ماه اول حاملگیدر این مطلب برای اشاره به علائم بارداری در ماه اول سعی میکنیم توضیحاتی در این مورد ارائه دهیم. رایج ترین آنها حدود ۱۶ مورد هستند که این علائم را برایتان ذکر کردیم. برای هر خانمی ممکن است بتوان با داشتن هر چند مورد از آنها گفت علائم بارداری است. با این حال در نهایت این تست بارداری است که میتواند همان ابتدا شما را از سردرگمی برهاند .

واکنش های افراد مختلف و علائم بارداری در ماه اول برای هر کسی  متفاوت است. اگر می خواهید مطمئن شوید که باردار هستید یا نه ، باید یک کیت تست تهیه کنید. این می تواند آغاز یک تجربه قابل توجه و تغییر دهنده روزمرگی باشد ماه های اول بارداری برای برخی از خانم ها می تواند بسیار سخت باشد اما بعد از آن بسیاری از این  مادران آینده احساس بهتری دارند.می توانید در اکثر داروخانه ها تستر بارداری بخرید و یا آنلاین آن را سفارش دهید. بسیاری از علائم اولیه بارداری  شبیه به علائمی است که در دوره قاعدگی تجربه می کنید. هیچ یک از این علائم اولیه بارداری نمی تواند به طور حتم تشخیص دهد که شما باردار هستید بنابراین به جای معیار قرار دادن آنها فقط به چشم علائم به آنها نگاه کنید . اگر می خواهید مطمئن شوید که باردار هستید حتما تست بارداری بدید.

 

۱٫ رایج ترین علائم بارداری در ماه اول ، پریود

مهمترین و رایج ترین علائم بارداری در ماه اول  ، قطع شدن و از دست دادن یک دوره قاعدگی است. بارداری تنها چیزی نیست که می تواند باعث شود شما یک قاعدگی را از دست بدهید. کاهش یا افزایش وزن ، تغییرات هورمونی و استرس می تواند چرخه شما را مختل کند. تا زمانی که آزمایش بارداری مثبتی انجام ندهید و توسط ارائه دهنده خدمات بهداشتی تأیید نشود ، نمی توانید مطمئن باشید که باردار هستید. اگر یک هفته یا بیشتر از دوره مورد انتظار شما گذشته باشد ، ممکن است باردار باشید.

 

۲٫ تغییرات سینه خانم ها

تغییراتی که در ادامه در مورد سینه می گوییم از علائم بارداری در ماه اول است،  اینکه شش هفته بعد از قاعدگی یا دو هفته پس از بارداری ، خانم ها احساس کنند سینه هایشان پر است یا سنگین تر از حد معمول شده از  رایج ترین علائم بارداری در ماه اول است. این امر به دلیل افزایش سطح هورمون های پروژسترون و استروژن و همچنین افزایش جریان خون در این منطقه بدن  ایجاد می شود.برای احساس راحتی بیشتر در شب در دوران بارداری میتوان با سوتین ورزشی سبک بخوابید. در این نشانه حاملگی  پوست اطراف نوک سینه های خانم( معروف به آرئولا) ممکن است تیره و بزرگتر شود اثر دیگر هورمون های اوایل بارداری تغییرات اندازه سینه در این دوران است که می تواند باعث احساس  تورم، درد، حساسیت و سنگینی یا ناراحتی سینه ها بشود.

 

۳٫ تغییرات در روند دستشویی رفتن

دستشویی رفتن زیاد یکی از علائم بارداری در ماه اول است که در اوایل بارداری اتفاق می افتد ، زیرا کلیه ها برای فیلتر کردن مایعات اضافی در بدن ، مانند افزایش حجم خون ، بیشتر کار می کنند. با گذشت ماه ها و رشد و نمو جنین در رحم یک خانم ، می تواند به مثانه وی فشار وارد کند و باعث می شود دفعات بیشتری از حد معمول ادرار کنید. یبوست ممکن است در اثر پروژسترون اضافی ایجاد شود و این کاملا طبیعی است زیرا که باعث می شود عبور غذا از سیستم گوارشی شما به تاخیر بیفتد ، سیستم هضم را کند کرده و مواد مغذی بیشتری به جنین میرسد . هورمون های بارداری می توانند ماهیچه هایی را که مواد زائد را از طریق روده هل می دهند ، شل کنند. تحرک بدنی ، نوشیدن مایعات زیاد و افزایش فیبر غذایی می تواند به کاهش یبوست کمک کند. توجه داشته باشید که سایر بیماری ها مانند دیابت و عفونت های ادراری می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. به همین دلیل ، اگر فکر می کنید تکرر ادرار ممکن است نتیجه چیزی غیر از بارداری باشد ، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 

 ۴٫ از اولین علائم بارداری در ماه اول گرفتگی عضلات

تغییرات حاملگیبه زودی پس از حاملگی تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل می شود و  ممکن است بارداری باعث گرفتگی شکم شود که شبیه علائم همراه با قاعدگی است. در واقع گرفتگی های اوایل بارداری اغلب با شروع یک دوره قاعدگی  اشتباه گرفته می شود.. این گرفتگی عظلات شدید نیست و بعد از مدتی آن را حس نخواهید کرد. اگر دردتان شدید است یا همراه با خونریزی شدید یا سایر علائم باشد نگران کننده است و باید با مشاوران پزشکی ارتباط بگیری.

 

۵٫ حالت تهوع

برای بسیاری از افراد ، حالت تهوع یکی از  علائم بارداری در ماه اول است ، اما فقط در یک ساعت خاص از روز محدود نمی شود. حالت تهوع در اوایل بارداری احتمالاً نتیجه افزایش هورمون های در گردش خون است و ممکن است در هر زمان از روز رخ دهد ، اما اوایل صبح و هنگامی که ناشتا هستید رایج ترین زمان است.

 

۶٫ احساس خستگی

خستگی یکی دیگر از  از علائم اولیه بارداری است. این خستگی تخلیه در اثر افزایش سطح هورمون پروژسترون ایجاد می شود و ممکن است در اوایل هفته های اول بارداری رخ دهد. در عین حال ، تغییرات فشار خون می تواند به احساس بی حالی کمک کند. اگر احساس میکنید  انرژی کم شما علائم بارداری در ماه اول بارداری است ، پس سعی کنید وقت بیشتری برای استراحت اختصاص دهید. برای در  خانه ماندن یک هزینه در نظر بگیرید و به همکاران کار خود اطلاع دهید که ممکن است به حمایت آنها نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است دریابید که با افزودن کمی پروتئین و آهن به رژیم غذایی ، ممکن است در این مرحله اولیه بارداری ، تقویت مورد نیاز شما را تقویت کند.

 

۷٫ ویار کردن یا هوس غذایی

ویار یکی از شناخته شده ترین علائم بارداری در ماه اول است. درست مانند بسیاری از علائم دیگر ولع مصرف مواد غذایی نیز نتیجه تغییرات هنگام بارداری است ، همان هورمون هایی که می توانند شما را از یک نوع غذای خاص بیزار کنند می توانند غذاهای دیگر را کاملاً جذاب و دلچسب جلوه دهند. انزجار از غذا می تواند آنقدر شدید باشد که حتی فکر یا بوی این غذاها باعث حالت تهوع بسیار ناخوشایندی شود. برای برخی از افراد ، ولع خوردن و انزجار از غذا می تواند در طول بارداری آنها ادامه داشته باشد اما در بیشتر موارد در پایان سه ماهه اول از بین می روند. تا آن زمان ، سعی کنید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید که هم شما و هم کودک شما را تغذیه کند. یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی می تواند به شما مشاوره دهد.

 

۸٫ خونریزی یا لکه بینی کم

ممکن است دو هفته پس از بارداری این مورد از  علائم بارداری در ماه اول برای  یک خانم باردار اتفاق بیافتد، یعنی  مقدار کمی خونریزی از واژن یا لکه بینی نور را تجربه کند.  خون ممکن است به رنگ صورتی تا قهوه ای باشد و همچنین ممکن است با گرفتگی خفیف همراه باشد بنابراین یک خانم ممکن است فکر کند که در شرف پریود است. این خونریزی خونریزی لانه گزینی معروف است و هنگامی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل شود. این خونریزی خفیف دقیقاً در زمانی که ممکن است خانم منتظر پریود باشد اتفاق می افتد اما کوتاهتر و بسیار سبک تر از خونریزی قاعدگی است. خونریزی لانه گزینی ، خونریزی واژینال سبک است که به طور معمول حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از بارداری اتفاق می افتد. نباید چیزی بیش از لکه بینی ملایم که ممکن است در لباس زیر مشاهده کنید ایجاد کند.

مطلب مرتبط  تشخیص و درمان حاملگی خارج از رحم

این مورد علائم بارداری در ماه اول  موسوم به خونریزی لانه گزینی است که  می تواند با گرفتگی خفیف و شبیه گرفتگی قاعدگی همراه باشد. اگر خونریزی زیاد یا گرفتگی شدید باشد حتما به پزشک مراجعه کنید. همراه با خونریزی سبک برخی از افراد متوجه ترشحات واژن سفید و شیری می شوند که  این کاملا طبیعی است و نتیجه افزایش رشد در پوشش واژن است. ترشحات ممکن است در تمام دوران بارداری ادامه داشته باشد و معمولاً علائم دیگری ندارد. ولی  اگر بوی بد ترشحات یا همراه با خارش است ، به دنبال ارائه دهنده خدمات بهداشتی باشید. ممکن است لازم باشد برای عفونت باکتریایی یا مخمری تحت درمان قرار بگیرید.

 

۹٫ احساسات و عواطف غیرمعمول

اگر در احساسات اوایل بارداری شما  کم تعادلی احساس می شود ، دلیل آن فشار  هورمون های دیگر است. این در سه ماهه اول بیشتر رایج است ، بنابراین بعد از مدتی احساس اینکه روی یک غلتک کوچک احساسی قرار دارید  فروکش خواهد کرد. همانند سایر علائم اولیه بارداری ، ممکن است متوجه شوید که تحرک ، داشتن رژیم غذایی سالم و حفظ خانوادگی اجتماعی می تواند به شما کمک کند تا با این علائم کنار بیایید.

 

۱۰٫ کنترل بارداری را از دست داده اید

اگر خوردن  یک یا چند قرص ضد بارداری تان را  فراموش کردید ممکن است باردار باشید. از  علائم بارداری در ماه اول عدم کنترل روی بارداری است. برای اطمینان تست بارداری انجام دهید و در صورت مثبت بودن با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی قرار ملاقات بگذارید. تست بارداری می تواند جواب دقیق را در اولین روز از دست رفتن قاعدگی به شما نشان دهد. حتی برخی از آزمایش های جدید حساس تر هستند و می توانند قبل از قطع قاعدگی از همان چهار روز قبل از پریود ، مورد استفاده قرار گیرند. بر اساس موسسه ملی بهداشت ، سایر توضیحات در مورد اینکه چرا پریود یک خانم می تواند دیر هنگام باشد ورزش بیش از حد ، افزایش وزن یا کاهش وزن زیاد ، استرس ، بیماری یا شیردهی است.

 

۱۱٫ تهوع صبحگاهی

به ندرت پیش می آید که در ما اول خانمها بخاطر بارداری احساس تهوع کند اما گاهی میبینیم که در ماه اول بخاطر بسیاری از مسائلی که گفته شد احساس تهوع یا استفراغ خواهد داشت.  خانم ها ممکن است از هفته ششم تا دوازدهم بارداری احساس ورم معده کنند و برخی از خانم ها ممکن است تا هفته ۱۴ احساس تسکین بیابند. حالت تهوع و استفراغ ۷۰ تا ۸۵ درصد خانم ها باردار را تحت تاثیر قرار می دهد. این علائم احتمالاً در اثر تغییرات هورمونی بارداری ایجاد می شود. برای تسکین علائم ، وعده های غذایی کوچک ، مکرر  داشته باشید. تا حد امکان استراحت کنید ، غذاهای نامرغوب انتخاب نکنید و چای  خوش عطر مصرف کنید. به سایر روش های درمانی شامل مصرف میان وعده های پر پروتئین مانند ماست و پرهیز از غذاهای پرادویه و چرب است.

 

۱۲٫ تغییر رفتار

تغییر رفتار در دوران بارداری

در ماه های ابتدایی بارداری ممکن است یک خانم احساس کند روی احساساتش اصلا تسلط ندارد ، زیرا این از  علائم بارداری در ماه اول است که تغییرات رفتار مثل علائم قبل از قاعدگی باشد. سطح هورمون ها بر روی بدن و ذهن او تاثیر می گذارد.برخی از خانم ها در واکنش به مسائل روزمره ممکن است کمی تحریک پذیرتر از حد معمول باشند ، در حالی که برخی دیگر کمی کوتاه می آیند یا گریه می کنند. علاوه بر سازگاری با تغییر سطح هورمون ، همچنین بدخلقی یک خانم می تواند ناشی از برخی تغییرات جسمی در اوایل بارداری مانند خستگی و تهوع صبحگاهی و همچنین تغییرات عاطفی او باشد ، از جمله استرس والدین شدن ، نگرانی ها بیش از داشتن یک نوزاد سالم و نگرانی های مالی در مورد اضافه کردن یک عضو جدید خانواده. که جای نگرانی در این موارد نیست و باید با روش های مختلف و با ایجاد معنویت از این افکار مزاحم دور شد.

 

۱۳٫ سردرد و سرگیجه

ابتلا به سردرد یکی از رایج ترین علائم بارداری در ماه اول تا سوم است. هرچند سردرد می تواند نشانه گرسنگی یا کم آبی بدن باشند ، یا حتی ممکن است به دلیل ترک کافئین ایجاد شوند. برخی از خانم ها ممکن است در ماه های ابتدایی بارداری دچار سرگیجه یا سبکی سر شوند. این بیحالی می تواند به کاهش قند خون یا کمبود آب بدن مربوط باشد. همچنین سرگیجه می تواند ناشی از جابجایی خون در بدن باشد ، به ویژه هنگامی که یک خانم تغییر حالت می دهد ، به عنوان مثال از نشستن به حالت ایستاده ، یا هنگامی که از رختخواب بلند می شود البته اگر خانمی غش می کند ، باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرد.

 

۱۴٫ رگهای برجسته تر

با بزرگ تر شدن  رحم و ایجاد فضا برای جنین در حال رشد ، می توان به ورید اجوف تحتانی (رگ خونی بزرگی است که از سمت راست بدن شما جریان دارد) فشار وارد شود و این باعث کاهش جریان خون در پاها می شود که باعث رگهای واریسی می شود. اما فقط به  اینجا ختم نمی شود برخی از خانم ها این موارد را حتی در گرفتاری های بدتر معروف به بواسیر تجربه می کنند. در اوایل بارداری ، برخی از خانم ها به دلیل برجستگی بیشتر این رگهای آبی ، سینه های خود را به “نقشه راه” تشبیه می کنند.

 

۱۵٫ طعم فلزی دهان

 طعم دهان در دوران بارداری

بسیاری از خانم ها علائم بارداری در ماه اول را متوجه می شوند یکی از آن ها این است  که  در چند هفته اول بارداری جوانه های چشایی بانوان تحت تاثیر قرار می گیرد. بعضی از افراد می گویند این طعم فلزی است و برخی دیگر ترش می گویند. طعم و مزه در واقع چیزی به نام دیسژوزیا است و علت آن هورمون های بارداری ، به ویژه استروژن است. خطرناک نیست و معمولاً پس از سه ماهه اول از بین می رود. مطالعات می گویند این قضیه  معمولاً پس از سه ماهه اول بهبود می یابد ، اما اگر به دنبال راه های مبارزه هستید ، می توانید موارد زیر را امتحان کنید: خوردن نعناع یا آدامس بدون قند جویدن تراشه های یخ خوردن غذاهای سرشار از مرکبات یا سرکه برای از بین بردن طعم آن.

ممکن است حس بویایی شما به حدی افزایش یافته باشد که بوهایی را حس کنید که حتی نمی دانید بو دارند

 

۱۶٫ لکه ها و آکنه

جوش های نوجوانی که به یکباره بدن و صورت شما را درگیر می کرد به خاطر آورید. همان نوجوان ها  ممکن است اکنون باردار شوند. با توجه به تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ، جای تعجب نیست که یکی از اولین علائم می تواند یک صورت کک و مک دار برای مادر های آینده در هنگام بارداری باشد پس جوش های صورت میتواند برای بسیاری از خانم ها باردار ایجاد شود، هورمون پروژسترون می تواند باعث جوش هایی بشود که شما فکر میکردید بعد از نوجوانی هرگز تکرار نمیشوند. پروژسترون مقصر بسیاری از اثرات مطلوب بارداری است.

 

منابع کمک گرفته شده برا ترجمه

https://www.livescience.com

https://americanpregnancy.org

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.kidspot.com.au


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر