روابط زناشویی به عنوان یکی از پراهمیت ترین روابط بین انسانی شامل ابعاد مختلفی است. هر کدام از این ابعاد در جایگاه خود، می تواند به تحکیم یک زندگی و ارتباط دو طرفه کمک کند. زندگی مشترکی را در نظر بگیرید که در آن دو طرف با وجود علاقه مندی به هم، برای هم احترام قائل نیستند.

یا در عین علاقه مندی و احترام به هم بخاطر اختلاف نظرهای زیاد کمتر مواقعی می توانند به یک نتیجه مشترک برسند. روابط جنسی به عنوان یکی از ابعاد بسیار مهم روابط زناشویی گرچه به تنهایی نمی تواند تعیین کننده ی سرنوشت یک رابطه باشد، اما در خیلی از اوقات می تواند سبب تحکیم ، پویایی و ایجاد اشتیاق در زندگی شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع روابط جنسی در زندگی مشترک، مسائل احتمالی پیش روی این مساله، تاثیر شرایط عاطفی بر کیفیت این روابط و … بپردازیم.

آموزش روابط جنسی

هیس ! مسائل جنسی آموزش نمی خواهد!

آموزش درباره مسائل جنسی آموزشی است که به سبب درگوشی بودن و در هاله ای از ابهام بودن، همیشه با یک هیس از کنار آن گذشته ایم. حتی امروز که تقریبا در همه ی فیلم های سینما و تلویزیون، کتاب ها و حتی شوخی های دنیای مجازی ردپای پررنگ و بی حیای شوخی های جنسی دیده می شود. اما حتی این از بین رفتن پرده های حیا درباره ی این موضوع در سطح اجتماعی و خانوادگی نیز باعث نشده تا بالاخره افراد بتوانند خود را راضی کنند که درباره این مسائل به صورت صحیح و طبیعی با فرزندان خود گفتگو داشته باشند و آگاهی های لازم و موثر را در اختیارشان بگذارند. شاید همه کوچک و بزرگ خانواده دور هم بنشینند و موزیک بیا بیا قرش بده سکسی… را بشنوند و بخوانند و برقصند اما اگر به پدر همان خانواده بگویی که با پسر نوجوانت به طرز صحیح  و راهنمایی کننده درباره ی روابط جنسی دوستانه گفتگو کن و خوب و بد و درست و غلطش را برای او مشخص کن، بگوید ای بابا مگر می شود!!! حیایتان کجا رفته؟

با وجود طوفان اطلاعات و تصاویر و دسترسی بچه ها از سنین پایین به این اطلاعات و برخورد های ناخواسته و خواسته با مطالب و تصاویر جنسی، دیگر اصلا  نمی توان لزوم آگاهی درباره ی موضوعات جنسی از سنین بلوغ را نادیده گرفت.

آموزش روابط جنسی

آموزش صحیح درباره روابط جنسی در زمان ازدواج

بیایید یک نیم نسل به قبل بازگردیم. یعنی درباره جوانانی که حالا زمان ازدواجشان رسیده صحبت کنیم. برخی از آنها آگاهی ها و تجارب جنسی داشته اند و برخی صرفا به آگاهی و تحقیق صرف بسنده کرده اند. گاه رسیدن به آگاهی به صورت ناخواسته و یا از طریق دیدن فیلم ها و تصاویر حاوی روابط جنسی صورت می گیرد و گاه از طریق گفتگو های دوستانه. چه  با دوستانی که این روابط را خودشان تجربه کرده اند و چه آنهایی که تنها اطلاعات بیشتری دارند. اما دستیابی به این سطح از آگاهی درباره ی مسائل جنسی چه میزان می تواند برای ورود به زندگی مشترک و روابط زناشویی تاثیرگذار باشد؟

کلاس های نیم ساعته آموزشی که در زمان آزمایش پیش از ازدواج برای زوجین برگزار می شود و خیلی رگباری و سریع صفر تا صد همه چیز را توضیح می دهد و آرزوی کامیابی می کنند، چقدر می توانند تاثیر مثبت داشته باشند؟

واقعیت این است که گاها زوجین در شروع زندگی مشترک با مشکلاتی برای برقراری روابط جنسی مواجه می شوند. مشکلاتی که گاها شور و هیجان روزهای اول زندگی را تبدیل به سرخوردگی، تنش، اضطراب و ناراحتی تبدیل می کند. مشکلاتی که تنها با داشتن آگاهی کافی حل می شوند، گاه می توانند به معضل های حل نشده تبدیل شوند و منشا بسیاری از مشکلات مانند سردی، خیانت و جدایی عاطفی و جدایی کامل شوند. در ادامه به دو مشکل جنسی زنانه و مردانه می پردازیم که در بسیاری از مواقع در شروع زندگی مشترک زوج های جوان را آزار داده است. مشکلاتی که راه درمان دارند و به راحتی با کمی حوصله می توانند حل شوند.

مشکل جنسی حل شدنی واژینیسم

  • واژینیسم مشکل جنسی دخترانه

یکی از مشکلاتی که بسیاری از عروس خانم ها و آقا داماد ها را در شروع روابط جنسی آزار داده و در برخی موارد حل نشده باقی مانده مشکل واژینیسم و یا ترس از دخول در دختران است. به نقل از یکی از مشاوران خانواده که با موارد بسیار این چنینی برخورد داشته اند بر اساس تحقیقات، ۷۰ درصد از دختران ایرانی به این ترس دچار هستند. برخی خفیف و برخی شدید. یکی از عوامل ایجاد این ترس شاید مراقبت وسواس گونه ی دختران از نماد دخترانگی و نجابتشان یعنی پرده ی بکارت باشد. به صورتی که گاها ترس و مراقبت همیشگی از آسیب رسیدن به پرده بکارت در آن ها نهادینه شده و در زمان برقراری ارتباط جنسی با همسرانشان نیز به صورت ناخودآگاه می خواهند این موضوع را کنترل نمایند.

دخترانی که در حین دخول آلت تناسلی و یا هر جسم خارجی به داخل واژن به صورت ناخواسته و کاملا عصبی پاهایشان قفل می شود و چنان مقبوض می شوند که ادامه دخول ممکن نیست. گاه تا سال ها این مشکل در میان زوج ها وجود دارد و به دلیل عدم اطلاع از این که این مشکل درمانی بسیار آسان و در زمانی کمتر از یک ماه دارد ، خود را از لذت داشتن روابط جنسی کامل و سالم محروم می سازند. درباره این که این امر چه میزان بر سلامت روانی خود دختر تاثیر گذاشته و همسرش را نیز با سرخوردگی همراه می سازد دیگر نیازی به بحث نیست. دختر واژینیسمی که گاه بعد از مدت ها همه تصور می کنند بانو شده، بار عذاب وجدانی را با خود حمل می کند که با یک آموزش ساده می تواند به راحتی حل شود.

مطلب مرتبط  حرکاتی برای بهتر شدن رابطه جنسی

آموزش روابط جنسی

  • اختلال نعوظ مشکل جنسی آقایان

اختلال نعوظ چه در آقایان با تجربه و چه در آقایانی که تا به حال روابط جنسی کاملی را تجربه نکرده اند می تواند به وجود بیاید. این اختلال به صورت عدم توانمندی در برانگیختگی کامل آلت تناسلی مردانه برای برقراری روابط جنسی می باشد. بر اساس تحقیقات  در صورتی که فردی سه ماه متوالی این مشکل را داشته باشد میتوان آن را یک اختلال و بیماری در نظر گرفت و نگران آن بود. عوامل مختلفی مانند مسائل روانی، دیابت، تروما یا آسیب و ضربه به آلت تناسلی، بیماری قلبی، چاقی، فشارخون بالا، سکته قلبی، اعتیاد به مواد مخدر و … هر کدام می توانند عامل به وجود آورنده ی اختلال نعوظ در مردان باشند. در واقع می توان گفت خود اختلال در نعوظ در روابط جنسی بیماری محسوب نمی شود و نشان دهنده ی یک بیماری زمینه ای دیگر است. با حل مشکل زمینه ای و کنترل آن این اختلال نیز در اکثر مواقع کاملا رفع می شود.

این مشکل جنسی مردانه، ممکن است برای برخی مردان به صورت دوره ای کوتاه پدید آمده و به راحتی بهبود یابد. اما خب این مسئله برای یک آقا که به تازگی ازدواج کرده و می خواهد از تمام جهات جنبه های مردانه خود را به نمایش بگذارد، می تواند بسیار رنج آور ، ناراحت کننده و باعث سرخوردگی در روابط جنسی باشد. باید بدانید که این مشکل نیز مانند مشکل قبلی قابل حل بوده و می توانید با مراجعه به پزشک متخصص و کمی تلاش ، مشکلتان را به راحتی حل کنید. همسرتان نیز قطعا در کنارتان خواهد بود تا بعدا هر دو از نتیجه تلاش هایتان لذت ببرید و روابط کامل و زیبایی را تجربه کنید.

آنچه باید بدانید این است که در صورتی که خود را از لحاظ روانی تحت فشار زیادی بگذارید و به جای تلاش برای درمان خود را به سمت افسردگی و بی اعتماد  به نفس شدن ببرید، قائله را باخته اید. گاهی حتی با رفع شدن اضطراب های زمان مراسم عروسی و هیجانات بیش از حد اولیه، و البته همدلی و همراهی خانم ها این مشکل بدون مراجعه به پزشک هم حل می شود. چون در بسیاری از موارد این مشکل کاملا ناشی از استرس بوده و زودگذر می باشد.

آموزش روابط جنسی

زمان برقراری اولین رابطه جنسی کامل

شاید کمی قبل تر ها، همه به نوعی زمان برقراری اولین رابطه جنسی کامل میان زوجین را شب اول ازدواج می دانستند. به صورتی که اگر در مواردی نظیر بارداری ناخواسته خانواده ها متوجه میشدند که دختر و پسر عقد کرده شان رابطه جنسی داشته اند آن را عملی ناشایست ( از لحاظ عرفی) تلقی می کردند. اما حالا دیگر قضیه کمی فرق کرده. با وجود رواج روابط جنسی پیش از ازدواج و از بین رفتن قبح این مسائل، بسیاری از زوجین که در دوران عقد به سر می برند ، ارتباط جنسی کامل با همسرشان را حقی طبیعی و حلال دانسته و خود را از آن محروم نمی سازند.

البته درست است اما این موضوع ممکن است بار سنگین تری را در دوران نامزدی روی دوش شما بگذارد. اگر یکی از دلایل نامزد ماندن شما افزایش میزان آشنایی شما با هم باشد، و اگر خدایی ناکرده این آشنایی به نتیجه مطلوبی نرسد، این برقراری زود هنگام رابطه جنسی ممکن است برایتان دردسر آفرین باشد. با تمام این ها اگر تصمیمتان را گرفته اید ، بهتر است که از پیش از برقراری ارتباط جنسی کامل، از میزان مسئولیت پذیری طرفین به خصوص آقا مطمئن باشند. همچنین درباره ی روش های پیشگیری از بارداری نیز حتما با هم تصمیم گیری کنند. البته این در صورتی است که نخواهند خیلی زود خانوادشان را گسترش دهند.

درد ناشی از برقراری اولین رابطه جنسی برای خانم ها

درد ناشی از اولین رابطه جنسی یکی از ترس هایی است که همه دختر خانم ها با آن روبرو بوده اند. در صورتی که مشکلات احتمالی جنسی زوجین وجود نداشته باشد و ترس های افراطی (مانند واژینیسم) در میان نباشد، با آرامش، عشق، آماده سازی اولیه ، معاشقه پیش از رابطه جنسی و البته کمی صبوری آقا و شدت عمل به خرج ندادن ، درد اولین رابطه جنسی می تواند کاملا قابل تحمل و حتی برای یک خانم ، دوست داشتنی هم باشد. این درد خفیف ممکن است در چند بار اول رابطه جنسی نیز وجود داشته باشد. اما در بیشتر مواقع آنقدر آزار دهنده نیست که نخواهید به رابطه شیرین تان ادامه دهید!


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر