فشار خونبرای بررسی فشار خون و درمان آن پزشکان فقط باید داروها را در موارد قلبی و مغزی خطرناک یا عوامل موثر برای این شرایط ، مانند سن ، تشخیص دیابت یا بیماری مزمن کلیه تجویز کنند. درمان در مراحل اولیه باید عمدتا از طریق تغییر سبک زندگی انجام شود. در این مطلب نکاتی از توصیه های پزشکان و اقدامات لازم برای کمک به حفظ فشار خون سالم ذکر شده است

فشار خون چیست؟

برای بررسی فشار خون و درمان آن ابتدا باید بدانیم  فشار خون اجازه می دهد اکسیژن و مواد مغذی از طریق سیستم گردش خون ما حرکت کنند فشار خون نیرویی است که خون را از طریق سیستم گردش در بدن حرکت می دهد. فشار خون بسیار مهم است زیرا سلول های سفید خون و آنتی بادی هایی برای ایمنی بدن و هورمون هایی مانند انسولین را تحویل می دهد. ، خون تازه ای که تحویل می شود شامل مواد زائد سمی متابولیسم را است، از جمله دی اکسید کربن که با هر تنفس بازدم می کنیم و سمومی که از طریق کبد و کلیه پاک می کنیم. خون به خودی خود دارای تعدادی از خواص دیگر از جمله درجه حرارت آن است. همچنین یکی از سیستم های دفاعی ما در برابر آسیب بافتی است ، یعنی پلاکت های لخته کننده که مانع از دست دادن خون در پی آسیب می شوند.

 

فشار خون نرمال چیست؟

فشار خون طبیعی برای زندگی حیاتی است. بدون فشاری که خون ما را مجبور به گردش در اطراف سیستم گردش خون می کند ، هیچ اکسیژن یا مواد مغذی از طریق عروق به بافت ها و اندام ها منتقل نمی شود. با این حال ، فشار خون می تواند به طور خطرناکی بالا برود و همچنین می تواند خیلی پایین بیاید. در این مقاله ما در مورد اینکه فشار خون چیست ، چگونه اندازه گیری می شود و معنی این اندازه گیری ها برای سلامتی ما است.

 

الگوی رفتاری فشار خون

گردش خون ما به یک فرم لوله کشی بسیار پیچیده شبیه است – خون “جریان دارد” و عروق “لوله” هستند. یک قانون اساسی فیزیک باعث جریان خون ما می شود ، و این قانون در لوله های شیلنگ باغ نیز اعمال می شود علت بررسی ما از  فشار خون و درمان آن  این است که خون به دلیل تفاوت فشار در بدن ما جریان دارد فشار خون ما در آغاز سفر از قلب ما – هنگامی که وارد آئورت می شود – بالاترین است و در پایان مسیر در امتداد شاخه های عروق که به تدریج کوچکتر هستند ، کمترین فشار خون است. این اختلاف فشار همان چیزی است که باعث جریان خون در اطراف بدن ما می شود. شریان ها به روشی مشابه با خصوصیات فیزیکی لوله شلنگ باغی که بر فشار آب تأثیر می گذارد ، فشار خون را تحت تأثیر قرار می دهند. ساخت لوله باعث افزایش فشار در نقطه انقباض می شود. به عنوان مثال بدون خاصیت ارتجاعی دیواره های شریان ، فشار خون با پمپاژ از قلب با سرعت بیشتری کاهش می یابد. در حالی که قلب حداکثر فشار را ایجاد می کند ، خواص عروق به همان اندازه برای حفظ آن مهم هستند و اجازه می دهند خون در بدن جریان یابد. وضعیت عروق بر فشار خون و جریان خون تأثیر می گذارد و باریک شدن سرخرگ ها در نهایت می تواند به طور کلی مانع از عرضه شود و منجر به شرایط خطرناکی از جمله سکته مغزی و حمله قلبی شود.

 

اندازه گیری

 اندازه گیری فشارخوندستگاهی که برای اندازه گیری فشار خون استفاده می شود فشار سنج است ، از یک بازوبند لاستیکی تشکیل شده است – کاف که با دست یا پمپ ماشین باد می شود. هنگامی که کاف به اندازه کافی باد می شود تا نبض را متوقف کند ، یک خوانش به صورت الکترونیکی یا روی صفحه آنالوگ انجام می شود. میزان این فشار بر حسب فشاری که برای حرکت جیوه به دور یک لوله در برابر گرانش لازم است بیان می شود. این دلیل اندازه گیری فشار با استفاده از واحد میلی متر جیوه است که به اختصار mm Hg می شود. خواندن یک استتوسکوپ هنگام بازگشت صدای نبض و آرام آرام فشار کاف ، نقطه دقیق را مشخص می کند. استفاده از استتوسکوپ به شخصی که فشار خون را اندازه گیری می کند این امکان را می دهد تا دو نکته خاص را گوش دهد و به کاهش  فشار خون و درمان آن  فکر کنید. خواندن فشار خون از دو شکل تشکیل شده است – فشار سیستولیک اول و فشار دیاستولیک دوم. خواندن  به عنوان مثال ۱۴۰ ، بیش از ۹۰ میلی متر جیوه ارائه می شود.

 

دامنه فشار خون

موسسه ملی بهداشت فشار خون طبیعی را زیر ۱۲۰ میلی متر جیوه سیستولیک و ۸۰ میلی متر جیوه دیاستولیک عنوان می کند. با این حال فشار خون به طور طبیعی تغییر می کند فشار خون با نوسانات کوتاه مدت در یک دوره ۲۴ ساعته مشخص می و همچنین با تغییر نوسانات در مدت زمان طولانی تر (روزها ، هفته ها ، ماه ها ، فصول و حتی سال ها) اتفاق می افتد.

 

۹ روش کنترل فشار خون و درمان آن بدون دارو

با ایجاد این ۹ تغییر در سبک زندگی ، می توانید فشار خون خود را کاهش داده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید. اگر فشار خون شما ، بالا تشخیص داده شده باشد ، ممکن است نگران مصرف دارو برای پایین آوردن فشار خون  خود باشید.سبک زندگی نقش مهمی در درمان فشار خون بالا دارد. اگر با یک شیوه زندگی سالم فشار خون خود را با موفقیت کنترل کنید ، ممکن است از مصرف دارو اجتناب کنید ، آن را به تعویق بیندازید.در اینجا ۹ تغییر در سبک زندگی وجود دارد که می توانید برای کاهش فشار خون و پایین نگه داشتن آن انجام دهید.

 

۱٫ برای کاهش فشار خون و درمان آن وزن کم کنید

فشار خون اغلب با افزایش وزن افزایش می یابد. اضافه وزن همچنین می تواند باعث اختلال در تنفس هنگام خواب شود (خر و پف ) ، که فشار خون شما را بیشتر می کند. کاهش وزن یکی از موثرترین تغییرات در سبک زندگی برای کنترل فشار خون است. کاهش وزن حتی در صورت اضافه وزن یا چاقی می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. به طور کلی ، ممکن است با از دست دادن هر یک کیلوگرم وزن فشار خون خود را با حدود ۱ میلی متر جیوه کاهش دهید. علاوه بر کاهش وزن، معمولاً باید به دور کمر خود نیز توجه داشته باشید. شکم بزرگ می تواند شما را در معرض خطر فشار خون قرار دهد.

به طور کلی:

اگر اندازه گیری دور کمر بیشتر از ۴۰ اینچ (۱۰۲ سانتی متر) باشد ، مردان در معرض خطر هستند.

اگر اندازه گیری دور کمر بیشتر از ۳۵ اینچ (۸۹ سانتی متر) باشد ، زنان در معرض خطر هستند. این تعداد در بین گروه های قومی متفاوت است. از پزشک خود در مورد اندازه گیری دور کمر برای شما سوال کنید.

 

۲٫به طور منظم ورزش کنید

اگر فشار خون بالا دارید ، ورزش می تواند به شما کمک کند از آن جلوگیری کنید. اگر از قبل فشار خون بالا دارید ، فعالیت بدنی منظم می تواند فشار خون را به سطوح ایمن تری برساند. فعالیت بدنی منظم مانند ۱۵۰ دقیقه در هفته یا حدود ۳۰ دقیقه در بیشتر روزهای هفته می تواند فشار خون را حدود ۵ تا ۸ میلی متر جیوه کاهش دهد. سازگاری بسیار مهم است زیرا اگر ورزش را متوقف کنید ، فشار خون شما ممکن است دوباره افزایش یابد.

با انجام برخی از نمونه های ورزش های هوازی مانند پیاده روی ، آهسته دویدن ، دوچرخه سواری ، شنا یا رقص است سعی کنید فشار خون را کاهش دهید. همچنین می توانید تمرین های شدید  شامل استارت های  سریع و کوتاه را  امتحان کنید. تمرینات قدرتی همچنین می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند. هدف قرار دادن حداقل دو روز در هفته تمرینات قدرتی باشد. با پزشک خود در مورد تهیه یک برنامه ورزشی صحبت کنید.

مطلب مرتبط  فشار خون و ارتباط آن با قلب

 

تاثیر ورزش بر کاهش فشار خون

۳. برای فشار خون و درمان آن رژیم غذایی سالم داشته باشید

خوردن رژیم غذایی غنی از غلات ، میوه ها ، سبزیجات و لبنیات کم چربی و مصرف چربی اشباع و کلسترول می تواند در صورت فشار خون بالا تا ۱۱ میلی متر جیوه فشار خون را کاهش دهد. این برنامه غذایی به عنوان رژیم غذایی رژیم های متوقف کردن فشار خون بالا (DASH) شناخته شده است. تغییر در عادات غذایی آسان نیست ، اما با این نکات می توانید یک رژیم غذایی سالم اتخاذ کنید.  یک دفتر خاطرات غذایی داشته باشید. نوشتن آنچه می خورید ، حتی فقط برای یک هفته ، می تواند عادت های غذایی واقعی شما را به طرز شگفت انگیزی روشن کند. آنچه را که می خورید ، چه مقدار ، چه زمانی و چرا را کنترل کنید.

تقویت پتاسیم را در نظر بگیرید. پتاسیم می تواند اثرات سدیم بر فشار خون را کاهش دهد. بهترین منبع پتاسیم به جای مکمل ها ، مواد غذایی مانند میوه ها و سبزیجات است. با پزشک خود در مورد سطح پتاسیم مناسب برای شما صحبت کنید.یک خریدار هوشمند باشید. هنگام خرید برچسب های غذا را بخوانید و هنگام غذاخوری در خانه نیز به برنامه غذایی سالم خود پایبند باشید.

 

‌۴٫ کاش سدیم برای فشار خون و درمان آن

حتی اگر مقدار کمی  نقش سدیم را در  رژیم غذایی  خود کم کنید، قلب شما سالم تر خواهد بود و فشار خون را در حدود ۵ تا ۶ میلی متر جیوه کم میشود. تأثیر مصرف سدیم بر فشار خون در افراد متفاوت است. به طور کلی ، سدیم را به ۲۳۰۰ میلی گرم در روز یا کمتر محدود کنید. با این حال ، مصرف کمتر سدیم – ۱۵۰۰ میلی گرم در روز یا کمتر – برای بیشتر بزرگسالان ایده آل است.

برای کاهش سدیم در رژیم غذایی خود ، این نکات را در نظر بگیرید:

برچسب های غذا را بخوانید. از غذاها و نوشیدنی هایی که به طور معمول خریداری می کنید گزینه های کم سدیم را انتخاب کنید. غذاهای فرآوری شده کمتری بخورید. به طور طبیعی در غذاها  سدیم وجود دارد. بیشتر سدیم در حین فرآوری اضافه می شود پس نمک اضافه نکنید.هر یک قاشق چای خوری نمک ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم دارد. از گیاهان یا ادویه ها برای طعم دادن به غذای خود استفاده کنید اگر احساس نمی کنید می توانید به طور ناگهانی سدیم موجود در رژیم خود را کاهش دهید ، به تدریج کاهش دهید. کام شما با گذشت زمان تنظیم می شود.

 

۵٫ ترک سیگار برای فشار خون و درمان آن

تاثیر سیگار بر فشار خون 

هر سیگاری که می کشید پس از اتمام کار برای چند دقیقه فشار خون شما را افزایش می دهد. قطع سیگار به بازگشت فشار خون به حالت طبیعی کمک می کند. ترک سیگار می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش داده و سلامت کلی شما را بهبود بخشد. افرادی که سیگار را ترک می کنند ممکن است عمر طولانی تری نسبت به افرادی داشته باشند که هرگز سیگار را ترک نمی کنند.

 

۶٫ کاهش فشار خون و درمان آن با کاهش مصرف کافئین

 تاثیر کافئین بر فشار خون

نقشی که کافئین در فشار خون دارد هنوز مورد بحث است. کافئین در افرادی که به ندرت آن را مصرف می کنند می تواند فشار خون را تا ۱۰ میلی متر جیوه افزایش دهد. اما افرادی که به طور منظم قهوه می نوشند ممکن است تاثیر کم داشته یا هیچ تاثیری نداشته باشند. اگرچه تاثیرات طولانی مدت کافئین بر فشار خون مشخص نیست ، اما ممکن است فشار خون کمی افزایش یابد. برای دیدن اینکه آیا کافئین فشار خون شما را بالا می برد ، ظرف ۳۰ دقیقه از نوشیدن یک نوشیدنی کافئین دار فشار خود را بررسی کنید. اگر فشار خون شما ۵ تا ۱۰ میلی متر جیوه افزایش یابد ، ممکن است به اثرات افزایش فشار خون کافئین حساس باشید. با پزشک خود در مورد تاثیر کافئین بر فشار خون صحبت کنید.

 

۷٫ کاهش استرس و تاثیر آن بر  فشار خون و درمان آن

کاهش استرس بر فشار خون

استرس مزمن ممکن است منجر به فشار خون شود. برای تعیین اثرات استرس مزمن بر فشار خون ، تحقیقات بیشتری لازم است. اگر با خوردن غذای ناسالم ، نوشیدن الکل یا سیگار کشیدن به استرس واکنش نشان دهید ، استرس گاه به گاه نیز می تواند در فشار خون بالا موثر باشد. کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که چه چیزی باعث استرس شما می شود ، مانند کار ، خانواده ، امور مالی یا بیماری. هنگامی که فهمیدید چه چیزی باعث استرس شما می شود ، ب این بی اندیشید که چگونه می توانید استرس را کاهش دهید یا  از بین ببرید. اگر نمی توانید همه عوامل استرس زا را از بین ببرید ، حداقل می توانید با روشی سالم تر با آنها کنار بیایید. سعی کنید انتظارات خود را تغییر دهید. به عنوان مثال ، روز خود را برنامه ریزی کنید و بر اولویت های خود تمرکز کنید. از تلاش برای انجام کارهای زیاد خودداری کنید و نه گفتن را یاد بگیرید. بدانید برخی موارد وجود دارد که نمی توانید آنها را تغییر دهید یا کنترل کنید، اما می توانید بر نحوه واکنش به آنها تمرکز کنید. روی مسائلی که می توانید کنترل کنید تمرکز کنید و برای حل آنها برنامه ریزی کنید. اگر در محل کار مشکلی دارید  سعی کنید با مدیر خود صحبت کنید. اگر با بچه ها یا همسرتان درگیری دارید ، برای حل آن قدم بردارید  از عوامل استرس زا خودداری کنید. سعی کنید از عوامل محرک جلوگیری کنید. به عنوان مثال ، اگر ترافیک در ساعت شلوغ در راه کار باعث ایجاد استرس شود ، سعی کنید صبح زودتر آنجا را ترک کنید یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. از افرادی که باعث استرس شما می شوند خودداری کنید. زمانی را برای استراحت و انجام فعالیتهایی که از آنها لذت می برید اختصاص دهید. هر روز وقت بگذارید تا آرام بنشینید و نفس عمیق بکشید. در برنامه خود مثلاً برای پیاده روی ، پخت و پز یا داوطلبانه وقت خود را برای فعالیتهای سرگرم کننده یا سرگرمی اختصاص دهید. ابراز سپاس از دیگران می تواند به کاهش استرس شما کمک کند.

فشار خون

۸٫ کنترل فشار خون در خانه

نظارت در منزل می تواند به شما در نگه داشتن فشار خون کمک کند ، اطمینان حاصل کنید که تغییر سبک زندگی شما موثر است و. دستگاه های اندازه گیری فشار خون به طور گسترده و بدون نسخه پزشک در دسترس هستند. قبل از شروع با پزشک در مورد نظارت بر خانه صحبت کنید. ویزیت های منظم با پزشک نیز برای کاهش  فشار خون و درمان آن لازم است . اگر فشار خون شما به خوبی کنترل شده است ، در مورد اینکه چند بار نیاز به بررسی آن دارید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که آن را روزانه یا به دفعات کمتر بررسی کنید.

 

۹٫ پشتیبانی دریافت کنید

خانواده و دوستان می توانند به بهبود سلامت شما کمک کنند. آنها ممکن است شما را تشویق کنند که از خود مراقبت کنید ، شما را به مطب پزشک برسانند یا یک برنامه ورزشی را با شما شروع کنند تا به کاهش  فشار خون و درمان آن منجر شود. اگر متوجه شدید که به پشتیبانی فراتر از خانواده و دوستان خود نیاز دارید ، پیوستن به یک گروه پشتیبانی را در نظر بگیرید. این ممکن است شما را با افرادی که می توانند به شما روحیه تزریق کنند و می توانند نکات عملی برای کنار آمدن با شرایط شما ارائه دهند.

 

منابع کمک رفته شده برای ترجمه

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.mayoclinic.org


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر