کاهش وزن همچنان یکی از بحث های مهم در بین انسان ها می باشد. راه های زیادی برای رسیدن به اندام ایده آل وجود دارد که یکی از آنها استفاده از قرص لاغری است. قرص لاغری ممکن است مناسب وضعیت بدنی شما باشد و  شما را سریع تر به نتیجه دلخواه برساند.

اما انجام فعالیت هایی مانند کمتر غذا خوردن و حرکت و ورزش منظم که اصول اساسی کاهش وزن هستند، به مراتب سالم تر و به دور از هر گونه عوارض جانبی می باشند. با این وجود برای برخی از افراد، قرص لاغری ممکن است کمک کننده باشد. البته هنگام مصرف این داروها همچنان باید روی رژیم و ورزش تمرکز شود و بهتر است گفته شود که این داروها برای همه مناسب نیست. پزشکان معمولا، قرص لاغری را فقط در صورتی که BMI فرد ۳۰ و بالاتر باشد تجویز می کنند، سایر شرایط برای مصرف و تجویز این قرص ها شامل موارد دیگری نیز هست مانند: حداقل سن بیست و هفت سال و افرادی که مبتلا به  یک بیماری مرتبط با وزن هستند، مانند دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا.

قبل از تجویز قرص لاغری، اطلاعات لازم درباره وضعیت جسمی و سابقه بیماری باید به پزشک داده شود. این اطلاعات شامل هرگونه حساسیت یا حساسیت داروئی و سایر شرایط فردی می شود. اینکه فرد بارداراست یا قصد بارداری دارد و یا شیر می دهد، همه این موارد باید مورد توجه قرار بگیرند. حتی اگر داروها یا مکمل هایی که مصرف می شود گیاهی یا طبیعی باشند. تلاش برای یافتن داروی بی خطر برای کاهش وزن می تواند چالش برانگیز باشد. بهترین راه برای یافتن مناسب ترین مکمل یا قرص کاهش وزن ، پزشک یا متخصص تغذیه است، آنها می توانند در مورد چگونگی تعامل قرص لاغری  با سایر داروهای فرد ارتباط برقرار کنند و بهترین توصیه را در مورد نحوه مصرف قرص لاغری بدهند. این قرص ها شامل قرص های کاهش وزن با نسخه دارویی هستند که از طریق پزشک معالج تجویز می شوند و قرص های بدون نسخه (OTC) می باشند، البته برای مصرف این نوع قرص ها مشورت با متخصص تغذیه یا پزشک می تواند ضروری باشد، با اینکه این مکمل های گیاهی به عنوان دارو در نظر گرفته نمی شوند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) طیف وسیعی از این داروها را برای کمک به کاهش وزن تصویب کرده است. قرص لاغری از مکانیزم های مختلفی استفاده می کند تا بتواند در کاهش وزن به افراد کمک نماید. البته باید توجه داشت که این قرص ها برای افراد خاصی مناسب هستند.

 

انواع قرص لاغری و نحوه مصرف آنها را بشناسیم

ارلیستات (Orlistat): این قرص لاغری در سال ۱۹۹۹ توسط FDA تصویب شد. بدن را مجبور می کند تا از جذب حدود یک سوم چربی که خورده شده، خودداری کند. در واقع یک مهار کننده لیپاز است. وقتی پزشک orlistat تجویز می کند، آن را Xenical می نامند. اگر فردی بدون نسخه پزشک بخواهد آن را دریافت کند، قرص لاغری به نام Alli می تواند خریداری کند که نیمی از دوز Xenical را دارد. برای استفاده طولانی مدت تأیید شده است. عوارض جانبی آن شامل گرفتگی شکم، عبور گاز، نشت مدفوع روغنی، حرکات بیشتر روده و عدم توانایی در کنترل حرکات روده است. این عوارض جانبی به طور کلی خفیف و موقتی هستند. اما در صورت خوردن غذاهای پرچرب ممکن است بیشتر شوند. موارد نادر از آسیب شدید کبدی در افرادی که اورلیستات مصرف می کنند، گزارش شده است، اما این دارو باعث ایجاد این مشکلات بوده که ثابت نشده است. قبل از مصرف orlistat، رژیم غذایی کم چرب مد نظراست یعنی کمتر از ۳۰٪ کالری روزانه از چربی باشد. حداقل ۲ ساعت قبل یا بعد از مصرف، مولتی ویتامین مصرف شود. زیرا این دارو به طور موقت جذب ویتامین های محلول در چربی ، مانند  A، D ، E و K را برای بدن سخت می کند. این قرص لاغری تنها دارویی در نوع خود است که در ایالات متحده تأیید شده می باشد. سایر داروهای کاهش وزن، اشتهای فرد را کاهش می دهند.

بوپروپیون  (Contrave)و Naltrexone HCl، ترکیبی از دو داروی تأیید شده در FDA می باشد. Naltrexone برای درمان الکل و وابستگی به مواد مخدر تأیید شده است. بوپروپیون برای درمان افسردگی، اختلال عاطفی فصلی و کمک به افراد در ترک سیگار مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص لاغری برای استفاده طولانی مدت مورد تأیید است. بیشترین عوارض جانبی این قرص لاغری شامل تهوع، یبوست، سردرد، استفراغ، سرگیجه، بی خوابی و خشکی دهان است. Contrave ممکن است باعث تشنج شود و نباید در بیمارانی که اختلال تشنج دارند استفاده شود. این دارو همچنین می تواند فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهد. اگر بعد از ۱۲ هفته از مصرف، فرد پنج درصد وزن خود را از دست ندهد، ممکن است پزشک بگوید که مصرف آن را قطع کنید، زیرا احتمالا تاثیر نداشته است.

 

کاهش اشتها و وزن با مصرف قرص لاغری

-لیرگلوتید (ساکسندا): دوزبالایی از داروی دیابت نوع ۲، ویکتوزا (Victoza) است. قرص لاغری لیرگلوتید یکی از هورمون های روده را تقلید می کند که به مغز دستور می دهد شکم پر است. این قرص به صورت طولانی مدت قابل استفاده است. از عوارض جانبی آن می توان تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، فشار خون پایین و افزایش اشتها را نام برد. دیگر عوارض جانبی این قرص لاغری که می تواند خطرناک باشد شامل افزایش ضربان قلب، لوزالمعده، بیماری کیسه صفرا، مشکلات کلیوی و افکار خودکشی باشد. لیراگلوتید در مطالعات نشان داده است که باعث ایجاد تومورهای تیروئید در حیوانات می شود، اما هنوز مشخص نیست که آیا می تواند باعث سرطان تیروئید در انسان شود. اگر بعد از ۱۶ هفته از مصرف لیراگلوتید ۴٪ از وزن فرد کاهش نیابد، ممکن است پزشک مصرف آن را قطع کند. این قرص به همراه رژیم غذایی کم کالری و برنامه ورزشی برای کمک به افراد در کاهش وزن تجویز می شود.

-فنترمین: اشتهای فرد را محدود می کند. این قرص لاغری تحت نام هایی از جمله Adipex یا Suprenza تجویز می شود. فقط برای استفاده کوتاه مدت (چند هفته) تأیید شده است. علائمی مانند بالا رفتن فشار خون یا ایجاد تپش قلب، بی قراری، سرگیجه، لرزش، بی خوابی، تنگی نفس، درد قفسه سینه، طعم ناخوشایند، اسهال، یبوست و استفراغ از عوارض جانبی این قرص لاغری می تواند باشد. مانند برخی از سرکوب کننده های اشتها، خطر وابستگی به دارو وجود دارد. اواخر عصر نباید مصرف شود، زیرا ممکن است بی خوابی ایجاد کند. بیماران دیابتی وابسته به انسولین، قبل از مصرف داروی فنترمین باید با پزشک خود مشورت کنند، زیرا ممکن است نیاز به تنظیم دوز انسولین داشته باشند. اگر افرادی که سابقه بیماری های قلبی، سکته مغزی، نارسایی احتقانی قلب یا فشار خون بالا دارند، نباید از این قرص لاغری استفاده کنند. در صورت ابتلا به گلوکوم، پرکاری تیروئید یا سابقه مصرف مواد مخدر، همچنین هنگام  بارداری یا شیردهی  نباید  مصرف شود. Phentermine یک آمفتامین است. به دلیل خطر اعتیاد یا سوء استفاده، تجویز این دارو با ممانعت هایی همراه است. برای خرید این قرص لاغری از داروخانه به نسخه از طرف پزشک متخصص نیاز است.

 

قرص های لاغری عوارض جانبی جدی  دارند

قسیمیا (Qsymia): محدود کننده اشتها است. این قرص لاغری ترکیبی از فنترمین با داروی تپیرامات تشنج/ میگرنی است. توپیرامات از راه های مختلفی باعث کاهش وزن می شود، کمک می کند فرد  احساس سلامتی کند، باعث می شود غذاها بی طعم شوند و کالری بیشتری سوزانده شود. برای استفاده طولانی مدت تأیید شده است. رایج ترین عوارض جانبی این قرص شامل این موارد می باشد، سوزن سوزن شدن دست و پا، سرگیجه، حس تغییر ذائقه، بی خوابی، یبوست و خشکی دهان.

عوارض جانبی جدی و خطرناک شامل نقص در هنگام تولد (شکاف لب و شکاف کام)، ضربان قلب بالا، افکار یا اقدامات خودکشی و مشکلات چشمی است که در صورت عدم درمان ممکن است به کاهش دید دائمی منجر شود. زنانی که ممکن است باردار شوند باید قبل از مصرف Qsymia آزمایش بارداری انجام دهند ، تا از باردار نبودن خود مطمئن شوند و در مدت زمان استفاده دارو باید روش های جلوگیری از بارداری را استفاده کنند. اگر فردی حداقل ۳٪ از وزن خود را بعد از ۱۲ هفته از مصرف Qsymia از دست ندهد، FDA توصیه می کند که مصرف آن را متوقف کند. این قرص توسط پزشک برای افرادی تجویز می شود که دارای شاخص توده بدنی  (BMI)بیش از ۳۰ یا شاخص توده بدنی ۲۷ و بالاتر هستند و یک بیماری وابسته به وزن مانند دیابت نوع ۲ یا فشار خون بالا دارند. برای مدیریت پایدار وزن، این دارو باید همراه با اصلاح شیوه زندگی مصرف شود یعنی تحرک بدنی و ورزش هم مدنظر افراد باشد.

مطلب مرتبط  برای افراد دیابتی چه رژیم هایی مناسب است؟

 

قرص های لاغری که مورد تائید سازمان غذا وداروی آمریکا نیستند

-ویوانس: این قرص لاغری مورد تأیید FDA برای درمان اختلال پرخوری است، اما برای کاهش وزن تأیید نمی شود.

-بلویک: با فعال کردن گیرنده های سروتونین که در تنظیم گرسنگی بدن نقش دارند، اثر خود را اعمال می کند. این قرص برای بیماران با شاخص توده بدنی ۳۰ و ۲۷ به همراه یک بیماری مرتبط با چاقی تجویز می شود. در سال ۲۰۲۰، FDA با استناد به خطرات سرطان زا بودن این قرص، بلویک را از بازار خارج کرد.

-نصف النهار: یک قرص لاغری با روش سرکوب کننده اشتها بود، در سال ۲۰۱۰ در ایالات متحده از بازار خارج شد. FDA در ابتدا این محصول را تأیید کرد، اما سازنده پس از بررسی های بالینی، تولید آن را متوقف کرد. چون ثابت شد که مصرف کننده های این قرص در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی و سکته مغزی هستند.

اگر فردی نسخه پزشک برای قرص لاغری و رژیم درمانی ندارد، ممکن است بخواهد یک قرص یا مکمل بدون نسخه برای کاهش وزن خود در نظر بگیرد. در حالی که داروهای OTC یا همان داروهای بدون نسخه به دلیل ایمنی و اثربخشی مورد تأیید FDA هستند. اما قرص لاغری که مطمئنا باعث کاهش وزن می شود، نیست. بنابراین هنگام خرید یک مکمل رژیم غذایی یا یک مکمل گیاهی برای کاهش وزن باید در مورد آنچه خریداری می شود، بسیار مراقب بود. FDA اکثر ادعاهایی که شرکت ها درباره محصولات خود انجام می دهند را تأیید نمی کند. در بسیاری از موارد، ادعاهای کاهش وزن با دقت دستکاری می شود تا محصول موثرتر از آنچه که هست، نشان داده شود. مسئولیت تولید کنندگان و توزیع کنندگان مکمل های گیاهی این است تا ایمنی و اثر بخشی این قرص ها را به صورت واقعی نشان دهند تا افراد مصرف کننده، اطمینان لازم را به دست آورند.

قرص لاغری و مکمل رژیمی که بدون نسخه میتوان از داروخانه خرید

آلیAlli  : همان قرص لاغری ارلیستات که با دوز تعدیل شده است. افرادی که این دارو را مصرف می کنند باید رژیم کم چربی را رعایت کنند، این قرص چربی اضافی را از طریق روده هاو مدفوع دفع می کند. بنابراین  عوارض جانبی ازجمله ناراحتی دستگاه گوارش را در پی دارد. تنها قرص کاهش وزن بدون نسخه که توسط FDA تأیید شده است. این قرص به همراه تغییر در شیوه زندگی یعنی انجام ورزش های منظم، کارایی بیشتری دارد.

-گارسینیا کامبوجیا: از قارچی به همین نام بدست می آید که در آب و هوای گرم رشد می کند. این محصول در فروشگاه های مواد غذایی سالم و فروشندگان آنلاین موجود است. اما بسیاری از ادعاهای مطرح شده توسط فروشندگان توسط تحقیقات علمی ثابت نشده است. شواهد اندکی برای حمایت از اثربخشی آن وجود دارد.

-گلوکومانان: ممکن است نام این مکمل رژیم غذایی آشنا به نظر نرسد، اما احتمالا محصولاتی را دیدید که حاوی مکمل فیبرهای غذایی هستند. لیپوزن قرصی است که برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد، حاوی گلوکومانان است. با این حال، تحقیقات بی نتیجه بوده است. در سال ۲۰۲۰، محققان گزارش دادند که آنها قادر به تأیید این ماده فیبر در جهت کاهش وزن نمی باشند.

-اسید لینولئیک کونژوگ : قرص لاغری که  به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است، اما نتایج کاهش وزن قابل استناد نیست. افراد قبل از خرید این مکمل با پزشک خود مشورت کنند. یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۶ نشان داد که برخی از افرادی که این مکمل را مصرف کرده اند، افزایش مقاومت به انسولین و سطح پایین تر کلسترول HDL را تجربه کرده اند.

کتون تمشک: این مکمل کاهش وزن پس ازتبلیغات در برنامه تلویزیونی محبوب شد. اما شواهد کافی برای تأیید ادعاها وجود ندارد که کتون تمشک می تواند به انسان در کاهش وزن کمک کند.

 

قرص لاغری که امکان کاهش وزن آن ثابت نشده است

فورسکولین: عصاره ای از گیاه coleus forskohlii است. این ماده به عنوان یک مکمل رژیم غذایی، مسدود کننده کربوهیدرات و چربی سوز تبلیغ می شود. اما شواهد بسیار کمی برای حمایت از استفاده از آن به عنوان یک مکمل کاهش وزن وجود دارد

کروم: بعضی اوقات به عنوان کروم پیکولینات گفته می شود، محصولاتی که حاوی این ماده هستند اغلب ادعا می کنند به بهبود سوختن کالری و کاهش اشتها کمک می کنند. تحقیقات همبستگی کمی بین کروم و کاهش وزن نشان داده اند، اگرچه کروم به طور کلی یک ماده بی خطر نامیده می شود، اما بعید به نظر می رسد که باعث کاهش وزن شود.

چای سبز: این چای را می توان به عنوان نوشیدنی یا به صورت قرص مصرف کرد. این غالبا برای کمک به کاهش وزن، بهبود هوشیاری ذهنی یا کاهش فشار خون استفاده می شود. در حالی که مصرف چای سبز  درحد اعتدال بی خطر است، شواهد کمی برای حمایت از آن به عنوان یک مکمل کاهش وزن طولانی مدت وجود دارد.

هودیا: این گیاه به عنوان مهارکننده اشتها فروخته می شود. از گیاه کاکتوس گلدار(hoodia gordonii) استخراج می شود و به صورت قرص، یا پودر قابل مصرف است. در یک گزارش در سال ۲۰۱۹ شواهد علمی کافی برای تأیید  وجود ندارد که hoodia  بتواند یک شکل موثر برای مدیریت وزن در طولانی مدت باشد. ایمنی این قرص برای بدن به اندازه کافی آزمایش نشده است.

گرده زنبور: اگرچه گرده زنبور عسل دارای چندین مزیت سلامتی از جمله خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است، اما شواهد کمی برای حمایت از مصرف آن برای کاهش وزن وجود دارد. در سال ۲۰۱۴، شرکتOasis Bee Pollen به دلیل ادعاهای دروغین و گمراه کننده در مورد اثرات کاهش وزن محصول خود، توسط FDA علامت گذاری شد. FDA همچنین درباره مواد مخفی موجود در مکمل های این شرکت از جمله سیبوترامین که باعث افزایش فشار خون می شود، و فنل فتالین، که می تواند باعث سرطان شود، هشدار داد.

افدره: قرص لاغری با این نام اغلب نارنجی تلخ (مرکبات آورانتیوم)، سینفرین یا اکتوپامین هستند. دو مورد از محبوب ترین محصولات، Xenadrine EFX و Advantra Z، در سال ۲۰۰۵ توسط محققان مورد آزمایش قرار گرفتند و ثابت شده که اثرات ناامنی بر ضربان قلب و فشار خون دارند.

افراد علاقمند به استفاده از قرص لاغری بدون نسخه پزشک، حتما اطلاعات لازم و ضروری درباره ایمنی و کارآیی هر یک از قرص ها را تهیه کنند و به دقت مطالعه فرمایند. همچنان تاکید بر این است، همیشه در مورد مصرف هر نوع قرص لاغری یا رژیم غذایی و یا مکمل کاهش وزن مورد نظر با پزشک خود صحبت کنند.

در نهایت، استفاده از قرص لاغری می تواند در کاهش وزن موثر واقع شود به شرطی که در رابطه با مصرف قرص لاغری که به شما پیشنهاد می شود، ابتدا اطلاعات کامل کسب نمایید. تمامی مزایا و معایب آن قرص را از پزشک خود مطلع شوید سپس تهیه کنید.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر