، میزان فشار در شریان ها را وقتی که قلب می تپد (فشار سیستولیک) نشان می دهد و دومین رقم، یا رقم پایین تر، بیان کننده میزان فشار در شریان ها بین ضربه ها (فشار دیاستولیک) می باشد.
در اینجا چهار دسته فشار خون و معانی آنها دیده می شود.اگر اطلاعات مربوط به شما در دو دسته مختلف قرار می گیرد، دسته فشار خون شما در رده بالاتر قرار می گیرد.
بالاترین رقم (فشار خون سیستولیک به میلی متر جیوه)  پایین ترین رقم (فشار دیاستولیک به میلی متر جیوه
) دسته شما
زیر 90 یا زیر 60 فشار خون پایین
زیر 120 و زیر 80 فشار خون عادی
120-139 یا 80-89 فشار خون مرزی
140-159 یا 90-99 مرحله 1 فشار خون
بالاتر از 160 یا بالاتر از 100 مرحله 2 فشار خون
محدوده این اعداد ممکن است در مورد کودکان و نوجوانان کمتر باشد. اگر فکر می کنید، کودک دارای فشار خون بالا است با پزشک او صحبت نمایید.
فشار خون پایین می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. اعداد داده شده راهنمای عمومی می باشد.
افراد در معرض خطر فشار بالا و مراحل 1 و 2
اگر آزمایش فشار خون نشان دهنده این واقعیت باشد که دارای فشار خون بالاتر از حد نرمال هستید در این صورت پزشک توصیه خواهد کرد که سبک زندگی تان را به منظور تلاش برای کاهش فشار خون تغییر دهید.این تغییرات می تواند شامل موارد زیر باشد:
• کاهش مقدار نمک در رژیم غذایی. محدود کردن مقدار نمک در رژیم غذایی تا 2،400 میلی گرم در روز – و یا حتی کمتر. نمک پاش را از میز خود حذف کنید، و از خوردن غذاهای فرآوری شده مانند سوپ کنسرو شده و یا غذاهای منجمد خودداری کنید.
• غذاهای سالم بخورید. میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار و غذاهای لبنی کم چرب را انتخاب کنید. کمتر غذاهای پرچرب و چربی اشباع شده مصرف کنید.
• ترک سیگار. شما همچنین نباید در معرض دود سیگار قرار گیرید.
• وزن خود را کاهش دهید. اگر اضافه وزن دارید، از دست دادن حتی 5 پوند(2/5 کیلوگرم ) می تواند فشار خون شما را پایین بیاورد.
• ورزش منظم . فعالیت بدنی منظم می تواند کمک به پایین آوردن فشار خون و حفظ وزن شما کندد. تلاش کنید حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی در پنج روز هفته داشته باشید.
• محدود کردن الکل. اگر نوشیدن الکل را انتخاب کرده اید در نوشیدن الکل، اعتدال را رعایت نمایید- یعنی یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی در روز برای مردان
اگر تغییری در شیوه زندگی ایجاد کنید به تنهایی کافی نیست و یا اگر در مرحله 2 فشار خون بالا هستید، پزشک شما ممکن است داروهایی برای کمک به پایین آوردن فشار خون توصیه کند. پزشک در مورد گزینه های دارویی که ممکن است بهترین راه حل برای درمان باشد، توصیه هایی خواهد کرد.
فشار خون پایین
فشار خون پایین که علت یا علائمی ندارد، و یا فقط باعث علائم خفیف مانند سرگیجه خفیف در حالت ایستاده می شود، به ندرت نیاز به درمان دارد. اگر نشانه هایی دارید، بهترین درمان وابسته به علت زمینه ای در شما می باشد.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر