راه انتقال ایدزدر این مطلب به ایدز ، راه انتقال ایدز از راه های مختلف و علائم و تاثیرات آن بر بدن میپردازیم. به محض ابتلا به ویروس اچ آی وی ، ویروس برای همیشه در بدن باقی می ماند. هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد ، اما داروها می توانند به شما در حفظ سلامتی کمک کنند. داروی HIV احتمال شیوع ویروس به افراد دیگر را کاهش دهند.

ایدز چیست؟

ویروسی که باعث ایدز می شود اچ آی وی نام دارد. این  ویروس به سیستم ایمنی بدن شما آسیب می رساند و بیمار شدن را برای شما آسان می کند.HIV  مخفف ویروس نقص ایمنی انسانی است و در حین رابطه جنسی منتقل می شود. وقتی HIV به سیستم ایمنی بدن شما آسیب می رساند ، سیستم ایمنی بدن به شدت افت میکند بسیاری از افراد مبتلا به اچ آی وی برای چندین سال هیچ علائمی ندارند و کاملاً خوب هستند، بنابراین حتی ممکن است ندانند که به این عفونت مبتلا هستند. HIV با پیشرفت در درمان مدرن و مراقبت های پیشگیرانه ، میزان عفونت HIV ، ایدز و مرگ های مربوطه به طور کلی در حال کاهش است. اما هنوز مسیری طولانی در پیش است، سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده است نزدیک به ۳۷ میلیون نفر در دنیا با ویروس اچ آی وی زندگی می کنند.

 

 

علائم و نشانه های  ایدز  

علائم ایدز در اثر خراب شدن سیستم ایمنی بدن و کاهش سلولهای CD4 + T (که مهمترین عامل مبارزه با عفونت سیستم ایمنی بدن هستند) ایجاد می شود. HIV به محض ورود به بدن شروع به از بین بردن این سلول ها می کند. برخی از علائم رایج عبارتند از:

اسهال که بیش از یک هفته طول می کشد، سرفه خشک، از دست دادن حافظه ، افسردگی و اختلالات عصبی، ذات الریه، خستگی عمیق و غیر قابل توضیح، کاهش سریع وزن، تب مکرر یا تعریق زیاد شبانه، لکه های قرمز ، قهوه ای، صورتی یا بنفش روی یا زیر پوست یا داخل دهان و بینی یا پلک ها، غدد لنفاوی متورم در زیر بغل ، کشاله ران یا گردن، لکه های سفید یا لکه های غیرمعمول در زبان ، دهان یا گلو

 

تاثیر ایدز بر چشم ها

سیتومگالوویروس CMV – اگرچه این ویروس می تواند کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد ، اما به طور معمول بر شبکیه چشم تأثیر می گذارد ، باعث تاری دید و در موارد شدید کوری می شود. سایر علائم شایع شامل اسهال مزمن و مشکلات عصبی است. این به احتمال زیاد زمانی اتفاق می افتد که تعداد سلول های CD4 + T فرد به زیر ۱۰۰ سلول در میلی متر مکعب خون برسد.

 

تاثیر ایدز بر  مغز

منیژیت کریپتوکوک – این یک عفونت قارچی شبیه مخمر است که معمولاً مغز و ریه ها را درگیر می کند ، و تقریباً می تواند روی هر اندامی تأثیر بگذارد. قارچ عامل این بیماری در سراسر دنیا در خاک (بیشتر در خاک آلوده به مدفوع پرندگان)  دیده می شود.

 

تست ایدز

انسفالوپاتی مرتبط با HIV – انسفالوپاتی اصطلاحی برای بیماری هایی است که عملکرد یا ساختار مغز را تغییر می دهند و منجر به مشکلاتی در عملکرد شناختی ، یا فرایندهای ذهنی و حافظه می شوند. در افراد مبتلا به اچ آی وی و ایدز ، انسفالوپاتی معمولاً توسط یک عامل عفونی مانند باکتری ، ویروس یا پریون ایجاد می شود. انسفالوپاتی غالباً هنگامی اتفاق می افتد که تعداد سلولهای CD4 + T فرد به زیر ۵۰ سلول در میلی متر مکعب خون برسد. بیماران مثبت توکسوپلاسما که تعداد سلولهای CD4 + T آنها کمتر از ۱۰۰ سلول در میلی متر مکعب خون است ، باید برای پیشگیری از انسفالوپاتی ، تحت پروفیلاکسی قرار بگیرند.

توکسوپلاسموز – این حالت هنگامی اتفاق می افتد که انگل مغز را آلوده کند. علائم شامل سردرگمی یا هذیان گویی  ، سردردهای شدید ، تب ، تشنج و کما است. همچنین  این مورد  می تواند چشم را تحت تأثیر قرار دهد ، باعث درد چشم و کاهش بینایی شود. توکسوپلاسموز به احتمال زیاد زمانی اتفاق می افتد که تعداد سلولهای CD4 + T به زیر ۱۰۰ سلول در میلی متر مکعب خون برسد. وقتی تعداد سلولهای CD4 + T به زیر ۱۰۰ سلول در هر میلی متر مکعب خون می رسد ، ممکن است درمان پیشگیرانه – معمولاً با تری متوپریم – سولفامتوکسازول ، که به آن سپترا و باکتریم نیز گفته می شود ، تجویز شود.

 

تاثیر ایدز بر دستگاه گوارش

کریپتوسپوریدیوز – این انگل می تواند باعث اسهال مزمن شود. علائم دیگر شامل گرفتگی معده ، حالت تهوع ، خستگی ، کاهش وزن ، کاهش اشتها ، استفراغ و کم آبی بدن شامل آن است.  این عفونت به سختی قابل درمان است و هیچ درمان موثر قطعی وجود ندارد. کنترل علائم و درمان اچ آی وی ضروری است.

سیتومگالوویروس – اگرچه این ویروس می تواند کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد ، اما معمولاً در معده ایجاد می شود ، باعث تب ، اسهال و درد معده می شود. به احتمال زیاد زمانی اتفاق می افتد که تعداد سلول های CD4 + T به زیر ۵۰ سلول برسد.

 

تاثیر ایدز بر دستگاه تناسلی

تقویت روحیه

کاندیدیازیس – کاندیدیازیس عفونت ناشی از قارچ های کاندیدا است. که به عنوان عفونت مخمری نیز شناخته می شود ، شایع ترین عفونت قارچی مرتبط با HIV است. این می تواند کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد ، اما بیشتر در دهان اتفاق می افتد ، به نام برفک یا واژن. رشد بیش از حد مخمر در واژن می تواند باعث تحریک ، خارش ، سوزش و ترشحات سفید ضخیم شود.

 

هرپس سیمپلکس – این ویروس باعث ایجاد تبخال دستگاه تناسلی می شود که تاول های دردناکی در ناحیه تناسلی ایجاد می شود . شرایط شدید در مرحله پیشرفته ایدز بیشتر مشاهده می شود.

ویروس پاپیلومای انسانی HPV – این بیماری شایع ترین بیماری مقاربتی STD در ایالات متحده محسوب می شود. می تواند باعث ایجاد زگیل در مقعد ، دهانه رحم ، مری ، آلت تناسلی مرد ، مجرای ادرار ، واژن و مجرا شود. مطالعات نشان داده است که انواع خاصی از HPV می تواند به پیشرفت سرطان دهانه رحم و مقعد کمک کند. افراد مبتلا به اچ آی وی و ایدز در معرض خطر بیشتری برای ایجاد ضایعات پیش سرطانی و سرطانی هستند.

 

تاثیر ایدز بر کبد

بیماری کبد – بیماری کبد یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در میان بیماران ایدز ، به ویژه بیماری کبدی ناشی از هپاتیت B و ویروس هپاتیت C است. بسیاری از داروهای مورد استفاده در درمان اچ آی وی و ایدز می توانند باعث بیماری کبد یا هپاتیت شوند. مهم است که بیماران آلوده به هپاتیت تحت درمان و پیگیری مراقبت قرار بگیرند.

 

تاثیر ایدز بر ریه ها

کوکسیدیومایکوزیس این عفونت در اثر استنشاق قارچی عفونی به نام Coccidioides immitis ایجاد می شود که عمدتا در خاک آلوده در جنوب غربی ایالات متحده ، مکزیک ، آمریکای مرکزی و مناطقی از آمریکای جنوبی یافت می شود. ریه ها معمولاً تحت تأثیر این عفونت قرار می گیرند. در موارد شدید ، می تواند کلیه ها ، سیستم لنفاوی ، مغز و طحال را درگیر کند. علائم شامل سرفه ، کاهش وزن و خستگی است. مننژیت یک عارضه شایع است که بدون درمان رها می شود.

 

تاثیر بر ریه

هیستوپلاسموز – این عفونت  همیشه ریه ها را درگیر می کند ، اگرچه ممکن است اعضای دیگر نیز تحت تأثیر قرار گیرند. قارچ عامل این بیماری در مناطق جنوبی ایالات متحده و آمریکای جنوبی یافت می شود. این ماده معمولاً در خاک آلوده به فضولات پرندگان دیده می شود و برای ایجاد عفونت باید از آن استشمام شود. علائم و نشانه ها شامل تب شدید است. کاهش وزن؛ شکایات تنفسی بزرگ شدن کبد ، طحال یا غدد لنفاوی تولید افسرده سلولهای سفید ، گلبولهای قرمز و پلاکتها از مغز استخوان. و فشار خون پایین ، تهدید کننده زندگی ناپایدار.

مطلب مرتبط  درمان ایدز کشف شد!

ذات الریه مکرر – افراد مبتلا به ایدز در معرض خطر ذات الریه مکرر باکتریایی هستند. باکتری ها می توانند ریه ها را آلوده کنند ، که ممکن است منجر به مشکلاتی از سرفه خفیف تا ذات الریه شدید شود. ذات الریه مکرر هنگامی اتفاق می افتد که تعداد سلولهای CD4 + T به زیر ۲۰۰ سلول در میلی متر مکعب خون برسد.

سل  – این یک عفونت باکتریایی جدی و اغلب کشنده است که در درجه اول ریه ها را آلوده می کند. سل هنگام انتقال سرفه یا عطسه ، منتقل می شود و ذرات میکروسکوپی را در هوا آزاد می کند. در صورت استنشاق این ذرات ممکن است شرایط را منتقل کنند. پس از ابتلا به سل ، بیشتر افراد سالم می مانند و فقط به عفونت نهان مبتلا می شوند. افراد مبتلا به عفونت نهان نه بیمار هستند و نه عفونی اما مستعد بیماری و عفونت با سل فعال هستند. این می تواند در هر سطح سلول CD4 + T رخ دهد مخصوصا هنگامی که تعداد سلول CD4 + T به زیر ۳۵۰ سلول در میلی متر مکعب خون برسد.

 

تاثیر ایدز بر سیستم لنفاوی

لنفوم غیر هوچکین – لنفوم غیر هوچکین بیماری است که در آن تومورها از سلولهای سفید خون در سیستم لنفاوی ایجاد می شوند. این یک بیماری شایع دیگر است که با ایدز همراه است. به لنفوم مرتبط با ایدز مراجعه کنید.

 

تاثیر ایدز بر دهان و گلو

کاندیدیازیس – این شایع ترین عفونت قارچی مربوط به HIV است. این می تواند کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد ، اما بیشتر در دهان برفک یا واژن رخ می دهد. رشد بیش از حد مخمر باعث ایجاد لکه های سفید روی لثه ها ، زبان یا مخاط دهان ، درد ، مشکل در بلع و از دست دادن اشتها می شود. کاندیدا در مری ، نای ، برونش یا ریه ها ایدز را تعیین می کند.

 

راه انتقال ایدز

اچ آی وی از طریق تبادل انواع خاصی از مایعات بدن بین انسان منتقل می شود. مایعات بدن که می توانند HIV  را منتقل کنند شامل خون ، منی ، شیر مادر و مایعات واژن هستند.  آلت تناسلی مرد در واژن می تواند HIV را به هر یک از طرفین انتقال دهد. واژن ، دقیقاً مانند مقعد ، از بافت نرم نیز ساخته شده است و می تواند در حین رابطه جنسی تحریک شود ، که می تواند باعث ورود HIV از طریق منی ، قبل از رابطه یا خون به بدن شود. از هر ۱۲۵۰ عمل جنسی آلت تناسلی مرد و محافظت نشده ، یک مورد منجر به ابتلا به ویروس اچ آی وی برای فرد پذیرنده می شود. اگرچه ممکن است این تعداد کم به نظر برسد ، عوامل زیادی می توانند این میزان انتقال را تحت تأثیر قرار داده و افزایش دهند. مردها از طریق رابطه جنسی( مایعات یا خون از طریق مجرای ادرار) یا هر گونه بریدگی یا زخم باز در آلت تناسلی به اچ آی وی مبتلا شوند ، گرچه این انتقال فقط ۵۰% مواقع اتفاق می افتد اما بازهم باید یاد آور شد که استفاده از کاندوم از هر دو فرد محافظت می کند.

راه انتقال ایدز

رابطه جنسی دهانی

اگرچه ابتلا به ایدز از طریق رابطه دهانی بسیار نادر است  اما انتقال HIV از طریق رابطه جنسی دهانی امکان پذیر است. اگر فردی که رابطه جنسی دهانی انجام می دهد در دهان خود زخمهای باز داشته باشد و با مایع منی ، مایعات جنسی یا خون تماس پیدا می کند ، در این صورت امکان ابتلا به ایدز وجود دارد . برای جلوگیری از انتقال HIV و سایر STI ها در حین رابطه دهانی حتما موارد بهداشتی را رعایت کنید.

 

بوسیدن دهان باز

ویروس اچ آی وی از طریق بزاق دهان پخش نمیشود و فقط در موارد بسیار نادری ممکن است روی دهد . یعنی از نظر تئوری این امر زمانی میتواند اتفاق بیافتد که هر دو شریک زندگی دچار بریدگی خون یا زخم باز در دهان خود باشند و ویروس از ناقل از طریق زخم ها یا خون به بدن میزبان منتقل شود

 

اچ آی وی و داروها

 راه های انتقال ایدز

استفاده از داروهای تزریقی می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به HIV قرار دهد. دریافت مشاوره و یا کمک پزشکی برای قطع مصرف دارو بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به عفونت است. برای کمک به یک پزشک مراقبت های بهداشتی ، یکی از اعضای خانواده ، دوست و یا مرکز درمان سو abuse مصرف مواد محلی مراجعه کنید

 

سوزن های کثیف

تزریق دارو با استفاده از سوزن ، تجهیزات یا محلول قبلاً استفاده شده ، می تواند کسی را در معرض HIV قرار دهد. استفاده از وسایل تمیز ، استریل و هرگز استفاده نشده هنگام تزریق دارو بسیار مهم است پس هرگز سوزن  استفاده شده را مجددا استفاده نکنید. اگر شخصی آمادگی لازم برای قطع مصرف مواد مخدر را ندارد و قادر به خرید سوزن های تمیز نیست  خطر ابتلا به این بیماری به طرز وحشتناکی بالا میرود ، بسیاری از این گروه ها بهترین و راحت ترین کار را تبادل سوزن میداند . بنابراین در مورد مصارف دارویی و پزشکی  همیشه پس از تزریق حتما سوزن های استفاده شده را به درستی دور بریزید تا در دسترس این گونه افراد قرار نگیرد و در جلوگیری از شیوع آن کمک کرده باشید.

 

 ایدز و انتقال مادر

HIV می تواند در دوران بارداری ، زایمان یا شیردهی از مادر به کودک منتقل شود. اگر در تمام این مراحل درمان نشود ، احتمال انتقال ویروس HIV از طریق مادر به کودک خود حدود ۱۵-۴۵٪ وجود دارد. اما باز هم گزینه های درمانی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد. مصرف داروهایی به نام درمان ضد رترو ویروسی ART  طبق تجویز می تواند باعث کاهش بار ویروسی شود به طوری که کودک احتمال ابتلا به HIV بسیار کم کمتر از ۱٪ دارد. فرد مبتلا به اچ آی وی نباید به کودک خود شیر دهد زیرا شیر مادر می تواند اچ آی وی را منتقل کند. حتی اگر فردی ART مصرف می کند و میزان ویروسی وی قابل تشخیص نیست ، باز هم نباید از شیر مادر تغذیه کند.

 

تاثیر ختنه بر انتقال ایدز

ختنه آلت تناسلی همان برداشتن پوست از اطراف  آلت تناسلی مرد است . این یک روش معمول است که اغلب به دلایل فرهنگی یا مذهبی به عنوان یک انتخاب بر روی نوزادان انجام می شود. اخیراً تاثیر  ختنه برای پیشگیری از بیماری ایدز تایید شده است. بین ختنه و میزان گسترش بیماری ایدز رابطه وجود دارد. افراد دارای آلت تناسلی ختنه شده کمتر در معرض ابتلا به ویروس HIV در هنگام رابطه جنسی قرار میگیرند. به همین دلیل برخی از کشورهای های آفریقا که شیوع HIV در آنها زیاد است همراه با سازمان بهداشت جهانی WHO به پسرها و مردانی که اغلب به خدمات بهداشتی دسترسی ندارند توصیه می کنند، که ختنه پزشکی داوطلبانه VMMCرا به عنوان انجام دهند.اگرچه  ختنه ابتلا به ایدز را از بین نمیبرد و باز هم باید از کاندوم استفاده شود اما در کنترل آن موثر است.

 

منابع ترجمه

https://www.plannedparenthood.org

https://www.cdc.gov

https://helloclue.com


میهن پزشک پشتیبان سلامت شما


طبق تخصص دکتر مورد نظر را پیدا کنید
لیست تخصص های پزشکی

سوال دارید؟ از پزشکان رایگان بپرسید
پرسش و پاسخ با پزشکان

لیست پزشکان شهر خود را مشاهده کنید
دکترتو پیدا کن و نوبت بگیر