علائم بارداریاز علائم بارداری اگر هشت روز از دوره پریود گذشته باشد می توان از اکثر تست های بارداری که در خانه انجام می شود استفاده کرد. اگر نمی دانید دوره بعدی شما چه زمانی است، حداقل ۲۱ روز پس از آخرین رابطه جنسی بدون محافظت، تست را می توانید انجام دهید.

با اینکه آزمایش های بارداری و سونوگرافی در تعیین باردار بودن فرد استفاده می شوند، از طریق راه های دیگری هم می توان به علائم بارداری پی برد. اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد اما هفته اول بارداری براساس تاریخ آخرین دوره قاعدگی است. یعنی از اولین روز آخرین دوره قاعدگی، هفته اول بارداری شروع می شود، حتی اگر فرد در واقعیت باردار نباشد. همچنین تاریخ زایمان با استفاده از روز اول آخرین دوره قاعدگی محاسبه می شود. برای همین، آخرین هفته های بارداری ممکن است تا ۴۰ هفته نیز طول بکشد.

این تست ها را می توانید در خانه و از طریق نمونه ادرار انجام دهید بهترین نمونه ادرار، ادرار صبحگاهی می باشد. همینطور برای انجام تست بارداری می توانید به آزمایشگاه مراجعه کنید تا آنها از نمونه خون شما این تست را انجام دهند. این آزمایش از نمونه خون زودتر قابل تشخیص است. یعنی یک روز بعد از به عقب افتادن زمان پریود می توان آزمایش خون داد.

در علائم بارداری تمام تست های بارداری، یعنی هم  تست های خانگی و هم تست های تخصصی بارداری که در آزمایشگاه انجام می شود بر اساس تشخیص هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی(HCG)  است .این هورمون حدود ۶ روز پس از لقاح از طریق جفت شروع به تولید می کند.

 

شایع ترین علائم بارداری در دوران حاملگی

از مهم ترین علائم بارداری می توان تاخیر افتادن زمان پریود، لکه بینی، خستگی را نام برد. برای زنانی که چرخه قاعدگی منظم دارند، زودترین و مطمئن ترین علامت بارداری، عقب افتادن این دوره است. علائم بارداری در هر زن متفاوت است و همه خانم ها متوجه همه این تغییرات نمی شوند. تجربیات از فرد به فرد ممکن است متفاوت باشد حتی در یک فرد، بارداری اول با بارداری بعدی علائم یکسانی ندارد.

 

رایج ترین علائم بارداری را بشناسیم:

گرفتگی و لکه بینی در اوایل بارداری

در صورت مشاهده علائم بارداری در اولین هفته های بارداری، همان شش تا دوازده روز پس از لقاح تخمک، لانه گزینی رخ  می دهد. یعنی تخم بارور شده و تبدیل به مجموعه ای از سلول ها می شود. وقتی این تخم بارور شده به دیواره رحم اتصال می یابد ممکن است باعث خونریزی سبک شده و  فرد دچار لکه بینی شود. این لکه بینی به صورت خون صورتی یا قهوه ای رنگ ظاهر می شود. این خونریزی سبک، چون خارج از دوره منظم قاعدگی رخ می دهد می تواند نشان از بارداری باشد. گرفتگی یا درد ناشی از آن سبک یا متوسط است و تا حدودی شباهت به گرفتگی قاعدگی دارد. طول این دوره یک تا سه روز می باشد و خونریزی لانه گزینی نامیده می شود.

از علائم بارداری علاوه بر خونریزی، ممکن است فرد باردار متوجه ترشحات سفید و شیری از واژن شود. این مربوط به ضخیم شدن دیواره های مهبل (واژن) است، که تقریبا بلافاصله پس از لانه گزینی شروع می شود. افزایش رشد سلول های مهبل (واژن) باعث این ترشحات می شود. این ترشحات که می تواند در طول دوران بارداری ادامه یابد، به طور معمول بی ضرر است و نیازی به درمان ندارد. اما در صورت احساس بوی بد، سوزش و خارش، مراجعه به پرشک ضروری است چون در این حالت احتمال عفونت باکتریایی یا قارچی وجود دارد.

 

به تاخیر افتادن زمان پریود

پس از اتصال سلول تخم به دیواره رحم و تشکیل جفت، بدن تولید گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG) را از جفت آغاز می کند. این هورمون برای حفظ حاملگی ضروری است. همچنین افزایش این هورمون هر ماه از انتشار تخمک های بالغ جلوگیری می کند. بنابراین در زمان مقرر پریود اتفاق نمی افتد. اکثر آزمایشات خانگی می توانند HCG را به محض هشت روز پس ازعقب افتادن زمان پریود، تشخیص دهند. برای اطمینان از علائم بارداری   آزمایش بارداری قادر به تشخیص سطح HCG در ادرار بوده و نشان می دهد که باردار هستید یا خیر.

 

علائم بارداری دیگر مانند افزایش درجه حرارت بدن در اوایل بارداری

درجه حرارت اصلی بدن ممکن است در حین ورزش یا در هوای گرم افزایش یابد. اما اگر در شرایط عادی درجه حرارت اصلی بدن بالاتر بود می تواند نشانی از علائم بارداری باشد. افزایش هورمون، افزایش جریان خون و متابولیسم  همه باعث می شود یک زن باردار احساس گرما کند، و خانم های باردار باید به انداره کافی آب بنوشند تا با کم آبی مواجه نشوند چون برای جنین خطرناک است.

 

خستگی

خستگی از علائم بارداری می تواند در هر زمان از دوران حاملگی ایجاد شود. این علامت در اوایل بارداری شایع است. سطح پروژسترون بدن در زمان بارداری خیلی بالا می رود، که می تواند باعث خواب آلودگی شود. رژیم غذایی سالم و استراحت و خواب زیاد برای این دوران کارسار خواهد بود. با اینکه خستگی به فرد یا جنین آسیب نمی رساند. اما با افزایش سن، وزن اضافی که فرد حمل می کند، خستگی بیشتری را احساس خواهد کرد.

رویاهای عجیب در دوران بارداری

برخی از خانم ها رویا یا کابوس های عجیبی در رابطه با کودک و زایمان دارند. این از علائم طبیعی بارداری است.

 

بی خوابی

در بعضی خانم ها ممکن است بی خوابی هم جزئی از علائم بارداری محسوب شود. در این صورت عصرانه از نوشیدن چای، قهوه یا نوشیدنی های کولا خودداری کنید، زیرا کافئین می تواند خوابیدن را سخت تر کند .امن ترین موقعیت برای رفتن به خواب در دوران بارداری، خوابیدن به پهلوی چپ یا راست است. تحقیقات نشان می دهد، بعد از ۲۸ هفته، خوابیدن بر روی پشت می تواند خطر زایمان را دو برابر کند. چون در این حالت انتقال خون و اکسیژن به کودک با مشکل روبرو می شود.

 

نمونه ای از راه های تشخیص علائم بارداری: افزایش ضربان قلب در اوایل بارداری    

حدود هفته های ۸ تا ۱۰، قلب شما ممکن است سریع تر خون را پمپاژ کند. علائم بارداری مانند تپش قلب و آریتمی در بارداری شایع است. این اتفاق معمولا به دلیل تغییر در سطح هورمون ها است. در طول بارداری و با رشد جنین افزایش جریان خون در بدن اتفاق می افتد.

 

تغییرات زودرس در سینه ها: سوزن سوزن شدن، درد، بزرگ شدن

از مهم ترین علائم بارداری در اوایل حاملگی، بدن به مقدار زیادی استروژن و پروژسترون تولید می کند، که غده های سینه شروع به رشد می کنند. این افزایش هورمون ها احساس سنگینی، درد و حساسیت بیشتری در پستان ها ایجاد می کنند. تغییرات پستان ممکن است بین هفته های ۴ و ۶ رخ دهد. همچنین به دلیل تغییرات هورمونی، سینه ها نرم و متورم می شوند. بعد از چند هفته که بدن با هورمون ها هماهنگ شد، احساس درد و سوزن سوزن شدن از بین می رود. اما همچنان رشد سینه ها ادامه می یابد. البته تغییرات نوک پستان نیز می تواند حدود هفته ۱۱ رخ دهد. آئرولا، ناحیه اطراف نوک پستان، ممکن است به رنگ تیره تری تغییر کرده و بزرگتر شود.

 

تغییر در خلق و خوی در اوایل دوران بارداری

افزایش میزان استروژن و پروژسترون از علائم بارداری است، این افزایش می تواند بر روحیه خانم های باردار تأثیر بگذارد و آنها را نسبت به حالت قبل بارداری، احساساتی تر یا واکنش پذیرتر کند. نوسانات خلقی در دوران بارداری شایع است و ممکن است باعث احساس افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب و سرخوشی شود.

 

تکرر ادرار و بی اختیاری ادرار دردوران اولیه بارداری

در دوران بارداری ، بدن، میزان خون پمپ شده از قلب را افزایش می دهد. این امر باعث می شود کلیه ها بیش از حد معمول مایعات را فیلتر کنند، که منجر به جمع شدن بیشتر ادرار در مثانه می شود. در نتیجه تکرر ادرار به وجود می آید. همچینن تغییرات هورمونی هم در این امر دخالت دارند .برای جلوگیری از بی اختیاری ادرار، تعداد دفعات مراجعه به دست شویی باید افزایش یابد.

مطلب مرتبط  تشخیص و درمان حاملگی خارج از رحم

 

از علائم بارداری می توان به نفخ و یبوست در اوایل بارداری اشاره نمود

مشابه علائم دوران قاعدگی، نفخ ممکن است از علائم بارداری در اوایل بارداری رخ دهد. این امر ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی باشد که می تواند باعث کاهش سرعت دستگاه گوارش بدن شود. ابتلا به یبوست می تواند احساس نفخ شکم را افزایش دهد.

 

هموروئید یا بواسیر

یبوست از علائم بیماری اگر منجر به هموروئید نشود قابل تحمل است. اما یبوست به همراه فشار که افزایش وزن ایجاد می کند ممکن است باعث بواسیر شود. همچنین رگ های متورم رکتوم می تواند نتیجه ای از فشارهایی باشد که کودک به  مادر وارد می کند.

 

حالت تهوع صبحگاهی

یکی دیگر از علائم بارداری حالت تهوع است که معمولا در هفته چهارم تا ششم بارداری ایجاد می شود. گرچه به آن تهوع صبحگاهی گفته می شود اما ممکن است در هر زمان از طول روز یا شب بروز کند. دقیقاً مشخص نیست چه عواملی باعث حالت تهوع صبحگاهی می شوند، اما هورمون ها ممکن است نقش داشته باشند. از آنجا که به دلیل تغییرات هورمونی معده به همان سرعت طبیعی خالی نمی شود، سیستم گوارشی می خواهد به طریقی معده را از طریق روده یا دهان پاکسازی کند که حالت تهوع ایجاد می شود. تهوع همچنین مربوط به گنادوتروپین کوریونی انسانی است. در علائم بارداری هرچه سطح HCG بالاتر باشد (همانند دوقلوها)، احساس حالت تهوع بیشتر است. در سه ماهه اول بارداری، بسیاری از خانم ها تهوع خفیف تا شدید صبحگاهی را تجربه می کنند، ولی با ورود به سه ماهه دوم شدیدتر و بیشتر هم می شود.

 

شناخت دیگر علائم بارداری: فشار خون بالا یا پایین و سرگیجه در اوایل بارداری

در مراحل اولیه بارداری کسانی که فشار خون بالا یا طبیعی دارند، با کاهش فشار خون مواجه می شوند و همین ممکن است باعث احساس سرگیجه شود، چرا که رگهای خونی گشاد می شوند. فشار خون بالا از علائم بارداری ممکن است در اوایل حاملگی ایجاد شود که این امر نشان دهنده یک مشکل اساسی است. به هر حال، خانم ها با  فشار خون بالا در دوران بارداری باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند.

حساسیت به مواد غذایی در دوران بارداری

حساسیت بویایی از علائم بارداری است. شواهد علمی کمی در مورد حساسیت به بو در سه ماهه اول وجود دارد. این حالت یک علامت مهم در بارداری است زیرا حساسیت به بو باعث تهوع و استفراغ می شود.

 

هوس و میل به مواد غذایی خاص

از جمله علائم بارداری متداول در دوران بارداری میل و هوس به مواد غذایی خاص به وجود می آید. تمایل به خوردن بستنی یا انواع ترشیجات متداول است. اما ممکن است خانم های باردار طیف های مختلفی از مواد غذایی از آناناس گرفته تا پیاز را میل کنند.

 

افزایش وزن در اوایل بارداری

در سه ماهه اول بارداری تغییر وزن محسوسی ایجاد می شود. ولی این تغییر وزن، با رشد جنین به دلیل نیاز بیشتر بدن به تغذیه، بیشتر خواهد شد. برای جلوگیری از افزایش وزن و سنگینی بدن در ماه های پایانی حاملگی بهتر است پیاده روی سبک را هم در برنامه روزانه خود قرار دهید.

 

کمر درد

از علائم بارداری احساس کمر درد در اکثر خانم های باردار است. چرا که مرکز ثقل بدن با افزایش وزن تغییر می کند و این بر وضعیت عمومی بدن نیز تأثیر می گذارد. همچنین هورمون ها، رباط ها و مفاصل را نرم تر می کنند. در دوران بارداری بدن هر هفته در حال افزایش وزن است. ورزش، حرکات کششی و ماساژ می توانند در رفع کمر درد مفید باشند.

 

سوزش سر دل در دوران بارداری اولیه

هورمون ها می توانند باعث شل شدن دریچه بین معده و مری شوند. لذا اسید معده نشت کرده و باعث سوزش انتهای مری می شود.

 

آکنه یکی دیگر از علائم بارداری

ترکیبی از افزایش حجم خون و سطح هورمون بالاتر باعث تجمع خون بیشتر در رگ های بدن می شود. در این حالت غدد چربی بدن بیش از حد کار می کنند، رنگ پوست روشن می شود. همچنین، افزایش فعالیت غدد چربی باعث آکنه در پوست می شود.

 

گرفتگی بینی

افزایش سطح هورمون ها و تولید خون زیاد در علائم بارداری باعث می شود غشاهای مخاطی در بینی متورم شده، ویا خشک شود و به راحتی خونریزی کند.

تغییر در موها

ضخیم شدن موها و رشد سریع آنها در اثر میزان بالای استروژن از علائم بارداری است. اما بعد دوران بارداری شدت ریزش موها بیشتر می شود. حتی در مواردی تغییر رنگ و یا حالت مو بعد دوران بارداری دیده شده است.

 

افزایش رشد موهای زائد

در دوران بارداری، طغیان هورمون ها باعث رشد ناگهانی مو در چانه و پشت بدن می شود.

 

پدیدار شدن رگهای خونی

بعضی از خانم های باردار، می توانند رگ هایی را بر روی پوست شکم خود ببینند، این رگ ها با جابجایی خون زیاد باعث می شوند رگ ها خیلی تیره شده و قابل مشاهده شوند.

 

سوزن سوزن شدن انگشت ها

افزایش تورم در دوران بارداری می تواند باعث سندرم تونل کارپ، پیچ خوردن عصب در مچ شود. این می تواند باعث درد، سوزن سوزن شدن و بی حسی در انگشتان دست شود. همچنین می تواند انجام کارهای روزمره مانند دکمه زدن پیراهن را دشوار کند.

 

بزرگتر شدن  پاها

بزرگ شدن پاها ممکن است فقط به دلیل تورم حاملگی نباشد. براساس یک مطالعه، حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از پای زنان در طول بارداری بطور دائمی رشد می کند.

 

سر درد

علائم بارداری مانند سردرد در دوران بارداری می تواند نشانه گرسنگی، استرس، کم آبی، خستگی یا ترک کافئین باشد. استراحت، غذا و آب برای احساس بهتر لازم است. اما بسیاری از افراد استامینوفن (تایلنول) را برای زنان باردار بی خطر می دانند.

 

تغییر رنگ پوست

هورمون های بارداری می توانند سطح ملانین را افزایش دهند. ملانین رنگدانه ای به پوست می دهد که باعث ایجاد لکه های پوستی تیره می شود.

حساس شدن لثه ها، واریس، خرو پف، کشش پوست، تغییرات بینایی، افزایش بزاق (افزایش سطح هورمون حاملگی همچنین می تواند باعث افزایش تولید بزاق شود) و ترشحات سینه از دیگر علائم بارداری هستند.

 

خلاصه ای از نکات مهم در رابطه با علائم بارداری

در ابتدا علائم بارداری اغلب شبیه به علائمی است که درست قبل و در دوران قاعدگی رخ می دهد. با این حال ممکن است متوجه بارداری نشوید. همچنین این علائم علاوه بر بارداری ممکن است در موارد دیگری نیز ایجاد شود. بنابراین اگر متوجه برخی از این علائم هستید، لزوما به معنای باردار بودن نیست. تنها راه اطمینان از علائم بارداری، تست بارداری است.

بسیاری از تغییرات بدن و علائم بارداری که در سه ماهه اول تجربه می شود، پس از رسیدن به سه ماهه دوم، محو می شوند. به طور معمول بارداری را به سه دوره تقسیم میکنند. این دوره ها شامل سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری می شود. بهتر است بدانیدکه بیشتر سقط های نا خواسته در سه ماهه اول رخ می دهد.

 

از علائم بارداری خونریزی سبک و لکه بینی در سه ماهه اول بارداری

خونریزی در زمان لانه گزینی

به وجود آمدن تغییرات در دهانه رحم

عفونت باکتریایی یا قارچی

حاملگی مولار ( زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور به جای یک جنین به توده‌ای گوشتی تبدیل شود)

حاملگی خارج رحمی

سقط جنین

مهم نیست که با کدام دسته از علائم بارداری عجیب و غریب جسمی، روحی یا عاطفی در این دوران روبرو می شوید. در صورت مشاهده چند مورد از این علائم بارداری می توانید با کمک پزشک متخصص زنان و زایمان و خانواده، ورزش های مناسب و تغذیه سالم به بهبود شرایط در این دوران کمک کنید و از دوران بارداریتان لذت ببرید.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر