دیابتدر این مطلب برای اینکه بتوانیم در مورد دیابت ، علائم کنترل و درمان آن بحث کنیم ابتدا به معرفی کوتاهی از گلوکز و دیابت پرداخته ایم و در ادامه علائم بدنی دیابت و سابقه خانوادگی و فشار خون را بررسی میکنیم تا بتوانیم راهکار هایی برای کنترل آن نام ببریم و در آخر به روش های درمانی برسیم

مقدمه

تعریف دیابت : اگر انسولین کافی نباشد ، گلوکز در خون جمع می شود و باعث دیابت می شود. به بیان ساده دیابت به مقدار زیادی قند در گردش خون اشاره دارد. قند خون که به آن گلوکز نیز گفته می شود ، منبع انرژی مهم و ضروری برای بدن است. مهم این است که کبد و کلیه ها به تنهایی قند خون را سنتز کنند. با این حال ، بیشتر قند خون از غذایی است که ما مصرف می کنیم.

سطح قند خون معمولاً در یک سطح مشخص حفظ می شود به عبارت دیگر ، بدن دارای سیستمی برای تنظیم میزان گلوکز در گردش خون است. مرکز این سیستم هورمونی به نام انسولین است. انسولین توسط سلولهای جزایر ترشح می شود. انسولین تبدیل قند خون را تسریع می کند و قند خون را به عضله ، کبد و بافت چربی منتقل می کند تا به عنوان منبع انرژی استفاده شود و یا برای استفاده در آینده ذخیره شود.انسولین و گلوکز در بدن کار می کنند. اگر انسولین کافی نباشد ، قند خون در گردش خون جمع می شود و باعث دیابت می شود. بسیاری از عوامل می توانند باعث کمبود انسولین شوند.

 

علائم دیابت

علائم دیابت هر شخص با میزان قند خون او با اشخاص دیگر متفاوت است. بعضی از افراد ، به ویژه آنهایی که دیابت پیش دیابت دارند یا دیابت نوع ۲ دارند ، ممکن است بعضی اوقات علائمی را تجربه نکنند. در دیابت نوع ۱ علائم به سرعت ظاهر می شوند و شدیدتر می شوند.برخی از علائم و نشانه های دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ عبارتند از:افزایش تشنگی،تکرر ادرار، گرسنگی شدید،کاهش وزن بدون دلیل،وجود کتون در ادرار (کتون ها محصول جانبی تجزیه عضلات و چربی هستند که در صورت عدم وجود انسولین کافی در بدن اتفاق می افتد)،خستگی،تحریک پذیری،تاری دید،زخم های آرام آرام ،عفونت های مکرر ، مانند لثه یا عفونت های پوستی و عفونت های واژن.

برای درک دیابت ، ابتدا باید بفهمید که گلوکز چگونه در بدن استفاده میشود و انسولین چگونه کار می کند. انسولین هورمونی است که از غده ای ترشح می شود که در پشت و زیر معده (پانکراس) قرار دارد. لوزالمعده انسولین را در جریان خون ترشح می کند و در گردش خون باعث می شود قند وارد سلول های شما شود. انسولین میزان قند موجود در جریان خون شما را کاهش می دهد سپس با پایین آمدن سطح قند خون ترشح انسولین از پانکراس نیز کاهش می یابد.

مانیتور دیابت

 

  ۱٫سابقه خانوادگی

اگر والدین یا خواهر یا برادر شما به دیابت نوع ۲ مبتلا شوند ، خطر شما افزایش می یابد.

اگرچه دلیل آن مشخص نیست اما افراد خاصی از جمله سیاه پوستان ، اسپانیایی تبار ، هندوستان آمریکایی آمریکایی آسیایی در معرض خطر بیشتری هستند با افزایش سن خطر دیابت شما افزایش می یابد. ممکن است به این دلیل باشد که با افزایش سن تمایل به ورزش کمتری دارید ، توده عضلانی خود را از دست میدهید و اضافه وزن می گیرد . اما دیابت نوع ۲ در بین کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان نیز در حال افزایش است.

دیابت بارداری. اگر هنگام بارداری به دیابت بارداری مبتلا شده اید ، خطر ابتلا به دیابت پیش دیابت و دیابت نوع ۲ افزایش می یابد.

داشتن فشار خون بیش از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه میتواند از علائم دیابت باشد.. اگر سطح پایین لیپوپروتئین با چگالی کلسترول “خوب” داشته باشید ، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر است. تری گلیسیرید نوع دیگری از چربی است که در خون حمل می شود. افرادی که دارای سطح بالای تری گلیسیرید هستند ، خطر دیابت نوع ۲ را حس میکنند . پزشک می تواند به شما اطلاع دهد که سطح کلسترول و تری گلیسیرید شما چیست.

 

جلوگیری از دیابت

نمی توان از دیابت نوع ۱ جلوگیری کرد. با این حال ، همان گزینه های سبک زندگی سالم که به درمان دیابت پیش دیابت ، دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری کمک می کند نیز می تواند به پیشگیری از آنها کمک کند:

غذاهای سالم بخورید. غذاهای کم چربی و کالری و فیبر بیشتری انتخاب کنید. روی میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید. برای جلوگیری از کسالت برای تنوع تلاش کنید.فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید. در بیشتر روزهای هفته حدود ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی متوسط ​​یا حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی متوسط ​​را در هفته دنبال کنید.اگر اضافه وزن دارید حتی از دست دادن ۷٪ از وزن بدن می تواند خطر دیابت را کاهش دهد.سعی نکنید در دوران بارداری لاغر شوید با پزشک خود در مورد اینکه چقدر وزن برای افزایش وزن شما در دوران بارداری سالم است صحبت کنید برای اینکه وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید روی تغییرات دائمی در عادات غذایی و ورزشی تمرکز کنید. با یادآوری فواید از دست دادن وزن مانند قلب سالم انرژی بیشتر و افزایش اعتماد بنفس ، به خود انگیزه دهید. داروهای خوراکی دیابت مانند متفورمین و دیگران ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهند اما انتخاب سبک زندگی سالم همچنان ضروری است.حداقل سالی یک بار قند خون خود را چک کنید تا بررسی کنید که به دیابت نوع ۲ مبتلا شده اید.

 1. مدیریت و کنترل دیابت

 مدیریت دیابت نیاز به آگاهی دارد.باید بدانید چه چیزی باعث افزایش و کاهش سطح قند خون شما می شود زیرا چگونگی کنترل این عوامل در نگه داشتن سطح قند خون مهم است . این به این دلیل است گاهی اوقات به طور غیر منتظره ای بسیاری از موارد باعث می شوند که سطح قند خون شما تغییر کند، در زیر برخی از عواملی که می تواند بر سطح قند خون شما تاثیر بگذارد را معرفی میکنیم .

 1. تغذیه

با دیابت یا بدون آن تغذیه سالم خشت اول زندگی سالم است. اما اگر مبتلا به دیابت هستند باید تاثیر انواع خوراکی ها بر قند خون را بدانید . این به نوع غذا خوردن میزان آنو ترکیب انواع غذا بستگی دارد. نکته اساسی در بسیاری از برنامه های مدیریت دیابت ، یادگیری نحوه شمارش کربوهیدرات ها است. کربوهیدرات ها بیشترین تاثیر را روی سطح قند خون شما دارند و افرادی که انسولین مصرف می کنند باید از مقدار کربوهیدرات موجود در غذای خود اطلاع داشته باشند تا مقدار دقیقی از انسولین مصرف کنند .

 1. مقدار هر غذا را تعیین کنید

برنامه ریزی وعده غذایی خود را با نوشتن اسامی غذاهایی که میخورید شروع کنید. برای اطمینان از اندازه مناسب و تعداد دقیق کربوهیدرات از فنجان های درجه بندی شده استفاده کنید، هر وعده غذایی تان را کنترل کنید. تا آنجا که ممکن است، برای هر وعده غذایی برنامه ریزی کنید تا مخلوط خوبی از نشاسته ،میوه و سبزیجات، پروتئین ها و چربی ها داشته باشد. به انواع کربوهیدرات هایی که انتخاب می کنید توجه کنید برخی کربوهیدرات ها مانند میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل برای مستعدین و مبتلایان بهتر از افراد عادی است. این غذاها کربوهیدرات کمی دارند و بیشتر از فیبر( به ثابت ماندن سطح قند خون کمک می کند) تشکیل شده اند. با پزشک پرستار یا متخصص تغذیه در مورد تعادل غذایی ، انتخاب مواد ، وعده های غذایی و داروها صحبت کنید.

 

 1. کنترل زیاد کم قند

داروهای دیابت به ویژه انسولین ممکن است منجر به کاهش خطرناک قند خون شود. غذای زیاد ممکن است باعث بالا رفتن سطح قند خون شما شود (هایپرگلیسمی). با پزشک خود در مورد چگونگی هماهنگی بهتر وعده های غذایی و دارویی صحبت کنید. در صورت ابتلا به دیابت بهتر است از این نوع نوشیدنی ها خودداری کنید زیرا باعث افزایش سریع قند خون می شود. نوشیدنی های شیرین شده با شکر ، مانند نوشابه ، آبمیوه و نوشیدنی های ورزشی می توانند به عنوان یک درمان موثر برای بالا بردن سریع قند خون بسیار کم است ، استفاده شوند.

 1. ورزش
مطلب مرتبط  خطرات ناشی از کاهش حس بویایی

ورزش و دیابت

قسمت بسیار مهمی از برنامه مدیریت دیابت فعالیت ورزشی است. می دانیم هنگام ورزش عضلات از قند (گلوکز) برای تامین انرژی استفاده می کنند فعالیت بدنی منظم به شما کمک می کند تا بدنتان بهترانسولین استفاد کند. هرچه تمرین شما شدیدتر باشد اثرش طولانی تر است اما حتی فعالیت های سبک مانند کارهای خانه ، باغبانی یا طولانی بودن روی پاها می تواند قند خون شما را بهبود بخشد.

به طور کلی بیشتر بزرگسالان باید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت ورزشی هوازی داشته باشند. بیشتر روزهای هفته حدود ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی متوسط ​​در روز داشته باشید.از پزشک خود در مورد اینکه چه نوع ورزشی برای شما مناسب است سوال کنید. اگر مدت طولانی بی تحرک هستید ممکن است پزشک می تواند تعادل مناسب ورزش هوازی و تقویت عضلات را توصیه کند پس با او در مورد بهترین زمان روز برای ورزش مشورت کنید تا برنامه تمرینی شما با وعده های غذایی و برنامه دارویی شما هماهنگ شود. قبل از شروع ورزش با او در مورد میزان قند خون قبل و بعد از تمرین گفت و گو کنید.

 1. سطح قند خون خود را بررسی کنید

قبل ، حین و بعد از ورزش سطح قند خون خود را بررسی کنید به خصوص اگر انسولین یا داروهایی که قند خون را کاهش میدهند استفاده می کنید. ورزش می تواند سطح قند خون را حتی تا یک روز بعد کاهش دهد ، خصوصاً اگر فعالیت برای شما جدید باشد یا در سطح بالاتری ورزش کنید. از علائم هشدار دهنده کاهش قند خون مانند احساس لرزش ، ضعف ، خستگی ، گرسنگی ، سبکی سر ، تحریک پذیری ، اضطراب یا گیجی آگاه باشید و تا در صورت اتفاق افتادن شما را غافلگیر نکند . اگر از انسولین استفاده می کنید و سطح قند خون شما زیر ۹۰ میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) یا ۵٫۰ میلی مول در لیتر (میلی مول در لیتر) است قبل از شروع ورزش یک میان وعده کوچک داشته باشید تا از کاهش سطح قند خون جلوگیری کنید.  در هنگام ورزش همیشه یک میان وعده یا قرص گلوکز همراه داشته باشید تا در صورتی که سطح قند خون شما خیلی پایین بیاید متوجه شوید برای این کار از دستبند شناسایی پزشکی استفاده کنید.

 1. استرس و تنش را از خود دور کنید

اگر استرس دارید ، هورمون هایی که بدن شما در پاسخ به استرس طولانی مدت تولید می کند ، ممکن است باعث افزایش سطح قند خون شما شود. حتی در صورت افکار روزمره ممکن است خود دیابت به دغدغه ذهنی شما مبدل شود برای آرامش سعی کنید افکار خود را آرام کنید بهترین را حل آن ارتباط معنوی با نیروهای الهی است، کارهایی که به شما آرامش می دهد و از تنش دورتان میکند، در روز سعی کنید مدتی را برای اینگونه مدیتیشن ها اختصاص دهید.کار با یک روانشناس یا مددکار اجتماعی بالینی می تواند به شما در شناسایی عوامل استرس زا ، حل مشکلات استرس زا و یادگیری کنار آمدن با مشکلات کمک کند . هرچه بیشتر درباره عواملی که بر سطح قند خون شما تاثیر می گذارند آگاهی داشته باشید می توانید نوسانات قند خون خود را بهتر پیش بینی و بر اساس آن برنامه ریزی کنید. دیابت نوع ۲ که دیابت شیرین نیز نامیده می شود ناشی از عواملی مثل کم تحرکی، خوراک اشتباه، استرس عاطفی، کمبود خواب ، سموم و ژنتیک است . بیشتر اوقات ، بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ برای کمک به درمان بیماری خود علاوه بر داروی معمول به دنبال داروی طبیعی نیز نیازمند هستند. داروهای طبیعی و استفاده از غذا به عنوان دارو برای تکمیل درمان دیابت راه بسیار عالی است. با این حال اگر بدون دانش و راهنمایی صحیح از آنها استفاد شود شود میتواند منجر به افت قند خون به نام هیپوگلیسمی شود.

درمان دیابت

درمان دیابت

در زیر لیستی از بهترین داروهای طبیعی برای دیابت نوع ۲ را پیدا کنید. با این حال هیچ روش درمانی جدیدی را بدون مشورت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود شروع نکنید

 1. سرکه سیب

سرکه سیب

ترکیب اصلی موجود در ACV اسید استیک است که باعث اثر گذاری خوب آن میشود. اغلب تجربیات نشان می دهد avc نتیجه خوبی برای مبتلایان و مستعدین دیابت بوده است. مصرف ۲ قاشق غذاخوری قبل از خواب می تواند سطح قند ناشتای صبح شما را کاهش دهد. حتی بهتر است که ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری ACV همراه با وعده های غذایی استفاده کنید تا کربوهیدرات موجود در خون برای یک وعده را از رژیم خود حذف کرده باشید. ما به طور کلی به بیماران می گوییم که ACV را فقط قبل از غذا بخورید یا آن را در سس سالاد یا چای مخلوط کنید.

 ۲٫ فیبر و جو

خوردن فیبر غلظت قند خون و انسولین را کاهش می دهد. مقدار توصیه شده فیبر حدود ۳۰ گرم در روز است.. بهترین راه برای رسیدن به هدف شما خوردن سبزیجات است این در حالی است که می توانید از مکمل های فیبر مانند پوسته پسیلیوم استفاده کنید. جو، دانه ای با فیبر و پروتئین بالا است که مواد مغذی زیادی برای کمک به بهبود قند خون ، انسولین ، کلسترول و التهاب عمومی در آن وجود دارد. جو نیازی به خیساندن ندارد و معمولاً می تواند در کمتر از ۱۵ دقیقه روی اجاق گاز فقط با مقداری آب و نمک بپزد.

 1. کروم

کروم

تجربیات نشان میدهد که از کروم برای کاهش سطح قند خون و A1c میتوان استفاده کرد. کروم از مواد موثر و مهم برای کاهش قند خون است، از جمله مواردی که باعث از بین رفتن این عنصر در خون میشود مخمر آبجو است که باعث کمبود کروم در کل بدن میشود و متابولیسم گلوکز خون را مختل می کند..د در صورت ابتلا به بیماری کلیوی حتما مراقب این مکمل باشید.

 1. روی

تاثیر روی بر قند خون

معمولاً مبتلایان به دیابت کمبود روی دارند. مطالعات نشان داده است که مکمل روی با اثر آنتی اکسیدانی که دارد می تواند قند خون و A1C را کاهش دهد و حتی به درمان برخی از عوارض مربوط به دیابت کمک کند. دوزهای زیاد روی می توانند از جذب سایر مواد معدنی مانند مس جلوگیری کنند ، بنابراین حتما راهنمایی کنید که دوز دریافتی مناسب برای بدن شما چگونه باشد.

 1. آلوئه ورا

شیره آلوئه ورا به دلیل اثر ملین بودن شناخته شده است. بنابراین ، حتما آب ژل آن را را تهیه و استفاده کنید شواهد و تجربیات زیادی برای مفید بودن استفاده از ژل (ماده مخاطی داخل برگها )وجود دارد. مطمئن باشید که هر کالایی که می خرید فاقد آلوئین یا آنتراکینون است تا در هنگام استفاده از آن به مشکل بر نخورید.

 1. بربرین

 بربرین و نوع زرشک

این یکی از گیاهان دارویی مورد علاقه پزشکان آمریکایی است که در گیاهانی مانند goldenseal ، زرشک ، ریشه انگور Oregon و Coptis یافت می شود. شواهد موجود استفاده از آن را در کاهش قند خون و hba1c تأیید می کند. توجه داشته باشید که این گیاه می تواند در متابولیسم داروهای سنتی تداخل ایجاد کند و هرگز نباید در دوران بارداری مصرف شود.

 

۷٫ شنبلیله

دانه ای که معمولاً به عنوان ادویه غذایی استفاده می شود قرن هاست در ایران به دلیل فواید پزشکی در کاهش کلسترول و hba1c مورد استفاده قرار می گیرد. اگر ادرار شما بوی شربت افرا می دهد ، جای نگرانی نیست ، این یک عارضه جانبی شناخته شده از شنبلیله است و کاملا بی ضرر است.

 

منابع کمکی برای ترجمه

https://www.stamfordhealth.org

https://www.mayoclinic.org

https://dtc.ucsf.edu


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر