تعریف


شدت درد قفسه سینه می تواند از یک درد ضعیف تا یک درد تیز تیر کشنده متفاوت باشد. بعضی از انواع این درد به صورت احساس سوزش یا فشار است. در بعضی موارد درد تا گردن کشیده می شود یا همانند فروکردن جسمی تیز در کمر است همچنین می تواند تا هر دو دست یا یکی از دست ها گسترش یابد.

مشکلات مختلفی می توانند سبب درد قفسه سینه شوند. خطرناکترین این مشکلات که می تواند زندگی فرد را تهدید کند مربوط به قلب یا ریه هاست. از آنجا که تشخیص علت دقیق درد قفسه سینه مشکل است، بهترین کار در این شرایط این است که فورا به دنبال کمک پزشکی باشید.

علت


دلایل بسیاری می توانند درد قفسه سینه را ایجاد کنند. در بسیاری از این موارد، این مشکل به قلب مرتبط نمی شود اما هیچ روش ساده ای غیر از مراجعه به پزشک برای تشخیص این موضوع وجود ندارد.

درد قفسه سینه مرتبط با قلب

با اینکه به طور شایع درد قفسه سینه به بیماری قلبی نسبت داده می شود اما بسیاری از بیماران قلبی یک ناراحتی مبهم را تجربه می کنند و اغلب صریحا بیان می کنند که درد نمی تواند توصیف کننده این بیماری باشد. به طور کلی، ناراحتی در قفسه سینه مرتبط با حمله قلبی یا سایر مشکلات قلبی می تواند با یک یا تعداد بیشتری از موارد زیر همراه باشد:

  •   احساس فشار، پری یا تنگی در قفسه سینه
  •  درد سوزشی که به کمر، گردن، فک، شانه ها یا بازوها خصوصا بازوی چپ گسترش یابد
  •  دردی که بیش از چند دقیقه طول بکشد یا دردی که ساکت شده و مجددا ایجاد گردد یا در شدت متفاوت باشد
  •  تنگی نفس، تعریق، سرگیجه و حالت تهوع

سایر انواع درد قفسه سینه

تشخیص بین درد قفسه سینه مربوط به مشکلات قلبی از سایر انواع آن مشکل است. با این حال، درد قفسه سینه ای که به احتمال کمتر به مشکل قلبی مربوط است، اغلب با موارد زیر همراه می باشد:

  •   مزه ترشی و اسیدی یا بازگشت غذا به دهان
  • مشکل در بلع
  •  دردی که با تغییر وضعیت بدن بهتر یا شدید تر شود
  •  دردی که با سرفه یا نفس عمیق، شدیدتر شود

علائم کلاسیک سوزش سر دل(احساس سوزش و درد در قسمت جناغ سینه) می تواند در نتیجه مشکلات قلبی یا معده رخ دهند.

کی به پزشک مراجعه کنیم؟


درد قفسه سینه می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که همگی آنها نیاز به توجه دارند:

دلایل مربوط به قلب

نمونه هایی از درد قفسه سینه که به قلب مربوط است عبارتند از:

حمله قلبی: حمله قلبی در نتیجه وجود لخته خون که جریان خون به عضله قلب را مسدود می سازد، ایجاد می شود.

آنژین: پلاک های غلیظ می توانند به تدریج در دیواره داخلی رگ هایی که خون را به قلب حمل می کنند ایجاد گردند. این پلاک ها موجب تنگ شدن رگ شده و جریان خون به قلب را محدود می کنند که این وضعیت خصوصا زمانی که فشار بر روی قلب وارد می شود مشکل ساز می گردد.

قطع آئورت: این وضعیت که زندگی فرد را تهدید می کند مربوط به سرخرگ اصلی قلب یعنی آئورت است. اگر لایه داخلی این رگ جدا شود، خون با فشار بین لایه ها رفته و سبب جدایی آئورت می گردد.

پریکاردیت(آماس برون شامه قلب): این وضعیت در اثر التهاب کیسه اطراف قلب رخ می دهد. کوتاه مدت است و اغلب به دلیل عفونت ویروسی ایجاد می گردد.

 

دلایل گوارشی

درد قفسه سینه می تواند به دلیل اختلالات سیستم گوارشی باشد، مانند:

سوزش سردل: احساس درد و سوزش در قسمت پشت جناغ سینه که در اثر برگشت اسید معده به مری رخ می دهد.

اختلال در بلع: اختلال در مری می تواند بلع را سخت و حتی دردناک سازد.

مشکلات کیسه صفرا یا پانکراس: سنگ های صفراوی یا التهاب کیسه صفرا یا پانکراس می تواند سبب درد شکم شود که به قفسه سینه گسترش یابد.

 

دلایل عضلانی و استخوانی

بعضی از انواع درد قفسه سینه به دلیل جراحت و اسیب و سایر مشکلات مربوط به ساختار سازنده قفسه سینه می باشند. ازجمله:

کستوکندرتیس (Costochondritis): در این مورد، کارتیلاژ دنده ها، خصوصا کارتیلاژی که دنده ها را به جناغ سینه متصل می کنند، ملتهب و دردناک می شوند.

درد عضلات: سندروم درد مزمن مانند فیبرومالژی، می تواند سبب درد مزمن قفسه سینه مرتبط با عضله شود.

آسیب به دنده ها: کوفتگی و شکستگی دنده می تواند موجب درد در قفسه سینه شود.

 

دلایل مرتبط با ریه

بسیاری از مشکلات ریه می توانند سبب ایجاد درد در قفسه سینه شوند. از جمله:

آمبولیسم ریوی: زمانی که یک لخته خونی در سرخرگ مربوط به ریه قرار گیرد، جریان خون به بافت ریه را مسدود کرده و درد قفسه سینه رخ خواهد داد.

التهاب پرده جنب (pleurisy): اگر غشای پوشاننده ریه ها ملتهب شود می تواند سبب درد در قفسه سینه گردد که با سرفه و تنفس(دم) شدیدتر می شود.

کلاپس ریه: درد قفسه سینه ای که به علت کلاپس ریه است معمولا به صورت ناگهانی شروع شده و می تواند برای چندین ساعت باقی بماند. کلاپس ریه زمانی اتفاق می افتد که هوا به فضای بین دنده ها نفوذ کند.

فشار خون بالای ریوی: فشار خون بالا در رگ های حامل خون به ریه ها نیز می تواند موجب درد در قفسه سینه شود.

 

سایر علل

سایر دلایلی که می توانند در این ناحیه درد ایجاد کنند شامل موارد زیر می باشند:

حملات پنیک(Panic attack):دوره های ترس شدید همراه درد قفسه سینه، تندی ضربان قلب، نفس نفس زدن، تعریق فراوان و تنگی نفس، از نشانه های حملات پنیک می باشند.

شینگز:در اثر فعالیت مجدد ویروس آبله مرغان ایجاد شده و می تواند سبب درد و تاول در اطراف کمر و قفسه سینه شود.

تشخیص


درد قفسه سینه همیشه نشانه حمله قلبی نیست. اما در اورژانس این، اولین چیزی است که پزشک تست می کند.زیرا که این مورد می تواند زندگی فرد را تهدید کند و خطرناک باشد. همچنین مشکل ریه ها مثل کلاپس ریه یا وجود لخته خون در ریه نیز بررسی می شود.

آزمایشات سریع اولیه

بعضی از اولین تست هایی که باید انجام دهید شامل موارد زیر می باشد:

الکتروکاردیوگرام(ECG): در این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب با استفاده از الکترودهایی که به پوست شما متصل شده است، ثبت می شود. از آنجا که عضله آسیب دیده قلب نمی تواند به صورت طبیعی ایمپالس الکتریکی را هدایت کند، ECGمی تواند نشان دهد که ایا حمله قلبی رخ داده یا رخ خواهد داد.

آزمایش خون: ممکن است پزشک برای بررسی مقادیر افزایش یافته آنزیم های خاص که به صورت طبیعی در عضله قلب هستند، ازمایش خون را توصیه کند. صدمه سلول های قلب در نتیجه حمله قلبی می تواند سبب شود این آنزیم ها نشت کرده و بعد از چند ساعت در خون دیده شوند.

اشعه xقفسه سینه: استفاده از اشعه xبه پزشک اجازه می دهد که شرایط ریه ها، سایز و شکل قلب و رگ های اصلی خونی را بررسی کند. همچنین مشکلات ریه مثل پنومونی یا کلاپس ریه را نیز می توان به این طریق تشخیص داد.

آزمایشات بعدی

بسته به نتیجه آزمایشات اولیه ممکن است به تست های دیگری نیاز داشته باشید که می توانند شامل موارد زیر باشند:

اکوکاردیوگرام: در این روش از امواج صوتی برای ایجاد تصویری ویدیویی از قلب در حال حرکت استفاده می شود. در بعضی موارد، وسیله ای کوچک از طریق حلق برای مشاهده بهتر اجزای قلب عبور داده می شود.

توموگرافی کامپیوتری (CTاسکن):انواع مختلف CTاسکن می تواند برای بررسی رگ های قلبی از جهت وجود کلسیم استفاده شود که نواحی ای را نشان می دهد که پلاک های مسدود کننده تجمع یافته اند. CTاسکن می تواند همراه رنگ استفاده شود تا انسداد یا سایر مشکلات عروق قلب و ریه چک گردد.

MRI: یک تکنیک تصویری است که از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای ایجاد تصویر از سطح مقطع بدن به کار برده می شود. گاهی اوقاتMRIقلب برای بررسی آسیب قلب یا ائورت به کار می رود.

تست های استرس: این تست ها پاسخ رگ های خونی قلب به فشار را اندازه گیری می کنند تا مشخص کنند آیا درد به قلب مربوط است یا خیر. انواع مختلف تست های استرس وجود دارند. ممکن است در حالیکه به ECGمتصل هستید از شما خواسته شود روی تردمیل راه بروید را روی دوچرخه ثابت پدال بزنید. همچنین ممکن است دارویی برای تحریک قلب تزریق شود که شرایطی همانند ورزش کردن را ایجاد می کند.

آنژیوگرام: این تست برای تشخیص عروقی که تنگ یا مسدود شده اند به کار می رود. برای انجام آنژیوگرافی در محل کشاله ران یک سوراخ کوچک ایجاد می ‌شود، سپس کاتتر را به داخل رگ رانده و از آن جا به داخل قلب و رگ‌ های کرونر می فرستند. پس از این ‌که نوک کاتتر به داخل رگ کرونری فرستاده شد ماده ‌ای رنگی که ماده حاجب نامیده می ‌شود تزریق می ‌شود و تصویر رگ‌ ها نمایان می ‌گردد که با استفاده از اشعه Xقابل مشاهده می باشد.

درمان


شیوه درمان بر حسب علت ایجاد کننده درد متفاوت خواهد بود.

داروها:

داروهایی مورد استفاده برای درمان برخی از شایع ترین علل درد قفسه سینه شامل موارد زیر می باشند:

گشاد کننده عروق: نیتروگلیسرین: معمولا به صورت قرص زیر زبانی است که عروق قلبی را گشاد می کند در نتیجه خون می تواند راحت تر در فضای باریک جریان یابد. بعضی از داروهای فشار خون هم می توانند رگ های خونی را شل و گشاد کنند.

داروهای حل کننده لخته خون: اگر حمله قلبی داشته اید ممکن است داروهایی تجویز شود تا لخته ای را که مانع رسیدن خون به عضله قلب است را حل کند.

رقیق کننده های خون: اگر لخته ای در رگ تغذیه کننده قلب یا ریه باشد داروهایی که مانع تشکیل لخته می شوند تجویز می گردد که به پیشگیری از تشکیل لخته کمک می کنند.

آنتی اسید: اگر درد قفسه سینه به علت بازگشت اسید معده به مری باشد، پزشک داروهای کاهنده اسید معده را تجویز می کند.

داروهای ضد اضطراب: اگر دچار حملات پنیک و اضطراب باشید، ممکن است پزشک داروهای ضد اضطراب را برای کنترل علائم توصیه کند.

اعمال جراحی

جراحی هایی که برای درمان بعضی از خطرناک ترین دلایل درد قفسه سینه استفاده می شوند عبارتند از:

بالون و استنت: چنانچه علت درد قفسه سینه، مسدود شدن رگ تغذیه کننده قلب باشد، پزشک یک لوله باریک را از قسمت کشاله ران وارد رگ خونی کرده و سپس تا قسمت انسداد پیش می روند. سپس بالونی را برای بازکردن انسداد در محل قرار می دهند. در بسیاری از موارد یک توری سیمی کوچک (استنت) برای باز نگه داشتن رگ استفاده می شود.

عمل بای پس: در طول این عمل، جراح رگ خونی ای را از قسمتی دیگر از بدن برداشته و برای ساخت مسیر جایگزین برای حرکت خون در اطراف رگ مسدود شده استفاده می کند.

ترمیم پارگی آئورت: برای ترمیم پارگی آئورت شما به عمل جراحی اورژانس نیاز خواهید داشت. در این وضعیت، آئورت که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن می رساند پاره شده و فرد را در معرض خطر مرگ قرار می  دهد.

اتساع ریه: چنانچه مشکل کلاپس ریه داشته باشید، پزشک با وارد کردن لوله ای به قفسه سینه، ریه ها را باد و متسع می کند.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر