انتخاب شهر:
پرسش و پاسخ پزشکی

صفر تا صد فوق تخصص دردبرترین پزشکان ایران در میهن پزشک
صفر تا صد فوق تخصص درد

در ابتدا لازم است بدانید دکتر فوق تخصص درد به فردی گفته می شود که در زمینه تشخیص، ارزیابی و درمان انواع مختلف بیماری ها از تجربه و تخصص فوق العاده ای برخوردار است. دانش و آگاهی این فرد به گونه ای است که علت ایجاد درد را به خوبی شناسایی کرده و به منظور حفظ اطمینان از آن، آزمایش های متعددی را تجویز می کند.

دکتر فوق تخصص درد با در نظر داشتن ابعاد جسمانی و ذهنی به تسکین درد بیمار کمک شایانی می کند. این افراد با بهره گیری از روش های فیزیوتراپی، روان درمانی، کاردرمانی و... برای درمان و بهبود بیمار اقداماتی انجام می دهند. در پاره ای از اوقات به منظور درمان بیماری از روش هایی نظیر انسداد عصبی، تزریق نخاعی و ... استفاده می شود.

لازم به ذکر است بدانید مراجعه به دکتر فوق تخصص درد، برای افرادی که درد را به صورت مداوم و طولانی مدت تجربه می کنند امری الزامی است. به عبارتی، عارضه اصلی و دردهای مزمن معمولا در اثر مشکلات جسمی و روانی بروز می یابند. با توجه به اینکه داروهای مسکن در تمامی شرایط قابل تجویز نیستند از این رو، دکتر متخصص نیز با بررسی های لازم و ارائه راهکارهای مناسب در رفع این مشکلات به بیمار کمک می کند.

نکته قابل توجه این است که بسیاری از دکترها تنها در رشته ای خاص و واحد متخصص هستند حال آنکه فوق تخصص درد در حیطه های متعددی دارای تخصص می باشد. دردهای مزمن در انواع مختلف وجود دارد و تنها پزشک فوق تخصص است که می تواند آن را تشخیص دهد و برای درمان آنها راهکارهایی را ارائه دهد.

 

 

جراحی لیزری دیسک و تنگی کانال نخاعی:

تنگی کانال نخاع به عارضه ای گفته می شود که در اثر فشار یک توده به نخاع رخ می دهد، حال آنکه این توده ممکن است یک تومور یا بخشی از استخوان باشد. به عبارتی، تنگی نخاع معمولا بروز درد در ناحیه کمر و اندام های تحتانی است که در اثر راه رفتن و برخی فعالیت های سنگین افزایش می یابد.

لازم به ذکر است بدانید تنگی کانال نخاعی در اثر برخی عوامل ایجاد می شود که در افراد مختلف به صورت متغیر می باشد. در پاره ای از اوقات این عارضه به مرور زمان و گاه نیز به صورت ناگهانی و یکباره اتفاق می افتد و تنها به واسطه دکتر فوق تخصص درد قابل درمان می باشد . برخی از شایع ترین علل بروز این آسیب عبارتند از:

·        برخی بیماری ها نظیر آرتریت

·        پارگی دیسک

·        آسیب شدید به نخاع

·        اختلالات خونریزی

·        خار استخوان

·        وجود تومورهای سرطانی و غیر سرطانی در نواحی اطراف نخاع

دیسک و تنگی کانال نخاعی وضعیتی است که ممکن است در تمامی افراد با سنین متغیر بروز یابد اما برخی عوامل ممکن است در شدت آن تاثیرگذار باشد. دکتر فوق تخصص درد از طریق برخی معاینات فیزیکی، عکسبرداری و.. می تواند تنگی کانال نخاع را تشخیص دهد.

 

درمان و جراحی دیسک و تنگی کانال نخاعی با لیزر به چه صورت است؟

همانطور که میدانید تنگی کانال نخاعی یکی از شایع ترین بیماری ستون فقرات است و بیشتر در افراد مسن رخ می دهد. یکی از پرکاربردترین روش های درمان این عارضه جراحی است و به سبب اینکه این روش دارای عوارض و خطرات بیشماری است به همین سبب روش های کم خطر نظیر لیزر برای درمان این عارضه در نظر گرفته می شود که اغلب به واسطه دکتر فوق تخصص درد صورت می گیرد.

درمان و جراحی دیسک و تنگی کانال نخاعی با استفاده از لیزر یکی از پرکاربردترین روش هایی است که برای این عارضه مورد استفاده قرار می گیرد. بزرگترین مزیت این روش کم خطر بودن و کاهش عوارض پس از جراحی است به گونه ای که به صورت سرپایی انجام می شود و بیمار بلافاصله می تواند به منزل بازگردد و در سریع ترین زمان ممکن علائم و دردهایش کاهش یابد.

لازم به ذکر است بدانید درمان تنگی نخاع با لیزر روشی جایگزین است که از انرژی لیزر برای بهبود و کاهش درد استفاده می شود. لیزر می تواند علاوه بر کاهش و تسکین درد، نقش بسزایی در بازسازی و ترمیم عصب های آسیب دیده نیز ایفا نماید. نکته قابل توجه این است که در صورتی می توان از لیزر برای درمان دیسک و تنگی کانال نخاعی استفاده کرد که این عارضه شدید نباشد و دکتر  فوق تخصص درد دارای تجربه و سابقه زیادی باشد.

علی الرغم مطالب فوق، جراحی لیزری دیسک و تنگی کانال نخاعی که توسط دکتر فوق تخصص درد انجام می شود خود دارای مزایای برجسته ای است که مهمترین آنها عبارتند از:

·        انجام جراحی بدون ایجاد برش

·        کوتاه بودن دوره بهبودی بیمار

·        کاهش خطرات و عوارض عفونت و خونریزی پس از جراحی

·        عدم نیاز بیمار به مصرف هیچ گونه دارویی برای تسکین درد

·        ترمیم و بازسازی عصب های آسیب دیده

نکته: جراحی لیزری دیسک و تنگی کانال نخاعی، اقدامی حساس است که توصیه می شود به واسطه دکتر فوق تخصص درد انجام شود. نکته قابل توجه این است که نتیجه جراحی و روند بهبودی فرد تا حد زیادی به تخصص و تجربه پزشک بستگی دارد.

 

 

درمان آرتروز مفاصل با اوزون:

یکی از روش های مدرن برای درمان بسیاری از دردها و التهابات مفصلی، اوزون تراپی است. امروزه افراد در سنین متفاوت و به دلایل متعدد به عارضه آرتروز دچار میشوند و از آنجایی که این بیماری در سریع ترین زمان ممکن سبب تخریب غضروف مفاصل می شود ممکن است کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

اوزون تراپی روشی قابل استفاده توسط دکتر فوق تخصص درد است که در خلال آن از مقادیر خاصی اکسیژن و اوزون استفاده می شود. این روش غیر جراحی، موثر برای ترمیم رباط آسیب دیده است که می تواند درد مزمن را به صورت دائمی بهبود بخشد. به سبب اینکه اوزون نوعی گاز است نمیتوان آن را به طور مستقیم به درون مفاصل تزریق کرد چرا که عوارض و پیامدهای منفی برای بیمار در پی خواهد داشت.

لازم به ذکر است بدانید برای آرتروز، درمان های متفاوتی وجود دارد که موثرترین آنها اوزون تراپی است. دکتر فوق تخصص درد می تواند اوزون تراپی را به صورت کاملا تخصصی بر روی بیمار اجرا نماید و با این اقدام سبب افزایش اکسیژن رسانی، افزایش جریان خون و ترمیم مفاصل زانو شود. به عبارتی، اوزون تراپی می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن منجر به کاهش درد و افزایش عملکرد فرد شود.

نکته: اوزون تراپی یا درمان آرتروز مفاصل با اوزون روشی فاقد خطر است که به صورت سرپایی صورت می گیرد. این اقدام باید توسط دکتر فوق تخصص درد به صورت کاملا حرفه ای انجام شود چرا که قرار دادن سوزن در زانو امری دشوار و حساس است به همین سبب پزشک باید در این حیطه متخصص و مجرب باشد.

 

 

 

فواید و مزایای اوزون تراپی برای درمان آرتروز:

اوزون تراپی یکی از راهکارهای درمانی کم تهاجمی است که فرد پس از انجام آن نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. این روش باید با تشخیص و دستور جراح ارتوپد یا فوق تخصص درد انجام شود چرا که ممکن است در برخی اوقات برای بیماران بدون تاثیر باشد.

درمان آرتروز با اوزون تراپی، دارای کاربرد و مزایای بسیاری است که مهمترین آنها عبارتند از:

·        بازسازی و درمان بافت ها، غضروف ها و مفاصل زانو

·        بهبود درد مفاصل، ماهیچه ها و عصب های زانو

·        درمان تاندون ها

·        بهبود و درمان آرتروز زانو

·        کاهش درد زانو در سریع ترین زمان ممکن

·        بهبود مفاصل زانو ناشی از آسیب دیدگی

نکته: نکته قابل توجه این است که درمان آرتروز با استفاده از روش اوزون تراپی، ایمن و به صرفه است به همین سبب در نزد همگان محبوبیت فوق العاده ای دارد. این روش درمان اغلب بدون هیچ عوارض جانبی است و مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد. چنانچه می خواهید این عارضه را با اطمینان کافی رفع نمایید توصیه می شود به دکتر فوق تخصص درد در این زمینه مراجعه کنید.

 

 

پرولوتراپی و نکات مربوط به آن:

در ابتدا لازم است بدانید پرولوتراپی یکی از موثرترین روش های درمانی جایگزین است که برای ترمیم رباط ها تاثیرگذار می باشد. این روش برای درمان برخی بیماری ها نظیر ناراحتی های التهابی مفصل، کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن، بیماری های فرسایشی و... کاربرد فوق العاده ای دارد. شناسایی و انجام این کار باید به واسطه دکتر فوق تخصص درد صورت بگیرد.

به عبارتی، پرولوتراپی یک روش درمانی است که در خلال آن یک عامل محرک به بدن تزریق می شود و این تزریق در مفاصل انجام می شود که دچار آسیب و التهاب شده باشد. این ماده که با استفاده از این روش به بدن وارد شده سبب می شود عمل بازسازی و ترمیم مفاصل روند سریع تری به خود بگیرد.

لازم به ذکر است بدانید این روش درمان به گونه ای است که فوق تخصص درد، در ابتدا پوست را با استفاده از الکل و محلول های استریل کننده پاک و تمیز می کنند. سپس از مواد بی حس کننده برای بی حس کردن این قسمت استفاده می کنند و تزریقات را انجام می دهند. هدف از بی حسی این محل این است که فرد درد کمتری را احساس کند.

 

 

 

کاربرد و مزایای پرولوتراپی:

علی الرغم مطالب فوق، پرولوتراپی درمان غیر جراحی است که شخص بیمار می تواند با مراجعه به فوق تخصص درد و استفاده از تزریق، احیا کننده مفاصل باشد. بیشترین کاربرد این روش برای ناحیه پشت است اما برای سایر قسمت های بدن اعم از زانوها، ران ها، شانه ها و... نیز مفید و موثر می باشد. برخی از مهمترین و برجسته ترین مزایای پرولوتراپی عبارتند از:

·        بهبود و درمان آسیب های تاندونی و عضلانی

·        بهبود برخی ناپایداری های مفاصل

·        لیز خوردگی مهره ها

·        درمان دردهای کمر و گردن

·        بهبود اختلالات دیسک

نکته: به طور کلی، پرولوتراپی راهکاری طبیعی و دائمی است که با کمک بدن می تواند درد را تسکین بخشد. این روش چنانچه به واسطه دکتر فوق تخصص درد به صورت حرفه ای انجام شود با درصد موفقیت بالایی همراه می باشد. بنابراین توصیه می شود افراد به جای تکیه بر روش های جراحی و مصرف دارو که موقت هستند این روش درمان ایمن را برگزینند.

 

 

کاشت تحریک کننده کانال نخاعی (scs):

کاشت تحریک کننده کانال نخاعی (scs) روشی مدرن است که در خلال آن امواج الکتریکی به کانال نخاعی یا برخی از اعصاب خاص در این نواحی ارسال می شود. این روش از رسیدن درد به مغز جلوگیری کرده و عملکرد فرد را بهبود می بخشد. نکته قابل توجه این است که این روش به واسطه دکتر فوق تخصص درد برای بهبود و رفع دردهای شدید کمر و گردن مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است بدانید کاشت تحریک کننده کانال نخاعی بر خلاف سایر روش های جراحی در هر زمان که فرد بخواهد می تواند آن را خاتمه دهد. به عبارتی، اگر فرد قصد ادامه درمان با این روش را نداشته باشد می تواند با مراجعه به فوق تخصص درد سیم دستگاه و الکترودها را از بدن خارج نماید. این روش درمان از مزایای زیادی برخوردار است که مهمترین آنها عبارتند از:

·        این روش کم تهاجمی است و تنها به واسطه یک برش بر روی پوست انجام می شود.

·        عوارض جانبی این روش درمان ناچیز و اندک است و بیماران دچار هیچ مشکل جدی نخواهد شد.

·        با کمک این دستگاه می توان به کنترل موضعی درد پرداخت.

·        این روش مقرون به صرفه است و همه افراد می توانند در صورت الزام به انجام آن اقدام نمایند.

·        بهبود و تسکین درد به صورت طولانی مدت

نکته قابل توجه این است که کاشت تحریک کننده کانال نخاعی  برای درمان برخی دردها روشی موثر و کارآمد است. این دردها عبارتند از:

·        سندرم جراحی ناموفق کمر

·        آراکنوئیدیت

·        درد شدید کمر

·        درد شدید گردن

·        سندرم درد منطقه ای شدید

·        نوروپاتی محیطی

·        آنژین

نکته: باید در نظر داشته باشید پس از جراحی از انجام حرکات سنگین و تهاجمی اجتناب نمایید تا طول دوره درمان کامل شود. چنانچه افراد تمایل به انجام این جراحی داشته باشند باید در ابتدا به دکتر فوق تخصص درد مراجعه نمایند و سپس به تمامی توصیه های آنها گوش فرا دهند.

 

 

درمان تعریق کف دست و پا با بلوک سمپاتیک:

یکی از مشکلات شایع در بین افراد تعریق است و چنانچه از حد نرمال و عادی خود تجاوز کند باید کنترل شود. گاهی این عارضه زجر آور و ازار دهنده است و فرد در اجتماع با دشواری هایی همراه است. در صورتی که افراد با این مشکل مواجه باشند باید به دکتر فوق تخصص درد مراجعه نمایند.

یکی از روش های موثر برای درمان تعریق بیش از حد کف دست و پا، روش سمپاتکتومی یا بلوک سمپاتیک است که به واسطه آن تعریق زیر بغل، دست و پا کنترل و درمان می شود. این روش درمان یک روش غیر تهاجمی محسوب می شود و در برخی از مراکز درمانی قابل اجرا می باشد. در خلال این روش سوزن های بسیار باریک در محل مورد نظر قرار می گیرد و همچنین از انرژی الکترومغناطیسی در اطراف بافت عصب استفاده می شود.

شایان ذکر است بدانید دکتر فوق تخصص درد در بیشتر اوقات درمان تعریق کف دست و پا با بلوک سمپاتیک را به بیماران توصیه می کند. این راهکار درمانی بدون نیاز به بیهوشی و برش انجام می شود که این عوامل از دلایل اهمیت این روش محسوب می شوند. عمده ترین کاربرد روش سمپاتیک این است که برای درمان مشکلات دیگر نظیر نارسایی های عروقی که در اثر دیابت حاصل می شود مورد استفاده قرار می گیرد.

چنانچه افراد با این مشکل مواجه شوند باید هر چه سریع تر به دکتر فوق تخصص درد مراجعه کنند تا بهبود و کنترل این عارضه هر چه سریع تر صورت بگیرد. این راهکار درمانی اغلب دائمی و طولانی مدت است و تاثیر آن تا سالیان طولانی با فرد همراه می باشد.

 

 

مراجعه به دکتر فوق تخصص درد:

همانطور که میدانید درد مشکل پیچیده ای است که بر روی فرد و سلامت وی تاثیر زیادی دارد. چنانچه افراد با هر گونه دردی مواجه شوند توصیه می شود به دکتر فوق تخصص درد مراجعه نمایند تا بتوانند بدین وسیله عملکرد بدن خود را بهبود و ارتقا بخشند. مراجعه به این افراد دارای مزایای زیادی است که برجسته ترین آنها عبارتند از:

·        بهبود سطح فعالیت و عملکرد بدن که منجر به بازیابی هر چه سریع تر بیمار می شود.

·        کاهش خطر بروز برخی عوارض جانبی و عفونت ها

·        کنترل درد استرس و اضطراب و بهبود خلق و خو

·        امکان آشنایی با مسکن ها و داروهای ضد درد و بررسی تاثیر آنها بر روی بدن

·        کاهش خطر پیشرفت و افزایش درد

نکته: تصمیم گیری درباره پیدا کردن یک دکتر فوق تخصص درد که فعالیت آن به صورت حرفه ای باشد تصمیمی مهم و اساسی است. این متخصصین دارای مهارت های کافی در این زمینه هستند و با بررسی های لازم می توانند ریشه درد و مشکل را پیدا کنند.

لازم به ذکر است بدانید طول درمان بیماری ها یکسان نیست و دستور و تجویز فوق تخصص درد تا حد زیادی به نوع درد بیمار بستگی دارد. چنانچه افراد از درد طاقت فرسا در رنج و عذاب باشند و درمان های متعدد برای آنها فاقد تاثیر باشد باید به دکتر فوق تخصص درد مراجعه نمایند. برخی مطالعات و بررسی ها نشان می دهد که درمان زودهنگام بر نتایج بلند مدت تسکین درد تاثیر فوق العاده ای دارد.

نکته قابل توجه این است که هدف اصلی از مراجعه به دکتر فوق تخصص درد کمک به شخص بیمار است تا بتواند درد را در سریع ترین زمان ممکن کنترل کند. به عبارتی، دکتر فوق تخصص درد عارضه اصلی عامل ایجاد درد را شناسایی کرده و با ارائه راهکارهای مناسب آن را درمان می کند.

یکی از نکات مهم و اساسی پیرامون دکتر فوق تخصص درد این است که معمولا در چندین زمینه دارای تخصص و تجربه هستند. در پاره ای از اوقات افراد از عارضه هایی نظیر اضطراب، افسردگی و استرس در رنج و عذاب هستند به همین سبب توصیه می شود به دکتر فوق تخصص درد مراجعه نمایند.

نکته قابل توجه این است که گاهی علت درد ناممکن و نامشخص بوده و تشخیص آن امری دشوار است. در این مواقع فوق تخصص از راهکارهایی نظیر سابقه پزشکی بیمار، معاینه جسمانی و مطالعات عصب شناختی استفاده می کند.