تعریف


آرتروسکوپی روشی برای تشخیص و درمان مشکلات مفصلی است. در طول آرتروسکوپی جراح یک لوله ی باریک که دارای دوربین فیلمبرداری فیبرنوری است  را از طریق یک برش کوچک که اندازه ی آن در حدود سوراخ دکمه است را وارد می کند. تصویر داخل مفصل شما به صفحه نمایشگر ارسال می شود. آرتروسکوپی به جراح این اجازه را می دهد که بدون ایجاد یک برش بزرگ داخل مفصل شما را ببیند. جراح می تواند بعضی از آسیب های مفصلی را در طول آرتروسکوپی از طریق ایجاد یک برش  کوچک اضافی و قرار دادن مداد نازک ابزار جراحی ترمیم کند.

عکس


Arthroscopy

علت انجام


پزشکان از آرتروسکوپی برای کمک به تشخیص و درمان حالات مختلف مفصل و اغلب آنهایی که روی زانو، شانه، آرنج، مچ پا، باسن و کمر تاثیر دارند استفاده می کنند.
پزشکان اغلب زمانی که اشعه ی ایکس و سایر روش های تصویربرداری بعضی سوالات تشخیصی را بی پاسخ می گذارند به آرتروسکوپی روی می آورند.
روش های جراحی  
حالات درمانی با آرتروسکوپی شامل
شل شدن تکه های استخوان و یا مهمیز استخوان
آسیب یا پاره شدن غضروف
التهاب پوشش غضروف
غفونت های مفصل
پاره شدن رباط ها و تاندون ها
جای زخم یا رشد بیش از حد بافت در داخل مفصل

خطرات احتمالی


عوارض غیر شایع ممکن است شامل  :
آسیب بافت: قرار دادن و حرکت ابزار در مفاصل می تواند به ساختار مفصل ، رگ های خونی و اعصاب آسیب برساند.
عفونت: هر نوع عمل جراحی خطر عفونت را به همراه دارد.
لخته شدن خون: روش هایی که بیشتر از یک ساعت طول می کشند می توانند خطر لخته شدن خون در پاها و ریه ها را افزایش دهند.

چه انتظاراتی باید داشته باشید


تجربه های متفاوت بستگی به این دارد که چرا شما این روش را انجام می دهید و این که کدام مفصل شما مورد بررسی قرار می گیرد. بعضی جنبه های آرتروسکوپی نسبتاً استاندارد هستند.
شما لباس بیرون و زیورآلات خود را درمی آورید و لباس بیمارستان یا شورت می پوشید.
یک پرستار یک کاتتر وریدی روی دست یا ساعد شما قرار می دهد و یک آرامبخش ملایم تزریق می کند.
در طول روش
نوع بیهوشی بسته به روش مورد استفاده متفاوت است.
بی حسی موضعی: عوامل بی حس کننده برای جلوگیری از احساس درد در یک منطقه ی محدود به زیر پوست تزریق می شود، مثلاً با بی حسی موضعی شما در طول آرتروسکوپی هشیار هستید اما اغلب شما فشار و یا حرکت در داخل مفصل را احساس می کنید.
بی حسی منطقه ای: رایج ترین شکل بی حسی منطقه ای فرستادن یک لوله ی کوچک بین دو مهره ی ستون فقرات کمری شما است. این روش نیمه ی پایینی بدن شما را بی حس می کند اما شما هنوز هشیار هستید.
بیهوشی عمومی: بسته به طول مدت عمل ممکن است بهتر باشد شما در طول روش بیهوش باشید. بیهوشی عمومی از طریق تزریق وریدی انجام می شود. شما باید بسته به روشی که قرار است کار روی شما انجام شود در بهترین موقعیت قرار بگیرید این ممکن است به صورت خوابیده به پشت یا روی معده یا به پهلوباشد. اندامی که قرار است کار با دستگاه روی آن انجام شود باید ثابت باشد و ممکن است یک شریان بند برای کاهش خون ریزی استفاده شود و این کار  امکان دیدن راحت تر داخل مفصل را فراهم کند. تکنیک دیگر برای بهبود دید داخل مفصل شما این است که آن را با مایع استریل پر کنند که به متورم شدن منطقه و فراهم شدن امکان بررسی بیشتر کمک می کند. یک برش کوچک در دستگاه نمایشگر دیده می شود. برش های کوچک دیگر در نقاط مختلف اطراف مفصل به جراح اجازه می دهد تا ابزارهای جراحی را برای دید بهتر، بریدن و عمل کردن را وارد کند و مکش لازم برای مرمت مفصل را فراهم می کند. هر برش کمتر از 1.4 اینچ یا 7 میلی متر خواهد بود و می توانند با یک یا چند بخیه یا نوار چسب استریل باریک بسته شوند.
بعد از انجام روش
عمل آرتروسکوپی معمولاً بین 30 دقیقه تا 2 ساعت زمان می برد که این بستگی به روش اجرا شده دارد. بعد از آن چند ساعت قبل از رفتن به منزل، شما را برای ریکاوری به اتاق جداگانه ای می برند.
مراقبت های شما در مرحله ی نقاهت ممکن است شامل:
داروها: دکتر شما ممکن است برای جلوگیری از عفونت، همچنین برای تسکین درد و التهاب آنتی بیوتیک تجویز کند،  شما در خانه به استراحت ، کمپرس یخ و بالا نگه داشتن مفصل برای چند روز به منظور کاهش درد و تورم نیاز دارید.
محافظت: شما ممکن است به طور موقت به عصا و آتل برای حمایت و محافظت نیاز داشته باشید.
حرکات ورزشی: پزشک شما ممکن است فیزیوتراپی و توان بخشی را برای کمک به تقویت ماهیچه ها و بهبود عملکرد مفاصل تجویز کند.
اگربا موارد زیرمواجه شدید با جراح خود تماس بگیرید:
درجه حرارت 100 درجه فارنهایت یا 38 درجه سانتی گراد و بالاتر.
دردی که با دارو آرام نمی شود.
وجود ترشح از محل برش.
قرمزی و تورم.
بی حسی جدید و سوزن سوزن شدن.
به طور کلی شما قادر به انجام کارهای نشسته یا پشت میزی و فعالیت های سبک در یک هفته و فعالیت های شدید در حدود چهار هفته هستید. به یاد داشته باشید به هر حال این شرایط ممکن است به یک دوره ی بهبودی طولانی همراه با توان بخشی نیاز داشته باشد.

چگونه آماده شوید


آماده سازی دقیق بستگی به این دارد که کدام مفصل شما را جراح بررسی و ترمیم می کند، به طور کلی شما بایدموارد زیر را رعایت نمائید:
اجتناب از برخی داروها: پزشک شما ممکن است از شما بخواهد از دریافت  داروها و مکمل های غذایی که خطر خون ریزی را افزایش می دهند خودداری کنید.
ناشتا بودن از قبل: بسته به نوع بیهوشی ممکن است پزشک از شما بخواهد از خوردن غذاهای جامد هشت ساعت قبل از این روش خودداری کنید.
تدارک برای بازگشت: به شما اجازه ی رانندگی تا منزل بعد از این روش داده نخواهد شد پس مطمئن شوید که کسی برای انتقال شما به منزل در دسترس است.
انتخاب لباس گشاد: پوشیدن لباس راحت و گشاد برای مثال پوشیدن شورت ورزشی گشاد اگر آرتروسکوپی زانودارید. بنابرین بعد از این روش شما می توانید به راحتی لباس را به تن کنید.

نتایج


جراح شما یافته های آرتروسکوپی را در اسرع وقت بررسی خواهد کرد. همچنین شما ممکن است یک گزارش کتبی از پزشک اولیه ی خود دریافت کنید. بعد از جراحی آرتروسکوپی که به منظور درمان بیماری یا آسیب مفصل انجام شده بهبودی ممکن است چند هفته طول بکشد. جراح شما بهبودی شما را از طریق ملاقات های پیگیری بررسی می کند و هر مشکلی را که به وجود آمده پیگیری و نظارت می کند.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر