زود انزالیزود انزالی چیست ؟

قبل از اینکه بدانید زود انزالی چیست و چگونه تشخیص داده می شود ابتدا باید گفت بیماری قابل درمانی است که تعداد زیادی از مردان در برخی مواقع آن را تجربه می کنند و تشخیص آن بسیار ساده است. این ارضا شدن تنها وقتی غیر طبیعی است که همیشه عملیات  دخول  شما در کمتر از یک دقیقه اتفاق بیافتد و زودتر از زمان مورد نظر شما را غافلگیر کند.

زود انزالی (PE)  زمانی پیش می آید که فرد قبل از آماده شدن یا در حین فعالیت جنسی به طور غیر ارادی به ارگاسم برسد. زود انزالی ممکن است قبل از رابطه و هنگام معاشقه یا سایر اشکال فعالیت جنسی رخ دهد. این یک اختلال عملکرد جنسی بسیار شایع است تقریباً ۴٪ تا ۳۹٪ مردان در طول زندگی خود دچار زود انزالی می شوند. با این حال ، اگر این اتفاق مکرر رخ دهد ، ممکن است به یک مشکل روانشناختی بزرگتر تبدیل شود. خجالت و شرمندگی حاصل از آن می تواند منجر به استرس و اضطراب برای بسیاری از افراد مبتلا به PE شود، زیرا این قضیه باعث ایجاد اختلال در لذت جنسی شریک زندگی میشود.

بنابراین برای اینکه بفهمید PE شما نگران کننده است یا خیر ، می توانید با این ۳ سوال از خود تست بگیرید

آیا همیشه در عرض ۶۰ ثانیه به ارگاسم میرسید؟

آیا به ندرت قادر هستید انزال را در حین رابطه جنسی به تاخیر بیندازید؟

آیا به دلیل اضطراب ، ناامیدی یا خجالت از زود انزالی ، از برخوردهای جنسی اجتناب می کنید؟

پاسخ مثبت به این سوالات ممکن است به معنای آن باشد که وقت آن رسیده است که برای معالجه به پزشک مراجعه کنید.

 

آسیب های زود انزالی به زنان

همانطور که در بخش مقدمه گفتیم زود انزالی یکی از شایع ترین اختلالات جنسی در مردان است اما این فقط مردان نیستند که رنج می برند بلکه زنان نیز از آن رنج هایی می برند و فشار روانی را در آن ها افزایش می دهد. ممکن است فکر کنید در درجه اول مدت کوتاه معاشقه بزرگترین دغدغه و اولویت  برای زنان در رابطه با همبستری است اما واقعیت این است که مرد تمرکز زیادی روی تاخیر در انزال دارد پس او نیازهای جنسی زن را نادیده می گیرد و قادر به ارضای خواسته های فردی او نیست. زنانی که به ندرت به ارگاسم میرسند بیشتر رنج می برند. رضایت جنسی برای بیشتر زنان فقط شامل رابطه جنسی نیست ، بلکه شامل بوسیدن ، نوازش و سایر شکل های تحریک جنسی است که به همان اندازه مهم تلقی می شوند. پس طبعا اگر مرد در اول کار به مشکل زود انزالی برخورد کند این نیازهای زن نادیده گرفته می شود.

اغلب رابطه جنسی توسط زمان تعیین می شود نه چگونگی عملکرد آن . دقیقاً مانند مرد که هنگام زود انزالی از ترس طرد شدن و آسیب های ناشی از آن از تماس جنسی جلوگیری می کند زن نیز در طولانی مدت دچار پریشانی و ناامیدی می شود. نتیجه اینکه زن از زندگی لذت کامل نمیبرد و در نهایت کمتر به رابطه جنسی فکر می کند . عمدتا زنان رابطه جنسی را جنبه اصلی جنسیت نمی دانند بلکه خلاقیت جنسی را در اولویت قرار می دهند پس طبیعی است که از توجه یک طرفه مرد رنج ببرند.

 

دلایل زود انزالی

۱٫نظریه بازتاب مشروط

این دیدگاه که توسط استاد وو جانسون مطرح شده است می گوید که بیماران مبتلا به زود انزالی ، هنگام اولین تماس جنسی در سالهای اولیه بلوغ، به دلیل تنش های زندگی ، گناه یا عدم تجربه ، دچار زود انزالی می شوند و این تبدیل به یک عادت ناخودآگاه می شود که بعدا هنگام ازدواج و رابطه جنسی بیشتر خود را بروز می دهد.

۲٫ نظریه انتقال دهنده عصبی

 

زود انزالی پاسخ جنسی به انتقال سیستم های عصبی است زیرا این اتفاق به “انتقال دهنده های عصبی” بستگی دارد. در حال حاضر سروتونین در میان انتقال دهنده های عصبی شناخته شده،  بیشترین ارتباط را با ارگاسم دارد. افزایش غلظت سروتونین باعث انزال و کاهش غلظت آن را به تاخیر می اندازد، این در واقع همان باور قدیمی رایج است که استمنا مکرر گذشته علت زود انزالی فعلی  است.

با این حال ، زمان انزال به تجربه جنسی ، سطح هیجان جنسی و وضعیت مربوط می شود ، و فقط  یک مورد باعث آن نیست. بنابراین همیشه باید رابطه بین سابقه جنسی و زود انزالی فعلی در نظر گرفته شود. برای درمان زود انزالی در رابطه جنسی (مانند نگرانی در مورد خودارضایی، یافتن عملیات مورد علاقه، و سرعت بخشیدن به انزال به دلیل زود انزالی معمول ، زود انزالی ناشی از تجربه جنسی ناامید کننده و غیره)باید به اثرات بیماری های بالقوه فیزیولوژیکی مانند زود انزالی ناشی از پروستاتیت پی برد.

 

دلایل زود انزالی

علائم زود انزالی چیست؟

علامت اصلی زود انزالی ارگاسم قبل از از نزدیکی و یا اندکی پس از شروع رابطه جنسی است. انزال قبل از نزدیکی وقتی است که فرد با حداقل تحریکات جنسی ارضا شود. با مراجعه به پزشک، او در مورد سابقه پزشکی و جنسی شما با شما صحبت خواهد کرد و یک معاینه بدنی کامل انجام خواهد داد. پزشک شما ممکن است بخواهد با شریک زندگی شما صحبت کند. بنابراین ممکن است آزمایشاتی را برای حذف  سایر مشکلات پزشکی تجویز کند. به ندرت زود انزالی ناشی از یک مشکل جدی بهداشتی، مانند آسیب سیستم عصبی ناشی از جراحی یا ضربه است. اگر زود انزالی زندگی جنسی شما را مختل می کند ، با پزشک خود صحبت کنید. بسته به اینکه چه عواملی باعث ایجاد زود انزالی می شود ، می توان از آن جلوگیری. بیشتر اوقات ، استفاده از روش های رفتاری ذکر شده در زیر برای جلوگیری از آن موثر و کافی است.

 

درمان زود انزالی

زود انزالی اغلب بدون درمان از بین می رود. اما اگر این اتفاق مکرر رخ می دهد و باعث نارضایتی شما یا همسرتان می شود،بهتر است با پزشک سکسولوژی مشورت کنید. یکی از راه های تاخیر انداختن انزال استفاده از روش اکشن استاپ است که بیمار به همسر خود میگوید تحریک را برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه متوقف کند و بعد دوباره از سر بگیرد . در روش فشار ، بیمار یا شریک ۱۰ تا ۲۰ ثانیه سر آلت را تحریک می کند و سپس سرعت تحریک را کند و یا متوقف میکند ، ۳۰ ثانیه استراحت می کند و سپس تکرار می کند. در هر دو روش می توان تحریک را بعد از ۳۰ ثانیه استراحت تکرار کرد. پس از آموزش ، تقریبا تمامی افراد می توانند زمان به ارگاسم رسیدن را حدود ۵-۱۰ دقیقه و بعضی حتی بیشتر به تاخیر بیندازند.

 

حواس پرتی برای جلوگیری از زود انزالی

علاوه بر استفاده از روش رفتاری ممکن است بخواهید عوامل حواس پرتی را نیز امتحان کنید. به عنوان مثال در حالی که از نظر جنسی تحریک می شوید ، به نام بازیکنان تیم فوتبال مورد علاقه خود فکر کنید .با این کار تمرکز ذهنی مغز شما از روی حالت ارگاسم برداشته میشود. اگر مشکلات روابطی دلیل زود انزالی باشد. ممکن است زوج درمانی نیز کمک کند.

مطلب مرتبط  بزرگ کردن سینه با داروهای گیاهی

 

روشهای رفتاری برای جلوگیری از زود انزالی

هدف از آموزش این است که به بیماران این مسئله را یاد بدهد که لذت جنسی را از طریق بغل کردن ، لمس ، ماساژ و سایر روشهای تحریک لمسی تجربه کرده و از آن لذت ببرد و از موانع روانی عبور کند. همچنین می توانید قبل از رسیدن به ارگاسم بیضه ها را پایین آورده یا با انگشت شست و انگشت اشاره خود را فشار دهید تا از هیجان جنسی کاسته و سختی نعوظ را ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش دهید. پس از یک دوره طولانی برای ادامه رابطه به قسمت های بالاتنه همسر خود مشغول شوید و از ترفند کشش-توقف-دوباره-انقباض استفاده کنید تا به تدریج آستانه تحریک انزال را افزایش داده شود ، بنابراین قبل از انزال میتوان کنترل مصنوعی رضایت بخش تری داشت.

نکات زودانزالی

مکث آموزش فنی سمنس

آموزش فنی سمنس همان مکث و شروع دوباره است. هنگامی که زن آلت تناسلی مرد را  تحریک می کند ، مرد به همسرش سیگنال می دهد که تحریک را فوراً متوقف کند. پس از از بین رفتن کامل تحریک روانی ،تحریک مجدداً تکرار می شود تا زمانی که مرد قبل از انزال نهایی بتواند به خوبی تحریک شده باشد . این روش می تواند آستانه انزال را افزایش دهد. پس از موفقیت در درمان ، اصرار بر انجام تمرینات کنترل شده یک بار در هفته داشته باشید .

 

تاثیر پوشش کاندوم بر زود انزالی

 

استفاده از کاندوم برای رابطه جنسی حساسیت غدد جنسی را پایین می کشد و زمان ارگاسم به تاخیر می افتد. پس می تواند از زود انزالی جلوگیری کند (گاهی با صلاحدید خود می توانید از دو کاندوم استفاده کنید). کاندوم می تواند اصطکاک آلت تناسلی را کاهش دهد ، در نتیجه حساسیت هیجان جنسی مردان را کاهش می دهد ، زمان رابطه جنسی را افزایش دهد و از زود انزالی جلوگیری می کند. همانطور که حدس می زنید، ایجاد یک پوشش به دور آلت تناسلی باعث میشود پیام های عصبی کمتری به مغز شما ارسال شود و به نوعی ایجاد لذت را در حد بسیار کمی برای خود پایین بیاورید. این فرایند می تواند تا حدودی زود انزالی را کاهش دهد.

 

روان درمانی برای انزال زودرس

امروزه روان درمانی در داخل و خارج از کشور بسیار مورد توجه قرار گرفته و تاثیر آن نسبتاً مثبت است. از طریق روان درمانی عمومی ، می توان دانش جنسی را  به بیماران آموزش داد ،این  به بیماران کمک می کند تا نگرانی خود را برطرف کنند ، اضطراب و تنش را کاهش دهند ، و می توانند ترس و اضطراب قبل از رابطه جنسی را با آموزش مهارت های آرام سازی عضلات،به بیماران از بین ببرند.

 

درمان رفتاری زود انزالی

افرادی که دچار زود انزالی هستند ، ابتدا باید از پزشک بخواهند تا تشخیص دهد که آیا قطعا دچار  زود انزالی هستند یا خیر. زیرا برخی از افراد به اشتباه معتقدند که دچار زودانزالی هستند اما حقیقت این است که طرفین رابطه فقط در زمان ارگاسم با هم همخوانی ندارند. زن به ارگاسم نرسیده و مرد زود ارضا میشود این وضعیت کاملاً رایج است و به معنی  زود انزالی  نیست. راه اصلاح این وضعیت این است که در مرحله اولیه رابطه جنسی ، مرد باید سعی کند تا جای ممکن  آرامش خود را حفظ کند یعنی  به آرامی حرکت کند ، از احساسات جنسی زن که با نوازش تکمیل می شود استفاده کند ، به طوری که زن به تدریج بر اندام های جنسی متمرکز شود و سریعتر به ارگاسم برسد. وقتی که مرد احساس کند در حال ارضا شدن است و مهار انزال دشوار است می تواند مدتی استراحت کند تا از بروز انزال جلوگیری کند. مدتی توقف قبل از ادامه می تواند از زود انزالی عادی جلوگیری کند.

 

افزایش آستانه تحریک در زود انزالی

در واقع زود انزالی به این معنی است که آستانه تحریک مورد نیاز برای ارضا بسیار کم است بنابراین درمان ، چیزی بیش از بالا بردن آستانه تحریک انزالی نیست. تجربه بالینی نشان داده است که تأثیر عوامل آموزش در طول مدت انزال بسیار زیاد است. یکی از راه های افزایش تاخیر زود انزالی آستانه تحریک است. این روش در واقع هماهنگی در آموزش تکنیک های زن و شوهر است و در آن باید با استفاده از ابزار های جنسی از درمانی جنسی مدرن استفاده کرد . ابزارهای به اصطلاح جنسی به برخی از وسایل گفته می شود که می تواند به مردان و زنان کمک کند تا بر مشکلات جنسی خود غلبه کرده و پاسخ نیاز جنسی را مانند افراد معمولی بدهند. به تعبیری تأثیر آنها به طور قابل توجهی از دارو ها قوی تر است. اما این روش ها جواب قطعی نیست و فقط می توانند به ایجاد تحریک پذیری اندام های جنسی کمک کنند. استفاده از ابزارهای جنسی سابقه طولانی دارد و به طور گسترده ای در فرهنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد ، به عنوان مثال ، ابزارهای مختلف جنسی در جین پینگ مای معرفی شده است و در نقاشی های یونان و روم باستان نیز چنین توصیفاتی وجود دارد.

 

آستانه تحریک پذیری

سخن پایانی

برای درمان زود انزالی واقعی ابتدا باید علت آن را بشناسیم ، مانند زود انزالی های عروقی و ناشی از تحریک موضعی مجرای ادرار،  پس سعی کنید یک زندگی جنسی معمولی داشته باشید و از سایر فعالیتهای فرهنگی و ورزشی سالم برای کاهش محرک برای دیر انزالی استفاده کنید ، زندگی روزمره باید منظم باشد.به اندازه کافی بخوابید، در موارد شدید می توان از دیازپام ، کلردیازپوکساید و سایر داروهای بازدارنده استفاده کنید. از آنجا که زود انزالی مربوط به هیجان بیش از حد مغز است ، آرام بخش ها می توانند فعالیت عصبی قشر مغز را تنظیم کرده ، نقاط هیجان غالب آسیب شناختی ایجاد شده در قشر مغز را یکپارچه کنند و می توانند آن را به طور مناسب کنترل کنند.

 

بر اساس گزارش ها ، آموزش دادن به خانم ها  برای فشار موقت و متناوب با انگشتان خود ساکوس در حین رابطه جنسی به تاج شکم یا قاعده آلت تناسلی مرد ، می تواند انزال را به تاخیر بیندازد. برای زود انزالی ناشی از دلایل دیگر ، لازم است که ابتدا بیماری اولیه را به طور کامل درمان کنیم آنگاه خواهیم دید پس از بهبود بیماری اولیه ، زود انزالی بهتر می شود. در گذشته  علاوه بر این ، درمان مهر و موم محلی ، طب سوزنی ، چیگونگ درمانی و درمان طب سنتی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گرفت، اما تعیین اثر  واقعی دشوار است. داروهای آرامبخش ، داروهای ضد اضطراب ، هورمون ها و به اصطلاح داروهای ضد التهابی تأثیر مشخصی در زود انزالی دارند. برخی از افراد برای مقابله با زود انزالی از روش هایی برای کاهش تحریک موضعی آلت تناسلی مرد یا انتقال هیجان و کنترل ذهن استفاده می کنند. این روش ها نه تنها هیچ تأثیر آشکاری ندارند ، بلکه لذت رابطه جنسی را کاهش میدهند.

 

منابع کمکی ترجمه

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.healthline.com

https://www.sungful.com

https://zhuanlan.zhihu.com

https://baike.baidu.com


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر