تعریف


تصویرسازی تشدید مغناطیسی، تکنیکی است که از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای ساخت تصویری دقیق از اندام ها و بافت های داخلی بدن استفاده می کند.

اکثر دستگاه های  MRIبزرگ و به شکل آهنریایی لوله ای شکل هستند. زمانی که شما درون این دستگاه دراز می کشید، میدان مغناطیسی به طور موقت مولکول های آب درون بدن شما را در یک ردیف قرار می دهد. امواج رادیویی هم سبب می شوند این اجزای ردیف شده، سیگنال های ضعیفی تولید کنند که برای ایجاد تصویر از سطح مقطع مثل برش در عرض نان باگت، استفاده می شوند. همچنین این دستگاه می تواند تصویری سه بعدی ایجاد کند که از زوایای مختلف قابل مشاهده است.

عکس


mri-scanner

علت انجام


MRIروشی غیر تهاجمی برای بررسی اندام ها و بافت های داخلی بدن و سیستم اسکلتی است که تصاویری با کیفیت بالا برای کمک به تشخیص مشکلات مختلف را فراهم می کند.

MRIمغز و طناب نخاعی:

MRIاکثرا برای تصویربرداری از مغز و طناب نخاعی به کار می رود. این روش معمولا برای تشخیص موارد زیر به کار می رود:

·         آنوریسم

·         اختلالات بینایی و گوش داخلی

·         ام اس

·         جراحت و صدمه طناب نخاعی

·         سکته

·         تومور

Functional MRI)Fmri)می تواند برای تشخیص نواحی مهم کنترل گفتار و حرکت در مغز افرادی که تحت اعمال جراحی مغزی قرار می گیرند استفاده شود.

MRIقلب و رگ های خونی

MRIبر روی قلب و عروق خونی جهت تشخیص موراد زیر انجام می شود:

·         اندازه و عملکرد حفره های قلب

·         ضخامت و حرکت دریچه های قلبی

·         میزان آسیب ایجاد شده در اثر حمله قلبی یا سایر بیماری های قلبی

·         مشکلات ساختاری آئورت مثل آنوریسم یا پارگی

·         وجود پلاک و انسداد در رگ های خونی

MRIسایر اعضای داخلی

MRI  می تواند برای برای بررسی تومور و سایر اخنلالات اعضای داخلی شامل موارد زیر به کار رود:

·         کبد

·         کلیه ها

·         طحال

·         پانکراس

·         رحم

·         تخمدان ها

·         پروستات

·         بیضه ها

MRIاستخوان ها و مفاصل:

MRIمی تواند برای کمک به بررسی موراد زیر استفاده شود:

·         مشکلات مفصلی مثل آرتریت

·         اختلالات مفصلی که در اثر ضربه ایجاد شده اند

·         مشکلات دیسک ستون فقرات

·         عفونت استخوانی

·         تومور استخوانی و بافت های نرم

MRIسینه ها:

MRIمی تواند همراه ماموگرافی برای تشخیص سرطان خصوصا در زنانی که بافت فشرده پستانی دارند یا کسانی که ریسک بالای ابتلا به این بیماری را دارند استفاده می شود.

خطرات احتمالی


وجود فلز در بدن شما می تواند خطرناک باشد یا بر تصویر MRIتاثیر بگذارد. چنانچه فلز یا وسیله ای الکترونیکی در بدن خود دارید، تکنولوژیست را در جریان بگذارید.

ازجمله موارد زیر:

·         پروتز

·         مفصل فلزی

·         دریچه مصنوعی قلب

·         دفیبریلاتور قلبی

·         باطری قلبی

·         اتصال های فلزی برای پیشگیری از نشت از آنوریسم

·         ایمپلنت

·         گلوله یا سایر قطعات فلزی

همچنین اگر گمان می کنید باردارید حتما این موضوع را مطرح سازید زیرا که اثر میدان مغناطیسی بر جنین هنوز به درستی مشخص نیست. ممکن است پزشک روش دیگری را جایگزین کند یا MRIرا به تعویق بیاندازد. همچنین در مورد هر نوع مشکل کلیوی یا کبدی، پزشک را در جریان بگذارید. زیرا وجود مشکل در این اندام ها می تواند محدودیت هایی در استفاده از مواد تزریقی در طول اسکن ایجاد کند.

چه انتظاراتی باید داشته باشید


در طول تست

دستگاه MRI شبیه یک تونل است که دو طرف آن باز است. شما بر روی یک تخت متحرک که به درون تونل وارد می شود دراز می کشید. تکنسین شما را از اتاق دیگر کنترل می کند. شما می توانید با میکروفن با او صحبت کنید. این دستگاه یک میدان مغناطیسی قوی در اطراف شما ایجاد می کند و امواج رادیویی مستقیما به بدن شما بر می خورند. این عمل بدون درد است. شما چیزی احساس نمی کنید و هیچ قطعه ای در اطراف شما حرکت نمی کند.

در طول اسکن، قسمت داخلی آهنربا صدای تلپ تلپ و سایر صداها را تولید می کند. ممکن است برای نشنیدن این صداها، گوش های شما پوشیده شود یا موسیقی پخش گردد. اگر نگران احساسی که در محوطه بسته دستگاه MRIخواهید داشت هستید و می ترسید از قبل با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است قبل از اسکن به آرامبخض نیاز داشته باشید.

انجام MRI معمولا کمتر از 1 ساعت زمان نیاز دارد. شما باید در طول اسکن بسیار آرام باشید زیرا که حرکت سبب تاری تصویر می شود. در بعضی موارد، مواد ایجاد کننده کنتراست به رگ تزریق می شود تا بافت های خاص یا رگ های خونی در تصویر واضح تر شوند.

در طول  Fmriاز شما خواسته می شود تا کارهایی انجام دهیدمثلا شستتان را به انگشت های دیگرتان بزنید، یک برگه سمباده بکشید یا به سوالات ساده جواب دهید. این کارها کمک می کند که قسمتی از مغز که این اعمال را کنترل می کند مشخص شود.

بعد از انجام تست

چنانچه هنوز تحت تاثیر مواد آرامبخش نباشید می توانید بلافاصله فعالیت های روزمره تان را آغاز کنید. در صورت مصرف مواد رنگی زنان شیرده نباید تا 24 ساعت به کودک خود شیر دهند.

چگونه آماده شوید


قبل از MRI، رژیم غذایی معمول و داروهای خود را ادامه دهید یا طبق دستور پزشک عمل کنید. از شما خواسته می شود که لباس مخصوص به تن کنید و موارد زیر را از خود جدا کنید:

·         جواهرات

·         گل سر

·         عینک

·         ساعت

·         دندان مصنوعی

·         کلاه گیس

·         سمعک

نتایج


رادیولوژیست یا پزشک متخصص، تصاویر اسکن را بررسی کرده و اطلاعات لازم را به پزشک شما گزارش می دهد. سپس پزشک در مورد نتایج و مراحل بعدی با شما صحبت خواهد کرد.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر