یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی، زگیل تناسلی است. ویروس هایی از خانواده پاپیلوما ویروس انسانی مسئول ایجاد زگیل تناسلی هستند. تقریبا همه افراد دارای مقاربت جنسی حداقل در یک دوره از زندگی خود به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی HPV (ویروس ایجاد زگیل تناسلی) آلوده می شوند.

پاپیلوم ویروس ها ویروس های DNA ای کوچک و دو رشته هستند که اپیتلیوم مخاطی و پوستی را در طیف گسترده ای از مهره داران آلوده می کنند و باعث تکثیر سلولی می شوند. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی  (HPV) شناسایی شده اند که تقریبا نیمی از آنها، دستگاه تناسلی را مبتلا به زگیل تناسلی می کنند. با اینکه  انواع مختلفی از HPV، مسئول سرطان های دهانه رحم هستند، برخی دیگر از این ویروس ها در سرطان ها به ندرت یا اصلا مشاهده نمی شوند، که این امر باعث شده طبقه بندیHPV ها به صورت عفونت زایی بالا و عفونت زایی کم خطر باشد. همه ویروس های خانواده پاپیلوما یک ساختار ژنتیکی مشترک دارند. پاسخ ایمنی به عفونت پاپیلوم ویروس، پایدار نیست چون به طور کلی شواهد کمی در مورد وجود آنتی بادی پاپیلومای ویروس ، در سرم های انسانی وجود دارد.

HPV یک پاتوژن شایع است، که بیشتردردهانه رحم ،رحم ومهبل مورد بررسی قرار گرفته اند چرا که مسئول بروز سرطان در این بافت ها هستند. عفونت HPV گردن رحم می تواند از نظرمیکروسکوپی (از طریق سیتولوژی یا بافت شناسی) و با روش های تشخیص مولکولی تشخیص داده شود.

عمده ترین مراحل شناخته شده برای سرطان دهانه رحم، شامل عفونت با HPV، تداوم آن عفونت، پیشرفت به ضایعات پیش سرطانی و در نهایت تهاجم است. اگر مرحله دوم صورت نگرفته باشد، با پاک کردن عفونت HPV، میتوان از بروز سرطان در دهانه رحم و رحم جلوگیری کرد. بنابراین آشنایی با علائم و اقدام سریع برای درمان زگیل تناسلی ضروری است.

 

زگیل تناسلی چیست و در کدام اندام ها یافت می شود و درمان آن چگونه است؟

زگیل تناسلی (Warts) یک زخم شبیه تاول می باشد که این تاول در اثر رشد زیاد سلول های فیبر مانند به وجود می آید. این تاول ها در نواحی خاصی از بدن مانند اطراف مقعد و آلت تناسلی مرد یا روده، دهانه رحم، مهبل یا مقعد زن ظاهر می شوند. معمولا خوش خیم یا غیر سرطانی هستند. اما بعضی از انواع این زگیل ها، می توانند سرطانی شوند. از نظر ظاهری، زگیل تناسلی غالبا متورم به رنگ گوشتی یا خاکستری است. اگر چند خوشه در کنار هم باشند، ممکن است شبیه گل کلم باشد. ممکن است این زگیل ها خیلی کوچک باشند و با چشم غیر مسلح دیده نشوند. حدود ۱ در ۱۰۰ نفر از افراد دارای فعالیت جنسی در آمریکا دارای زگیل تناسلی هستند. در فاصله سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ شیوع HPV در بین بزرگسالان ۱۸ تا ۶۹ سال ۷٫۳ درصد بوده است. زگیل تناسلی مسری است. ویروس پاپیلومای انسانی HPV پوست را آلوده کرده و باعث ایجاد این زگیل ها می شود. بزرگ ترین عامل خطر زگیل تناسلی، رابطه جنسی محافظت نشده است. بعضی از این زگیل ها به خوبی به داروهای موضعی پاسخ می دهند. یک کرم موضعی می تواند اکثر زگیل های دستگاه تناسلی را از بین ببرد. موضعی بدان معنی است که دارو مستقیما بر روی پوست زده می شود. پزشکان فقط بیمارانی را که زگیل قابل رویت دارند درمان خواهند کرد. نوع درمان، به محل زگیل ها، تعداد زگیل ها، ظاهر زگیل ها بستگی دارد.

 

درمان های مؤثر برای از بین بردن زگیل تناسلی

داروی موضعی: هر هفته، یک پماد به صورت کرم یا مایع به طورمستقیم روی زگیل ها زده می شود. این پمادها را به راحتی می توان در خانه استفاده کرد. درمان این نوع زگیل، به این روش ممکن است برای چند هفته طول بکشد.

کرایوتراپی: زگیل منجمد می شود، غالبا برای این کار از ازت مایع استفاده می کنند. فرآیند انجماد باعث ایجاد تاول دراطراف زگیل می شود. با بهبودی تاول به وجود آمده روی پوست، زگیل موجود نیز از بین می رود و به مرور زمان پوست جدید بدون تاول و زگیل ظاهرمی شود. بعضی اوقات، درمان زگیل تناسلی به این روش، به درمان های مکرر نیاز دارد.

برق: از یک جریان الکتریکی برای از بین بردن زگیل استفاده می شود. در این روش، بی حسی موضعی، قبل از شروع کار صورت می گیرد.

جراحی: زگیل خارج می شود، یا بریده می شود. در جراحی برای زگیل ها، از بی حسی موضعی استفاده می شود.

درمان با لیزر: در این روش یک نوع خاص پرتو شدید نور را بر روی ضایعات می تابانند، این پرتوها قادرند زگیل را از بین ببرند.

برای گرفتن نتیجه بهتر جهت بهبود زگیل تناسلی، پزشکان بیش از یک درمان را همزمان با هم انجام می دهند.

انجام این درمان ها، هیچ کدام درد آور نیستند، اما ممکن است تا ۲ روز در محل زخم درد و سوزش وجود داشته باشد. افرادی که بعد از درمان احساس درد و ناراحتی می کنند، برای تسکین درد می توانند مسکن های بدون نسخه  (OTC)مصرف کنند، یا حمام گرم به رفع ناراحتی کمک می کند. اما پس از حمام، ناحیه آسیب دیده باید کاملا خشک شود. بیماران پس از اتمام درمان نباید از روغن های حمام، صابون یا کرم استفاده کنند. درمان های OTC مشخص شده برای زگیل های غیر تناسلی، برای درمان این زگیل مناسب نیستند. درمان زگیل تناسلی خطر انتقال آن را به شدت کاهش می دهد.

 

ارتباط تست پاپ اسمیر و زگیل تناسلی

تست پاپ، یا پاپ اسمیرروشی برای آزمایش سرطان دهانه رحم در زنان است. این آزمایش شامل جمع آوری سلول ها دهانه رحم زن می باشد. سرطان دهانه رحم عارضه احتمالی عفونت HPV است. زنان باید واکسیناسیون HPV و معاینات منظم لگن و تست پاپ اسمیرانجام دهند تا تغییرات دهانه رحم و واژن را که ممکن است با شروع زگیل تناسلی ایجاد شود، تشخیص داده شود. واکسیناسیون HPV در برابر انواع HPV محافظت نمی کند. به خانم ها توصیه می شود بعد از واکسیناسیون، همچنان آزمایش های غربالگری مثل تست پاپ اسمیر را هر شش ماه یک بار انجام دهند. علت زگیل تناسلی، مانند سایر زگیل ها، ناشی از بیش از ۱۰۰ نوع HPV است که لایه های بالای پوست را آلوده می کنند. فقط تعداد کمی از سویه ها می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند. در افرادی زگیل تناسلی دارند این زگیل ها می توانند بسیار مسری باشند و از طریق تماس جنسی با یک شخصی که HPV ندارد، به آن شخص منتقل شوند. همه انواع HPV ها این ویژگی را ندارند. تخمین زده می شود که تا ۶۵ درصد افرادی که روابط جنسی با شخصی دارند که مبتلا به زگیل تناسلی است، دچار عفونت می شوند. برای جلوگیری از ابتلا به این نوع زگیل، بسیار مهم است که اقدامات پیشگیرانه انجام شود. برای افراد مهم است که رابطه جنسی ایمن داشته باشند. با این حال، ویروس می تواند بدون علائم قابل مشاهده گسترش یابد.

 

راه های انتقال زگیل تناسلی

تماس پوستی به پوست از جمله رابطه جنسی واژن و مقعد

به اشتراک گذاری اسباب بازی های جنسی

رابطه جنسی دهانی (به ندرت اتفاق می افتد)

این ویروس همچنین می تواند از بدو تولد از مادر منتقل شود، اما این مورد نادر است.

زگیل تناسلی از طریق بوسیدن و بزاق دهان باعث انتقال نمی شود. همچنین استفاده از وسایل مشترکی مانند حوله، لیوان، صندلی توالت و موارد دیگر، هیچ گونه تاثیری در انتقال این نوع زگیل ندارد.

 

عوارض ناشی از زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی می تواند ساختار سلول های آلوده را تغییر داده و عوارض بعدی را به وجود آورد.

سرطان: عفونت با ویروس پاپیلوما انسانی با سرطان دهانه رحم و همچنین سرطان روده، مقعد، آلت تناسلی، دهان و گلو همراه است. همه عفونت های HPV منجر به سرطان دهانه رحم نمی شوند ، اما حضور این ویروس در آزمایش های غربالگری منظم مانند تست پاپ اسمیر به مدت طولانی از نظر سلامتی یک زن بسیار مهم است.

مشکلات حاملگی: خطر کمی وجود دارد، مادر مبتلا به زگیل تناسلی هنگام زایمان و به علت عبور جنین از کانال زایمان بتواند این عفونت به فرزند خود انتقال دهد اما اگر برخورد به وجود آید و نوزاد تماس به زگیل پیدا کرد، پاپیلوماتوز حنجره می تواند رخ دهد. نوزادی که دارای پاپیلوماتوز حنجره است ممکن است زگیل تناسلی در دهان داشته باشد. تغییرات هورمونی در دوران بارداری همچنین ممکن است باعث رشد، خونریزی یا تکثیر زگیل تناسلی شود. بیشتر زنان باردار مبتلا به زگیل تناسلی که می خواهند زایمان واژینال داشته باشند. بسته به شرایط ممکن است سزارین به خانم باردار پیشنهاد شود.

مطلب مرتبط  درباره اِچ‌پی‌وی یا زگیل تناسلی بیشتر بدانید

 

موارد زیر خطر انتقال سریع زگیل تناسلی را افزایش می دهد:

داشتن رابطه جنسی محافظت نشده

داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با افراد مختلف

رابطه جنسی با شخصی که تاریخ جنسی آن ناشناخته است

رابطه جنسی دهانی

شروع روابط جنسی در سنین جوانی

استرس و سایر عفونت های ویروسی به طور همزمان، مانند HIV یا تبخال

ویروس HPV می تواند در پوست بماند، بدون اینکه منجر به ایجاد زخمی شود، بنابراین این فرد هنوز هم می تواند ویروس را منتقل کنید و یا بعد درمان زگیل، دوباره می تواند با مساعد شدن شرایط، عفونت و زخم به وجود آورده و دوباره زگیل ها توسعه پیدا کنند. توجه به این نکته مهم است که وقتی علائم زگیل تناسلی ظاهر می شود، می تواند بیش از یک سال پس از عفونت رخ داده باشد.

 

زگیل تناسلی در مردان چگونه است؟

بسیاری ازاطلاعات درمورد ویروس HPV انسانی روی زنان متمرکز است، زیرا داشتن این ویروس، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. اما ویروس HPV در مردان نیز باعث ایجاد مشکلات جسمی و سلامتی می شود. برای آقایان مهم است که چگونه خطرات ناشی از عفونت HPV را کاهش دهند. عفونت HPV انسانی می تواند خطر ابتلا به سرطان در دستگاه تناسلی را افزایش دهد، اگرچه این سرطان ها شایع نیستند. HPV در مردان هم مانند زنان، باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. درایالات متحده بیشتر مردانی که از نظر جنسی فعال هستند، در برهه ای از زندگی خود دچار عفونت با پاپیلومای انسانی می شوند. ضروری است مردان زگیل تناسلی را بشناسند تا بوسیله درمان های موجود ویروس را از بدن خود پاک کنند ومشکلی برای سلامتی خود به وجود نیاورند. برخی از انواع HPV که مردان را مبتلا می کنند مرتبط با سرطان دستگاه تناسلی بوده و منجر به سرطان مقعد یا آلت تناسلی درمردان می شوند. هر دو نوع سرطان نادر است به ویژه در آقایانی که سیستم ایمنی سالم و قوی دارند. انجمن سرطان آمریکا (ACS) تخمین می زند که در سال ۲۰۲۰، در حدود ۲۲۰۰ مرد درایالات متحده، مبتلا به سرطان آلت تناسلی و ۲٫۶۹۰ مرد مبتلا به سرطان مقعد تشخیص داده شوند. خطر ابتلا به سرطان مقعد در مردان همجنسگرا و یا دو جنس فعال، ۱۷ برابر بیشتر از مردانی است که فقط با زنان رابطه جنسی دارند. مردانی که بهHIV  (ویروس نقص ایمنی انسان) مبتلا هستند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان ها می باشند. بیشترسرطان هایی که درقسمت پشت گلو یافت می شوند، از جمله در پایه زبان و لوزه ها، مربوط به HPV است. درحقیقت، اینها شایع ترین سرطان های HPV هستند که در مردان مشاهده می شوند. سالانه بیش از ۱۳۰۰۰ مورد جدید سرطان ناشی از پاپیلومای انسانی در مردان تشخیص داده می شود. انواع دیگر ویروس HPV، به ندرت در مردان ایجاد سرطان می کنند اما باعث ایجاد زگیل دستگاه تناسلی می شوند. درهرمقطع زمانی مشخص، حدود ۱٪ از مردان دارای فعالیت جنسی در آمریکا دچار زگیل تناسلی می شوند.

 

درمان عفونت HPV در مردان چگونه می باشد؟

در صورت وجود نداشتن علائم، هیچ درمانی برای عفونت HPV در مردان وجود ندارد. هنگامی که زگیل تناسلی ظاهر می شود، می توان از انواع مختلفی از درمان ها استفاده نمود. بیمار می تواند کرم های تجویز شده را در خانه استفاده کند، یا پزشک می تواند بوسیله جراحی، زگیل را برداشته یا منجمد کند. سرطان مقعد را می توان با پرتودرمانی، شیمی درمانی و جراحی درمان کرد. درمان های خاص به مرحله سرطان بستگی دارد اینکه تومور چقدر بزرگ است و سرطان تا چه میزان گسترش یافته است. در ایالات متحده آمریکا واکسن Gardasil 9 برای جلوگیری از عفونت HPV، دهانه رحم و سرطان مقعد در دسترس است. پزشکان می توانند آن را در سن ۹ سالگی تا ۴۵ سالگی به مردان و خانم ها تجویز کنند. برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان، پزشک از نظر بصری ناحیه تناسلی مرد را معاینه می کند تا ببیند زگیل وجود دارد یا خیر.

بعضی از پزشکان از محلول سرکه برای کمک به شناسایی زگیل هایی که برداشته نشده و قابل مشاهده هستند استفاده می کنند. اما این تست ضد حریق نیست. گاهی اوقات پوست به طور اشتباه به عنوان زگیل مشخص می شود. هیچ آزمایش معمول برای آقایان وجود ندارد تا بتوان وجود ردپای این ویروس را در بدن مردان گرفت، ویروسی که می تواند پر خطر باشد و باعث سرطان شود. با این حال، برخی از پزشکان در حال خواستار تست پاپ آنال برای مردان همجنسگرا و دوجنسگرا هستند که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان مقعد ناشی از HPV هستند. در یک آزمایش پاپ تست، پزشک سلول هایی از مقعد را جمع می کند و سپس آنها را به دلیل ناهنجاری ها در یک آزمایشگاه بررسی می کند.

 

نحوه تشخیص زگیل تناسلی به چه صورت است؟

پزشک معمولا با معاینه دستگاه تناسلی و دیدن زخم هایی اطراف دستگاه تناسلی و مقعد می تواند زگیل را تشخیص دهد. معاینه شامل بررسی وجود زگیل در داخل مهبل یا مقعد می باشد. در موارد نادر، پزشک ممکن است بیوپسی زگیل را انجام دهد. این افراد باید برای معاینه به پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری یا متخصص زنان مراجعه کنند:کسانی که زگیل تناسلی دارند. فرد مبتلا به علائم، اخیرا با شریک جدیدی رابطه جنسی محافظت نکرده داشته است. بعضی از زگیل های دستگاه تناسلی به قدری کوچک هستند که تنها با معاینه کولپسکوپی گردن رحم و مهبل یا تست پاپ اسمیر قابل تشخیص هستند. کولپوسکوپ وسیله ای بصری برای بررسی دقیق دهانه رحم استفاده می شود. در آزمایش پاپ اسمیر، پزشک یا ماما از وسیله ای به نام اسپکولوم استفاده می کنند تا مهبل را باز کنند و بین واژن و رحم یعنی دهانه رحم را مشاهده کنند، سپس از یک ابزار طولانی برای جمع آوری نمونه کوچکی از سلول های دهانه رحم استفاده می کنند. این سلول های جمع آوری شده به روش های خاص و ایمن به آزمایشگاه فرستاده می شود تا برای ناهنجاری ها و یا وجود ویروس پاپیلومای انسانی با میکروسکوپ بررسی شوند. اگر در آزمایش پاپ اسمیر، وجود ویروس مسبب زگیل تناسلی مشخص شد، با استفاده از روش های تشخیصی مولکولی مانند PCR، تیپ و سویه ویروس مشخص می شود تا سرطان زا بودن یا نبودن ویروس شناسایی شود.

تبخال نیز یک زخم دستگاه تناسلی است که توسط ویروس هرپس ایجاد می شود و از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به زگیل تناسلی دارد بنابراین شناخت تفاوت های این دو برای تشخیص مهم است. مانند HPV، تبخال نیز ممکن است علامتی نداشته باشد یا علائم آنقدر خفیف است که قابل توجه نمی باشد.

 

علائم خفیف تبخال

جوش ها یا جوش های زیر پوستی که فرد احساس می کند موهای رشد نیافته زیر آن است و علائم شبه آنفولانزا از جمله تورم غدد، تب، لرز و سردرد، احساس سوزش در جایی که زخم وجود دارد، درد و خارش اطراف ناحیه تناسلی، برجستگی های قرمز یا تاول های دیگر، که خود به خود از بین می روند، درد پا یا کمر، دفع ادرار دردناک، این زخم ها معمولا فقط از روی علائم احتمالی و ظاهرشان تشخیص داده می شوند. بعضی اوقات نمونه هایی با سواب از روی زخم تهیه می شوند تا بر روی محیط کشت مخصوص ویروس رشد داده شوند، این کار برای تشخیص نوع و سویه ویروسی انجام می پذیرد. خود ویروس هرپس قابل درمان نیست، ولی داروهای ضد ویروسی می توانند علائم را درمان کرده یا شیوع آن را کاهش دهند. آنچه باید درباره بیماری های مقاربتی به ویژه زگیل تناسلی دانست، این است که برخی از زگیل ها یا سایر بیماری های مقاربتی خوش خیم هستند. اما اگر فردی به دنبال معالجه این بیماری ها نباشد، می توانند منجر به عوارض شدید شود.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر