بارداری برای خانم ها با احساس بی نظیری همراه است. هر خانمی با هر سطح اجتماعی، فرهنگی و نگاه به زندگی از لحظه ای که می فهمد باردار است ، احساس شگفت انگیزی را تجربه می کند. احساسی که ترکیبی از شعف، رشد روحی، عشق بی مثال و احساس مسئولیت است و اینکه خود را مراقب تمام و کمال یک موجود زنده ی کوچک می بیند. احساس قدرت روحی که یک خانم باردار در خود احساس می کند شاید هیچ وقت قبل از آن تجربه نکرده باشد.

همچنین پدران از زمانی که متوجه بارداری همسرانشان می شوند به طور کاملا غریزی با ترشح هورمون مسئولیت پذیری بیشتر، حس پدر بودن را با حمایت و مراقبت بیشتر از همسر و فرزند خود نشان می دهند. قدیم ترها راه حل بسیاری از مشکلات زن و شوهری را بارداری و به دنیا آمدن بچه می دانستند. البته این فرضیه امروز به اندازه گذشته ها کارساز نیست و کمی بدبینانه تر و با نگاه به آینده ی بچه ها، از بارداری و تولد کودکان در خانواده های پر تشنج، بیشتر جلوگیری می شود. اما در بسیاری از زوج های با تعارضات نرمال، اقدام به بارداری و فرزند دار شدن، روابط بین زوجین را از گذشته بسیار پررنگ تر و صمیمی تر و پرمسئولیت تر می نماید.

دوران بارداری

توصیه می شود اقدام به بارداری پس از یکی دو سال اول زندگی تا کامل شدن شناختن زوجین از میزان مسئولیت پذیری یکدیگر و همچنین اعتماد به امتداد موفق زندگی مشترک صورت بگیرد. همچنین در صورتی که زوجی مشکل خاصی باهم ندارند و زندگی خوبی دارند ، مناسب است که به دلایلی اعم از مشکلات مالی اقدام به بارداری را به تعویق نیندازند. بوده اند زوج هایی که بسیار روابط خوبی داشته اند و با وجود به موقع فرزندان در زندگیشان این رابطه می توانسته محکم تر شده و باقی بماند. اما بعد از سال ها زندگی گاه به دلایلی که در صورت وجود فرزند ممکن بود پیش نیاید از هم جدا شده اند. خداوند خودش وعده داده که روزی فرزندان شما و همچنین خود شما را می دهد. نگران نباشید.

اقدام برای بارداری

بسیار پیش می آید که خانم ها بدون قصد جدی برای بارداری و به اصطلاح به صورت ناخواسته باردار می شوند. اما مادرانی که با تصمیم قبلی اقدام به بارداری می نمایند این شانس را دارند که یک سری مراقبت های پیش از بارداری و همچنین حین تشکیل نطفه را انجام دهند و از نتایج مناسب آن بهره مند شوند.

مثلا وقتی که شما قصد دارید که برای بارداری اقدام کنید بهتر است که پیش از آن به دندانپزشکی مراجعه نموده و از وضعیت دندان هایتان مطلع شوید و آن هایی که با خرابی و مشکل مواجه هستند را ترمیم نمایید. زیرا در اثر بارداری و جذب کلسیم بدن مادر توسط نوزاد، دندان ها آسیب پذیر تر می گردند. همچنین اقدام به معاینه و انجام تست هایی نظیر تست پاپ اسمیر و بررسی عدم وجود عفونت های زنانه قبل از بارداری بسیار قابل توجه است. در بسیاری از موارد سقط جنین و یا بارداری های مشکل دار به دلایلی نظیر عفونت های دستگاه تناسلی زنانه می باشد که با دوره های درمانی نه چندان طولانی پیش از بارداری به راحتی قابل حل بوده است. همچنین با مصرف اسید فولیک و سایر مکمل هایی که پزشک بسته به وضعیت جسمی تان تجویز می کند دو سه ماه پیش از بارداری می توانید لطف بسیار زیادی در حق خودتان و کودک دلبد آینده تان بکنید. اگر کمی پیش تر هم برویم و به تغذیه و سلامت پدران پیش از اقدام به بارداری توجه کنیم ، از بروز بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری شده و همچنین ان شاالله فرزندان سالم تر و زیباتری خواهید داشت.

 

علائم اولیه بارداری

بارداری به دلیل ایجاد تغییرات بیولوژیک در بدن مادر با علائمی در هر یک از دوره های آن همراه است. علائم اولیه ای که نشان می دهد یک خانم باردار است گرچه ممکن است متفاوت باشد اما در اکثر موارد حول چند مورد می گردد.

  • تعویق عادت ماهیانه

یکی از اولیه ترین علائمی که هر خانم متاهلی به آن توجه می کند به تعویق افتادن عادت ماهیانه است. زیرا آنچه که معمول است ، مادر باردار در طول دوران بارداری پریود ماهیانه را تجربه نمی کند. پس در صورتی که اقدام به بارداری نموده اید و عادت ماهیانه تان به طور محسوس به تعویق افتاده می توانید خوشحال باشید.

  • حالت تهوع

این حالت در واقع همان شاه کلید هنری سریال های ایرانی در زمانی است که می خواهند بارداری شخصیت فیلم را نشان بدهند. آنقدر در تمام فیلم ها هر کسی که حالت تهوع داشته با لبخند اطرافیان مهر تایید بارداری خورده که به شخصه در یک فیلم وقتی یک آقا هم حالت تهوع بگیرد شک می کنیم که شاید باردار شده باشد! بگذریم. حالت تهوع یکی از عوارض شایع ماه های اول بارداری می باشد. این حالت برای مادران مختلف می تواند ضعیف یا شدید بوده و معمولا تا ماه چهارم نیز ادامه پیدا می کند.

  • بی حالی و کسالت

بر خلاف ماه های ۴ تا ۷ که مادران باردار با انرژی و سرحال هستند، در ماه های اولیه و گاها تا ماه چهارم اوضاع خیلی گل و بلبل نیست. بی حالی و احساس خستگی در کنار ویار و حالت تهوع می تواند کمی ماه های ابتدایی بارداری را برای مادران سخت کند. اما خب بی اغراق شیرینی مادر شدن به این سختی می ارزد.

  • لکه بینی و خونریزی
مطلب مرتبط  رایج ترین علائم بارداری

این علامت در همه خانم های باردار وجود ندارد. اما گاها مشاهده می شود که خانم ها در اوایل بارداری دچار لکه بینی و خونریزی های خفیف می شوند. البته این موضوع را بسته به شدت و مدتی که به طول می انجامد، با پزشک زنان در میان بگذارید تا مراقبت های لازم صورت بگیرد.

 

تست های بارداری

خب با وجود داشتن برخی از علائم بالا به احتمال زیاد شما باردار هستید. اما قطعا نمی خواهید با تکیه بر ظواهر امر به سراغ تهیه سیسمونی بروید که نه؟

شما برای سنجش دقیق بارداری خود می توانید تست های بارداری را از خود بگیرید. این تست ها با سنجش میزان بتا که در مادران باردار با خانم های غیر باردار به وضوح تفاوت دارد ، به طور قطعی به شما می گوید باردار هستید یا خیر.

دوران بارداری

 

  • بیبی چک

در دسترس ترین و ساده ترین روش تشخیص بارداری استفاده از بیبی چک های موجود در داروخانه هاست که بدون تجویز پزشک نیز می توانید آنها را تهیه کنید. با خواندن دستورالعمل داخل جعبه و اجرای مراحل تست شما در عرض چند دقیقه متوجه خواهید شد که باردار هستید یا خیر. بیبی چک ها عموما به صورت برخورد کاغذ تست با ادرار و پررنگ شدن خطوط مربوط به بارداری و یا عدم  بارداری ، با شما صحبت می کنند. حتما دستورالعمل داخل جعبه و علایم را به درستی بررسی کنید.

  • آزمایش خون

گاها ممکن است بیبی چک با وجود اشتباهاتی نتیجه را به درستی نشان ندهد. اگر می خواهید اطمینان صد در صد نسبت به بارداری خود پیدا کنید بهتر است که به آزمایشگاه مراجعه کرده و با یک آزمایش خون خیال خودتان را راحت کنید.

روزهای خوب بارداری

از زمانی که مطمئن می شوید باردار هستید قضیه بسیار متفاوت می شود. دنیای تان یک رنگ دیگر می شود و نگاهتان به زندگی به کلی فرق میکند. حالا شما و همسرتان خود را مسئول و محافظ بی چون و چرای کودکی می دانید که با دعوت شما به این دنیا آمده است. ماه های ابتدایی بارداری با وجود عوارضی همچون تهوع و بی حالی ممکن است کمی به شما و همسرتان سخت بگذرد اما به زودی با روزهای شیرین تری مواجه خواهید بود. روزهایی که علاوه بر مشخص تر شدن وجود فرزند شما درون بدنتان و رشد های کوچکی که هر روز شاهدش هستید میتواند بسیار لذت بخش و گاه عجیب باشد. از ماه چهارم شما کمی سرحال تر می شوید. از طرفی هنوز خیلی سنگین نشده اید و میتوانید به این طرف آن طرف بروید.

دوران بارداری

خرید سیسمونی در دوران بارداری

احتمالا خرید وسایل بچه و سیسمونی را از ماه چهارم و پنجم کم کم آغاز کنید. بهتر است این کار را به ماه های پایانی که سنگین تر می شوید موکول نکنید. هچنین برای خرید سیسمونی نیز خیلی خودتان و خانوادتان را به خرج های فضایی نیندازید. باور کنید که فرزند شما تا دوسالگی به بیش از ۲۰ دست لباس میهمانی و ۳۰ دست لباس خانه و همه نوع اسباب بازی و عروسک نیاز ندارد. خیلی از این موارد را هم اطرافیان برای او هدیه می آورند. افراط و چشم و هم چشمی در خرید سیسمونی نیز مانند خرید جهیزیه در بسیاری از موارد دیده می شود. واقعیت این است که منطقی نیست تا ۵-۶ سالگی یک کودک پیش از تولدش لباس و عروسک و اسباب بازی تهیه کنید. صبر کنید بعد از تولد بسته به فیزیک نوزادتان، بهتر متوجه خواهید شد که چه مدل و رنگ لباس به او بیشتر می آید و در آن راحت تر و زیبا تر است و چه نوع اسباب بازی را بیشتر دوست دارد. بخاطر خدا فین گیر ، انواع لوسیون های بی مصرف و ۸ مدل برس برای کله ی کچل و با مزه ی او را فراموش کنید.

زایمان طبیعی یا سزارین؟

ماننند خیلی از تب ها ، مدت ها تب سزارین میان مادران جوان وجود داشت. برای یک بازه زمانی چندین ساله اکثر مادران جوان فرزندانشان را با روش سزارین به دنیا می آوردند. در حالی که امکان و توانایی زایمان طبیعی برای آن ها وجود داشت. دلایلی از قبیل ترس از درد زایمان طبیعی، شل شدگی اندام تناسلی، آسیب های محتمل در زمان زایمان طبیعی و البته برای برخی کلاس پایین تر (واقعا یک زمانی سزارین خیلی کلاس بالا جلوه می کرد)، انتخاب بسیاری از مادران باردار برای زایمان ، سزارین بود. اما با وجود آگاهی بخشی های فراوان،  روش ها و تمرین هایی در دوران بارداری و زمان زایمان برای درد کمتر، آگاهی بخشی درباره باور غلط شل شدگی اندام جنسی با وجود حتی ۳-۴ زایمان و البته عوارض نه چندان کم سزارین ، امروز بسیاری از مادران جوان والبته آگاه و تحصیل کرده ، زایمان طبیعی را ترجیح می دهند. در زایمان طبیعی عوارض پس از زایمان ، نسبت به سزارین بسیار کمتر بوده و وضعیت جسمی مادران به راحتی بازیابی می شود.


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر