چقدر لاغر شده ای!!! یکی از دوست داشتنی ترین جملاتی  است که اغلب انسان های دارای اضافه وزن از شنیدن آن احساس خیلی خوبی پیدا می کنند. اگر رژیم لاغری گرفته باشند و این جمله را بشنوند لذت خاصی از به بار نشستن تلاش هایشان خواهند برد. اگر هم رژیمی نگرفته باشند و تحت شرایط دیگری و یا به صورت ناخواسته چند کیلویی وزن از دست داده باشند که دیگر با شنیدن این جمله می توانند به پرواز درآیند.

در هر صورت شنیدن جمله چقدر لاغر شده ای، سال هاست در صدر جملات صلح آفرین بوده و اغلب جنبه ی تعریف و تمجید دارد.

جالب اینجاست که در گذشته یکی از میزان های سلامتی و حتی ثروت در یک خانواده چاقی دختران بوده و معیار انتخاب عروس برای خیلی از خانواده ها چاق و چله بودن عروس بوده است. اما حالا سال ها است که تب لاغری و خلاص شدن از شر چربی های اضافه داغ است و انواع رژیم های لاغری و اعمال جراحی برای رساندن مردم به هدف کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام به کار گرفته می شوند.

خیلی از ما در دوره ای از زندگی مان و یا گاها از وقتی به خاطر داریم، چند کیلویی اضافه وزن (گاها چند ده کیلو) داشته ایم و با استفاده ی گاه و بی گاه از انواع رژیم های لاغری و حرکت های ورزشی و قرص ها، در تلاش برای کاهش وزن اضافی و لاغری خود بوده ایم. برخی از ما هنوز هم که هنوز است بعد از چندین بار کاهش و افزایش وزن ، تپل محسوب می شویم و البته ناامید از لاغر شدن.

راه ساده برای لاغری در زمان کوتاه

لاغری یا زیبایی و تناسب اندام؟

درست است که چاقی و اضافه وزن می تواند منشا بسیاری از بیماری ها و محدودیت ها برای ما باشد، اما تغییر معیار زیبایی از چاقی به لاغری و اینکه خیلی از ما زیبایی را صرفا در لاغری می بینیم خودش جای بحث هایی دارد. اگر بحث سلامتی را (که حتی ممکن است با برخی از لاغری های غیر علمی بیشتر به خطر بیفتد تا کمی چاق ماندن) کنار بگذاریم، باید ببینیم آیا همه ی ما اگر لاغر باشیم زیبا هستیم؟

اگر معیار را بر روی احساس سلامتی و شادابی و زیبا بودن بگذاریم، باید گفت خیلی از افراد هستند که در عین اینکه اضافه وزن دارند (البته اضافه وزن طبیعی و نه خیلی زیاد) سلامت ، شاد و البته زیبا و خوش تیپ هستند. اینکه این افراد در عین اینکه هیچ مشکلی ندارند و حتی با همین شکل و وزن از نظر اجتماعی و ارتباطی نیز مشکلی ندارند، صرف مد بودن لاغری بخواهند تحت هر شرایطی خود را لاغر کنند، ممکن است نتیجه در نهایت خودشان را هم راضی نکند. چه بسیار دخترخانم های زیبا و متناسبی بوده اند که با وسواس بیش از حد خود را از حد معمول لاغرتر کرده اند و نه تنها زیبایی خود را از دست دادند بلکه سلامتی شان نیز به خطر افتاد. پس بهتر است معیار را از روی واژه ی لاغری صرف برداشته و منطقی تر و گاه آسان تر به قضایا نگاه کنیم. همه قرار نیست شبیه به هم باشیم. قرار است هر کدام در نوع خود ، زیبا و البته شاد و سلامت باشیم.

روش های لاغری

با کدام روش لاغر شویم؟

اگر با در نظر گرفتن نکات بالا خود را در زمره کسانی می دانید که اضافه وزنشان به سلامتی و خوش تیپی شان آسیب زده، پس عزمتان را برای کاهش وزن و لاغری جزم کنید. ما نیز همراه شما هستیم.

اولین روشی که اغلب ما برای لاغری انتخاب می کنیم در وهله اول کم غذا خوردن (اغلب هم در قالب حذف شام)، سالاد خوردن، روی تردمیل رفتن، چای سبز نوشیدن و گاها گول تبلیغ قرص های لاغری را خوردن است(البته شاید بعضی از این قرص ها هم واقعا لاغرتان کرد!!!).

در مرحله اول و بعد از چند کیلو کاهش وزن و اغلب استاپ وزن، بعد از مدتی نا امید می شوید. بعد از مدتی هم آن چند کیلوی رفته برمیگردد و اعصابتان را دوباره خرد می کند.

در مرحله بعد (که اغلب نزدیک عروسی کسی و یا نزدیک عید است) احتمالا به باشگاه می روید با برنامه غذایی و ورزشی که از مربی می گیرید دوباره برای لاغری تلاش می کنید. ممکن است در همین مرحله نتیجه مطلوب تان را بگیرید. اما اگر نگرفتید باز هم ما را همراهی کنید.

خب مدتی از کاهش و افزایش وزن دور قبل تان می گذرد و حالا شما ممکن است از قبل هم چاق تر شده باشید. در این شرایط به یک پزشک تغذیه که دوستتان به کمک رژیم های لاغری او ۲۰ کیلو در ۶ ماه کم کرده می روید و حالا با رژیم لاغری جدیدی مواجه هستید. واقعیت این است که همه مان در اطرافمان داریم کسانی که سال هاست در رژیم های مختلف اند ولی همچنان تپل محسوب می شوند.

عمل های جراحی عموما آخرین انتخاب هستند. اسلیو ، بالون گذاشتن ، لیپوساکشن و … این عمل های جراحی نیز با وجود سختی ها و گاه خطرهایی که به همراه دارند گاه مفید و موثر واقع می شوند و گاه نیز با عوارض متعدد و یا بازگشت همراه اند.

البته قطعا دیده ایم کسانی که بالاخره اضافه وزنشان را کم کرده اند و بعد از سال ها چاق محسوب شدن بالاخره به اسطوره ی کاهش وزن تبدیل شده اند. اما این افراد با اغلب افرادی که با وجود روش های مختلف  و تلاش بسیار هنوز هم چاق اند چه تفاوتی دارند؟ آیا خوش شانس ترند یا با اراده تر؟ باز هم همراه ما باشید تا جواب سوالتان را بگیرید.

شما با افکارتان به راحتی لاغر می شوید!

حتما شنیده اید. همه چیز از افکار شما سرچشمه می گیرد. اینکه  چرا شما هرچه رژیم می گیرید لاغر نمی شوید و هرکاری که می کنید لاغری تان بیشتر تبدیل به رویا می شود، همه و همه به این خاطر است که شما گوشه ای از ذهنتان نمی خواهید و یا باورتان نمی شود که می توانید لاغر شوید. اینکه نمی خواهید لاغر شوید شاید جمله ای احمقانه به نظر برسد. اما ضمیر نا خودآگاه شما پیچیده تر از این حرف ها عمل می کند. در صورتی که چیزی در درون شما نخواهد شما لاغر شوید، ( هرچند که آن دلیل این باشد که مثلا در کودکی به خاطر تپل بودنتان مورد توجه و محبت بوده اید) ذهن شما به صورت ناخودآگاه چاقی را برابر با یک امتیاز می داند. گرچه شاید باورش برایتان مشکل باشد اما طرز فکر شما می تواند به طور مستقیم بر متابولیسم بدن شما موثر باشد. این می شود که علی رغم رعایت رژیم و هزار تدبیر دیگر برای لاغری شما لاغر نمی شوید.

مطلب مرتبط  کاهش وزن با مصرف قرص لاغری

لاغری با تربیت ذهن

در ادامه با دو روش تربیت ذهنی برای کمک به لاغری، شما معجزه ی تاثیر ذهنتان بر روند لاغر شدنتان را در خواهید یافت.

  • حذف باورهای محدود کننده

بر روی یک کاغذ بنویسید که چرا می خواهید لاغر باشید. دلایلتان را با شماره گذاری بنویسید.

  • اگر لاغر شوم لباس های زیبا تری خواهم پوشید.
  • اگر لاغر شوم احساس سلامتی بیشتری دارم.
  • اگر لاغر شوم سریع تر و راحت تر به کارهای روزمره ام میرسم.
  • اگر لاغر شوم به خودم احساس بهتری دارم.
  • و…

نوشتن این دلایل را به هیچ وجه دست کم نگیرید.

بر پشت صفحه بنویسید که چرا ممکن است که نخواهید لاغر شوید. باید در خودتان  ظریف  شوید. مثلا، چون من چاق بوده ام خیلی وقت ها از خیلی از وظایف و مسئولیت ها معافم کردند. یا مثلا در جاهایی که خوراکی تعارف می شود به من بیشتر از بقیه از آن خوراکی می دهند. یا اینکه در مدرسه به خاطر درشت بودنم از من حساب می برند یا بارها به من گفته اند چاقی بامزه تر و دوست داشتنی ترم کرده. دلیل شما هر کدام از این ها که بود، رو به رویش دلایل منطقی بنویسید که قانعتان کند که نیازی به داشتن آن امتیاز ندارید و یا در صورت لاغری نیز می توانید این امتیاز را داشته باشید.

مثلا:

اگر لاغر شوم دیگر خوراکی اضافه به من تعارف نمی شود: اولا که اگر لاغر شوم به احتمال زیاد میل به خوراکی اضافه خوردن هم ندارم. دوما اگر لاغر شوم و بخواهم خوراکی بیشتر بخورم ، بدون عذاب وجدان می توانم این کار را انجام دهم و این عالیست.

اگر لاغر شوم شاید مثل قبل بامزه نباشم: معیار دوست داشتنی بودن من اگر چربی هایم و یا لپ هایم باشند، همان بهتر که دوست داشته نشوم. من ابعاد شخصیتی جذابی دارم. اینکه کسی من را به خاطر ظاهرم دوست داشته باشد خیلی غیر منطقی است. من دوستانی را می خواهم که مرا به خاطر شخصیتم دوست بدارند. تازه اگر لاغر شوم قطعا به جای بامزگی جذاب تر خواهم شد.

و …

شاید این دلایل در وهله اول به نظرتان بچه گانه و مسخره بیاید. اما اگر یکی از این ها یا مانند آن در ضمیر ناخودآگاهتان وجود داشته باشد ، قفل در بسته ی لاغری شما با حل آن باز می شود. شما باید با دلایل منطقی بر سر باور های محدود کننده تان بزنید و آن ها را از ذهنتان دور کنید تا ذهنتان با شما در مسیر لاغری همراهی کند.

این برگه را شب ها قبل از خواب و روزها بعد از بیداری بخوانید . در این زمان ها ذهن شما به حالت آلفا نزدیک است و  ضمیر ناخودآگاه تاثیر پذیری بالایی دارد. با این کار شما بعد از تنها چند روز می بینید که انگیزه و حس خوب شما برای لاغری چندین و چند برابر شده. اگر در حال گرفتن یک رژیم باشید روند کاهش وزن تان تسریع می شود. یا اگر هنوز روشی برای لاغر شدن نیافته اید ذهن شما بهترین روش را برایتان خواهد یافت. خواه این روش استفاده از یک رژیم باشد که به خاطر دلسردی قبلا از خیر آن گذشته بودید.

  • اهرم رنج و لذت لاغری

یک روش دیگر برای تربیت ضمیر ناخود آگاهتان در جهت همراهی برای لاغری شما استفاده از اهرم رنج و لذت است. این در حالی است که مطمئن هستید باور محدود کننده ندارید و صرفا مشکل تان کم اراده بودن است. با این کار اراده شما قوی تر می شود.  در وسط یک صفحه ی کاغذ خطی بکشید مانند تصویر زیر. یک T  بزرگ. بر یک طرف این T سختی هایی که باید برای لاغری تحمل کنید بنویسید. و در طرف دیگر لذت هایی که از لاغری خواهید برد را بنویسید. سعی کنید در نوشتن لذت ها بیشتر وقت بگذارید تا رنج ها.

این برگه را شب ها قبل از خواب و روزها بعد از بیداری بخوانید . با ادامه این کار شما هربار که می خواهید رژیم تان را بشکنید و یا ورزشتان را پشت گوش بیاندازید، ضمیر ناخود آگاهتان که در حال تربیت است به شما گوشزد کرده و تصویر صفحه اهرم رنج و لذتتان و دلایلتان برای لاغری را به یادتان می آورد.

نتایجی که با همین دو کار ساده از رژیم های لاغری تان می گیرید شگفت زده تان می کند. کار فیزیکی شما تغییری نکرده اما چون ذهن و افکار شما تغییر کرده ، روند لاغری شما به حتم تسریع می شود. این در حالی است که شاید باورتان نشود یک قلم و کاغذ و نوشتن و خواندن چندین عبارت چه تاثیری بر روند موفقیتتان می گذارد. اهرم رنج و لذت را برای تقویت اراده در انجام هر کاری می توانید استفاده کنید. نتیجه شگفت زده تان خواهد کرد.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر