تعریف


افزایش سطح پروتئین خون و یا (hyperproteinemia)  به بالا رفتن بیش از حد سطح پروتئین در جریان خون گفته می شود. به طور معمول، خون شما حاوی مقادیر نسبتاً اندکی از انواع بسیاری از پروتئین ها است. آزمایش نمونه خون می تواند مقادیر دقیق  پروتئین های مختلف در خون شما را اندازه گیری و مشخص کند.

علت


عوامل ساده ای همچون از دست دادن خفیف آب بدن ممکن است منجر به افزایش غلظت پروتئین در جریان خون شود. افزایش سطح پروتئین خون ممکن است علامت هشدار دهنده ای از التهاب مزمن یا عفونت، به ویژه در کبد باشد. افزایش سطح پروتئین های سیستم ایمنی بدن که توسط مغز استخوان تولید می شوند نیز می تواند نگرانی ها را در مورد بیماری های مغز استخوان بالا برد.
افزایش میزان پروتئین خون حتی ممکن است به طور غیر منتظره ای کشف گردد.  تست کامل پروتئین در یک گروه از آزمون های معمول آزمایشگاهی گنجانده شده است و در طی معاینات بهداشتی مشخص می شود.

علل احتمالی افزایش پروتئین خون عبارتند از:
بیماری مغز استخوان
آمیلوئیدوز
کم شدن آب بدن
HIV / AIDS
میلوم های متعدد
* رژیم غذایی پر پروتئین نمی تواند منجر به افزایش سطح پروتئین خون شود.

کی به پزشک مراجعه کنیم؟


چنانچه موارد زیر را تجربه کردید به پزشک خود مراجعه کنید:

تهوع و بی اشتهایی
اسهال
کاهش وزن غیر قابل توضیح
خستگی شدید
تب مداوم
سوزن سوزن شدن و بی حسی در انگشتان دست و پا
سرگیجه و یا افت فشار خون پس از ایستادن یا نشستن

اگر پزشکتان تشخیص داد که سطح پروتئین خونتان افزایش یافته است، ممکن است انجام یکسری آزمایش های خون را به شما توصیه کند. آزمایش کلی پروتئین می تواند تعیین کند که آیا سطح پروتئین خونتان بالا رفته است یا خیر و اینکه علت چه بوده است و به کدام قسمت از بدن مرتبط می شود، به عنوان مثال، کبد یا مغز استخوان. آزمایش الکتروفورز پروتئین های سرم (SPEP)   بطور جداگانه پروتئین خون فرد را اندازه گیری کرده و نشان می دهد که چه نوع پروتئین خاصی منجر به افزایش سطح پروتئین خون شده است.SPEP  اغلب زمانی انجام می شود که فرد به بیماری مغز استخوان مشکوک است.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر