انتخاب شهر:
پرسش و پاسخ پزشکی

3 نوع ایمپلنت دندان (کدام یک برای شما بهتر است؟)برترین پزشکان ایران در میهن پزشک
3 نوع ایمپلنت دندان (کدام یک برای شما بهتر است؟)

آیا یک یا چند دندان از دست داده اید؟

آیا می خواهید یک راه حل دائمی برای جایگزینی دندان های خود پیدا کنید؟

اگر چنین است، به جای درستی آمده اید!

در این مقاله قصد داریم 3 نوع مختلف ایمپلنت دندان را که می توانید برای بازگرداندن لبخند شما استفاده شود، معرفی کنیم.

ابتدا بیایید با یک پیشینه مختصر شروع کنید...

 

کاشت دندان چیست؟

ایمپلنت دندانی یک ستون کوچک و تیتانیومی (پیچ) است که از طریق جراحی در استخوان فک شما زیر خط لثه قرار می گیرد. این پست با استخوان فک شما ترکیب می شود و پایه ای پایدار برای ترمیم دندان شما ایجاد می کند.

پست ایمپلنت دندان جایگزینی برای ریشه دندان از دست رفته شما است. نه تنها مانند یک ریشه با استخوان شما ترکیب می شود، بلکه ساختار استخوان شما را نیز تحریک کرده و حفظ می کند.

در بالای یک پست ایمپلنت دندان یک ترمیم کننده قرار دارد. به طور معمول، این یک تاج منفرد است که جایگزین یک دندان می شود. اما ایمپلنت های دندانی می توانند چندین دندان از دست رفته را با بریج و حتی پروتزهای ایمن نیز پشتیبانی کنند.

با مراقبت مناسب، ایمپلنت های دندانی می توانند تا آخر عمر باقی بمانند. ایمپلنت دندان 98 درصد موفقیت دارد.

به همین دلیل، و مزایای فراوان آن، ایمپلنت های دندانی به طور گسترده به عنوان توصیه شماره 1 برای جایگزینی دائمی دندان های از دست رفته شناخته می شوند.

بنابراین، کدام نوع ایمپلنت دندان برای شما بهترین است؟

سه نوع مختلف ایمپلنت دندان را در زیر بررسی کنید و مزایا و معایب هر کدام را کشف کنید.

 

3 نوع مختلف ایمپلنت دندان


1) تعویض یک دندان: از یک ایمپلنت دندان استفاده کنید

اغلب ایمپلنت های دندان برای جایگزینی یک دندان از دست رفته استفاده می شود. به یک پست و یک تاج نیاز دارد.


پروسه ایمپلنت دندان چگونه است؟
در اینجا چیزی است که می توانید از ایمپلنت دندان انتظار داشته باشید:


1. شما می توانید با دکتر میترا وثوقی دندانپزشک متخصص درمان ریشه دندان مشاوره داشته باشید تا مشخص شود که آیا کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا نه (به خواندن ادامه دهید تا بدانید چه چیزی شما را واجد شرایط می کند). در این صورت، یک طرح درمانی سفارشی برای شما ایجاد خواهد شد.


2. پست با استفاده از فناوری هدایت شده توسط جراح دندانپزشک دکتر میترا وثوقی در استخوان فک شما قرار می گیرد. در طول این روش نباید دردی احساس کنید و ما مطمئن خواهیم شد که در طول این روش احساس راحتی خواهید کرد. زمان بهبودی برای ترکیب شدن پست شما با استخوان معمولاً 3 تا 4 ماه است.


3. پس از بهبودی، تاج سفارشی جدید شما با یک اباتمنت به پست شما متصل می شود. دندان جدید شما دقیقاً مانند دندان های اطراف شما به نظر خواهد رسید.


برخلاف سایر ترمیم ها، یک ایمپلنت دندان تک دندان جایگزین کل دندان از دست رفته شما از ریشه تا تاج می شود.
اگر یک دندان یا چند دندان از دست رفته دارید که در مجاورت یکدیگر نیستند، کاشت دندان تک دندان ممکن است بهترین گزینه شما باشد.

با این حال:
اگر چندین دندان از دست رفته در مجاورت یکدیگر دارید، این ممکن است بهترین گزینه شما نباشد. علاوه بر این، در صورت داشتن چندین دندان از دست رفته، نوع بعدی ایمپلنت دندان ممکن است در هزینه شما صرفه جویی کند.

 

2) جایگزینی چندین دندان: از بریج مبتنی بر ایمپلنت استفاده کنید

هنگامی که چندین دندان از دست رفته در مجاورت یکدیگر دارید، ممکن است بهترین گزینه شما بریج مبتنی بر ایمپلنت باشد.

 

بریج دندان چیست؟
به طور معمول، یک بریج از دو تاج در دو طرف شکاف دندان از دست رفته شما تشکیل شده است که یک دندان مصنوعی در بین آن تاج ها نگه داشته می شود.
اکنون، به جای اینکه روکش ها به دندان ها متصل شوند، بریج هایی که از ایمپلنت پشتیبانی می کنند تاج هایی دارند که به ایمپلنت های دندانی متصل می شوند.
این فرآیند شبیه ایمپلنت دندان تک دندانی است. با این حال، دندان های از دست رفته در وسط شکاف، ایمپلنت دندانی دریافت نمی کنند.
مزایای یک بریج با پشتیبانی از ایمپلنت این است که می توانید چندین دندان از دست رفته را پشت سر هم به طور ایمن جایگزین کنید - بدون هزینه جایگزینی هر دندان.
نکته منفی این است که همه دندان ها ایمپلنت دریافت نمی کنند و بنابراین مقداری توده استخوانی را از دست خواهید داد.
اگر اکثر یا همه دندان های شما از دست رفته باشد چه اتفاقی می افتد؟

 

3) جایگزینی تمام دندان های خود: از پروتز نگهدارنده ایمپلنت استفاده کنید

اگر اکثر یا تمام دندان های خود را در قوس (بالا یا پایین) از دست داده اید، پروتز دندان مصنوعی با ایمپلنت ممکن است بهترین گزینه شما باشد.

 

دندان مصنوعی نگهدارنده ایمپلنت چیست؟
پروتز یک قوس مصنوعی دندان است. روی خط لثه شما قرار می گیرد و ظاهر یک مجموعه کامل از دندان ها را به شما می دهد. مشکل پروتزهای سنتی این است که قابل جابجایی هستند، به این معنی که می توانند بلغزند، سر بخورند، کلیک کنند، بیفتند و کارهای روزانه مانند غذا خوردن و صحبت کردن را ناراحت کنند.
برای رفع این مشکل، می توانید دندان مصنوعی خود را با ایمپلنت دندان به طور دائم ایمن کنید.


چگونه کار می کند؟
دندانپزشک به طور استراتژیک چهار ایمپلنت دندانی را در امتداد قوس شما قرار می دهد. در حالی که آنها بهبود می یابند، پروتز فعلی شما ممکن است اصلاح شود تا بتوان آن را بدون ایجاد اختلال در روند بهبودی پوشید.
پس از بهبودی، یک پروتز جدید و سفارشی دریافت خواهید کرد که به ایمپلنت های دندانی متصل می شود. نتیجه یک پروتز دائمی و ایمن است که به صورت سفارشی طراحی شده و متناسب با زیبایی صورت شماست.
اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید، این ممکن است راه حلی برای تمام مشکلات دندان مصنوعی شما باشد. و اگر تعداد زیادی دندان از دست رفته دارید، این ممکن است یک گزینه عالی برای بازگرداندن لبخند و اعتماد به نفس شما باشد.
اما نکته کلیدی برای همه این نوع ایمپلنت های دندانی این است که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی ایمپلنت دندان هستید یا خیر. چگونه آن را تعیین کنیم؟

 

آیا من کاندید خوبی برای ایمپلنت دندان هستم؟


دندانپزشک های متخصص نامزدهای جراحی ایمپلنت دندان را با در نظر گرفتن موارد زیر ارزیابی می کنند:


استخوان
وقتی یک دندان از دست می رود، استخوان اطراف شروع به تحلیل می کند. شما به مقدار مشخصی استخوان نیاز دارید تا پست بتواند با آن ترکیب شود. اگر برای مدتی دندانی را از دست داده اید، ممکن است استخوان کافی برای انجام جراحی ایمپلنت دندان وجود نداشته باشد.
برای تعیین این موضوع از یک اسکنر CBCT استفاده می کنیم. این فناوری مدرن به ما یک نمای سه بعدی از دهان و استخوان فک شما می دهد تا بتوانیم کمیت استخوان شما را ارزیابی کنیم. اگر استخوان کافی دارید، ما با برنامه درمانی شخصی شما جلو خواهیم رفت.
اگر استخوان کافی برای ایمپلنت دندان ندارید، اغلب می توانیم عمل پیوند استخوان را انجام دهیم. این روش می تواند به بدن شما در بازسازی استخوان و بافت کمک کند. زمانی که استخوان کافی داشته باشید، می توانید عمل جراحی را به پیش ببرید.


سن
ایمپلنت های دندانی اگر در بزرگسالانی که رشد و نمو آن ها به پایان رسیده باشد، بسیار موفق هستند.
اگر شما یا فرزندتان خیلی جوان هستید، ممکن است لازم باشد منتظر بمانید تا ساختار صورت شما رشد کند. این معمولاً در حدود 16 سالگی برای دختران و 18 سالگی برای پسران است.


سلامتی
مانند بسیاری از جراحی ها، برای جراحی ایمپلنت دندان، سلامت عمومی و دهان و دندان لازم است. اگر از شرایط خاصی مانند دیابت رنج می برید، سیگاری هستید یا بیماری لثه دارید، ایمپلنت دندان ممکن است قابل دوام نباشد.
مطمئن باشید، دکتر میترا وثوقی شما را به صورت فردی ارزیابی خواهد کرد و در صورت لزوم با پزشک شما برای یافتن راه حل همکاری خواهند کرد.

 

در مورد انواع ایمپلنت دندان سوالی دارید؟


چه یک دندان یا چند دندان از دست داده باشید، ایمپلنت های دندانی می توانند به شما کمک کنند تا لبخند خود را بازگردانید!
به نظر شما بهترین گزینه چه نوع ایمپلنت دندانی است؟
• ایمپلنت دندان تک دندانی
• پل با پشتیبانی از ایمپلنت
• پروتز دندانی با ایمپلنت
اگر در مورد انواع ایمپلنت های دندانی سوالی دارید، با مطب دکتر میترا وثوقی (عضو انجمن اندودنتیست های ایران و آمریکا) تماس بگیرید.