تعریف


درد زانو به دردی گفته می شود که درون و اطراف مفصل زانو ایجاد می شود. درد زانو می تواند در پی مشکلات مربوط به خود مفصل زانو ایجاد شده باشد یا می تواند تحت شرایطی ایجاد شود که بافت های نرم احاطه کننده زانو، تاندون،  لیگامنت ها و رباط ها تحت تاثیر قرار گرفته اند. شدت درد زانو متغییر است. برخی ممکن است تنها یک تیر کشیدن خفیف را احساس کنند، درحالیکه برخی دیگر ممکن است درد ناتوان کننده ای را در زانو تجربه کنند که با انجام فعالیت های روزانه شان تداخل ایجاد کرده است. در اغلب موارد، اقدامات مراقبتی از سوی خود فرد می تواند به فایق آمدن بر درد زانو کمک کند.

علت


علل درد زانو عبارتند از:
آسیب ACL
نکروز آواسکولر
کیست بیکر
شکستگی پا
نرمی غضروف کشکک
آسیب رباط جانبی زانو
دررفتگی
فیبرومیالژی
نقرس
زانوی به شدت کشیده شده
سندرم پیوند ایلوتیبال
آماس کیسه های مفصلی
آسیب رباط جانبی داخلی زانو
کیست منیسک
بیماری آزگود-کلاتر
استئوآرتریت
التهاب سلول های استئوکندریت
التهاب کشکک
پرونئال تنوسینوویت
آسیب رباط صلیبی خلفی
درد ارجاعی از ناحیه لگن
آرتریت روماتوئید
آرتریت سپتیک
تومور بدخیم بافت نرم
رگ به رگ شدن و کشیدگی
التهاب تاندون ها
منیسک پاره شده
احتباس آب در زانو

کی به پزشک مراجعه کنیم؟


درد زانویی که به طور آهسته شروع می شود، یا در نتیجه فعالیتی ایجاد می شود که شدیدتر از معمول است، می تواند به صورت درمان خانگی کنترل شود. دردی که از یک آسیب نسبتا ً کوچک حادث می شود باید برای مدت یک یا دو روز تحت نظر باشد تا مشخص شود آیا اقدامات مراقبتی از طرف خود شخص کمک کننده بوده است یا خیر.
غالباً درد طولانی مدت زانو ناشی از بیماری آرتریت، با کاهش وزن و فعالیت بدنی کمتر خواهد شد چراکه ماهیچه های اطراف مفصل زانو قوی تر می شوند. دیگر اقدامات مراقبتی از سوی فرد شامل موارد زیر می باشد:
•    استراحت: از فعالیت های شدید یا دردناک اجتناب کنید. سایر فعالیت ها که ناراحتی کمتری ایجاد می کنند را جایگزین کنید. بعنوان مثال شنا را به جای دویدن و دوچرخه سواری را جایگزین تنیس کنید. فرد بایستی در آسیب های حاد تا حد امکان از سرپا ایستادن اجتناب کرده و یا برای مدت کوتاهی از عصا استفاده کند.
•    یخ: یخ را برای مدت 15 تا 20 دقیقه، چندین بار در روز روی زانوی خود قرار دهید. از مکعب های یخ یا یک کیسه سبزیجات یخ زده پیچیده شده در یک حوله استفاده کنید.
•    کمپرس: یک بانداژ الاستیک دور زانوی خود بپیچید تا آماس و تورم زانو کنترل شود. اطمینان حاصل کنید که این بانداژ خیلی خوب دور زانو را بپوشاند ولی خیلی سفت هم نباشد که منجر به درد نشود.
•    ارتفاع: دراز کشیدن به شکلی که زانویتان روی بالشت قرار بگیرد می تواند در کنترل درد و تورم کمک کننده باشد.
•    NSAIDs: داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) نیز در کاهش درد، تورم والتهاب کمک کننده اند. این داروها شامل ایبوپروفن (ادویل، مترین  IB،  و غیره) و سدیم ناپروکسن می باشند. این نوع داروها ممکن است منجر به ناراحتی معده شوند.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر