انتخاب شهر:
پرسش و پاسخ پزشکی

نکات کلیدی داروی میرتازاپینبرترین پزشکان ایران در میهن پزشک
نکات کلیدی داروی میرتازاپین

توضیحات کلی در مورد داروی میرتازاپین کدامند؟

میرتازاپین یک داروی ضد افسردگی است. ​ نحوه تاثیر اصلی این دارو از طریق شامل مسدود کردن گیرنده‌های آدرنرژیک و سروتونین می باشد. این دارو معمولا در درمان اختلالات اضطرابی و افسردگی،درمان اختلال وسواسی - اجباری و درمان بی خوابی به کار می‌رود. از نظر شیمیایی، داروی میرتازاپین مشابه یک داروی ضد افسردگی تتراسیکلیک است . ​

ندا فرزانه دکتر روانپزشک (متخصص اعصاب و روان) ذکر می کند که فقط داروی میرتازاپین را همان طور که دکترتان تجویز کرده‌است،استفاده کنید.

اشکال دارویی میرتازاپین کدامند؟

این دارو به صورت قرص  خوراکی تجویز می شود و شکل تزریقی یا شربت ندارد. ​

 

لطفا خود درمانی نکنید.

دکتر ندا فرزانه دارای بورد تخصصی اعصاب و روان (روانپزشک)  غرب تهران بیان می کند که "متاسفانه در بسیاری از موارد برای من و سایر همکاران روانپزشک پیش آمده است که مراجعی که برایش داروی ضدافسردگی تجویز شده است، در ویزیت حضوری و یا آنلاین بیان می کند که چرا مثلا این داروی میرتازاپین را به من دادید و داروی مثلا سرترالین را ندادید. روانشناسم یا دوستم و همکارم به من گفت که این دارو عوارض داره و مثلا فلان دارو تاثیرش بیشتره. ضمن احترام فراوان به تمامی همکارانی که رشته پزشکی نخوانده اند، برای اطلاع رسانی به خوانندگان محترم سایت باید گفت که تجویز نوع دارو کاملا بر اساس صلاحدید روانپزشک و بسته به شرایط بیمار است. بنابراین در صورتیکه فردی با تحصیلات غیر از پزشکی به شما توصیه ای در مورد نوع داروی مصرفی کرد، بهتر است حتما با روانپزشک خود مشورت نمایید و خود درمانی نکنید.

 

آخه" چرا من هنوز خوب نشدم؟" تاکی باید دارو بخورم؟

براساس بسیاری از تحقیقات انجام شده در زمینه موثر بودن یا نبودن میرتازاپین در درمان بیماری افسردگی ماژور مشخص شد که این دارو " به اندازه دیگر داروهای ضد افسردگی در درمان این بیماری در صورت صلاحدید روانپزشک موثر است. این نکته از این نظر مهم است که تعداد بسیار زیادی از افرادی که برایشان این دارو تجویز می شود، وقتی که برای درمان بیماری به روانپزشک مراجعه کرده اند، بعد از چند روز در جلسه های ویزیت توسط روانپزشک بیان می کنند که ​" چرا من هنوز خوب نشدم؟". باید دانست که شروع تاثیر این دارو برای درمان بیماری ها چند هفته طول می‌کشد.

چه افرادی نباید اصلا داروی میرتازاپین را مصرف کنند؟

نکته مهم این است که مصرف داروی میرتازاپین برای برخی از افراد مناسب نیست و باید حتما توسط روانپزشک و بر اساس علایم بیمار تجویز شود. بنابراین، پیش از شروع مصرف میرتازاپین با حتما با روانپزشک خود مشورت کنید. ​ از مهمترین موارد منع مصرف داروی میرتازاپین می توان موارد زیر را نام برد:

اگر فرد نسبت به این دارو حسایت دارویی نشان بدهد.

فردی که مشکلات قلبی و عروقی دارند. افرادی که بیماری نوسان فشار خون دارند.

اگر که فرد تحت درمان بعضی از داروهای ضد افسردگی است.

مشکل فشار خون دایمی بالا در چشم ( گلوکوم)

فردی که مبتلا به بیماری صرع است چون ممکن است میرتازاپین باعث افزایش خطر تشنج در افراد شود. ​

افرادیکه قصد باردار شدن دارند.

خانمهایی که به نوزاد شیر می دهند.

مصرف وارفارین.  میرتازاپین ممکن است اثرات وارفارین و لخته سازی خون را افزایش دهد. ​

بیماری دیابت.  اگر فرد مبتلا به بیماری دیابت باشد، در صورتی که خودسرانه این دارو را مصرف کند، می‌تواند باعث نوسان قند خون در فرد شود.

 

نکات مهم قبل از مصرف میرتازاپین که باید فرد حتما به آنها توجه کافی کند:

 

نکته مهمی که خانم دکتر ندا فرزانه "دکتر روانپزشک" برای خوانندگان محترم سایت بیان می کنند، این است که در جلسه اول ویزیت توسط روانپزشک حتما اگر بیماری جسمی دارید، به ایشان حتما اطلاع دهید. در مورد داروی میرتازپین فردی که یکی از موارد زیر را در سابقه بیماری دارد، باید احتیاط کرد:

تعداد پائین گلبول سفید بیماری گلوکوم سطح سدیم پایین در خون بیماری تشنج

افکار خودکشی و یا سابقه قبلی اقدام به خودکشی

سابقه قبلی سکته مغزی

کلسترول یا تری گلیسرید بالا

مشکلات نامنظمی در ریتم ضربان قلب

بیماری فشار خون بالا یا فشار خون پایین دائمی

 

چه زمانی بهتر است که میرتازاپین را مصرف کرد؟

دکتر ندا فرزانه بورد تخصص روانپزشکی و روان درمانگر بیان می کند که این سوال رایجی است که خیلی از مراجعان مطب و یا مردم در اینستاگرام و یا فضای مجازی سوال میکنند که " من فلان داروها را میخورم. این داروها را چه زمانی از روز یا شب بخورم؟" بهترین جوابی که به این سوال می توان داد این است که "فقط جواب این سوال را روانپزشک شما می تواند بدهد. علت این است که براساس شرایط جسمی، روحی و روانی و سایر موارد داروها توسط روانپزشک تجویز می شود. بنابراین باید دارو را فقط در زمانی که برای شما تجویز شده است، مصرف کنید و از خود درمانی بپرهیزید. این دارو را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد.

 

اگر داروی میرتازاپین را بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف شود، چه باید کرد؟

مقداری از داروی میرتازاپین که می‌تواند منجر به عوارش مصرف بیش از حد دارو در فرد شود، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

 

 داروی میرتازاپین را چگونه باید مصرف کرد؟

 

قرص میرتازاپین را باید تنها زمانی از بسته خارج کنید که میخواهید آن را بخورید و نباید از قبل از بسته نگهدارنده دارو خارج شده باشد. از داروها به صورت مرتب استفاده کنید و به روانپزشک خود در جلسات ویزیت بگویید که آیا علائم شما بعد از گذشتن چند هفته از زمان شروع میرتازاپین بهبود یافته یا خیر. ​داروی میرتازاپین را در دمای اتاق و به دور از رطوبت، گرما و نور نگه دارید.

عوارض جانبی میرتازاپین کدامند؟

 

عوارض جانبی بسیار شایع میرتازاپین شامل: یبوست، خشکی دهان، خواب‌آلودگی، افزایش اشتها و افزایش وزن. ​

عوارض جانبی شایع این دارو عبارتند از: سردرد وافزایش اشتها و افزایش چربی خون.​ ​

​ عوارض جانبی جدی داروی میرتازاپین شامل موارد زیر اند:

 کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون و افزایش ریسک خودکشی در کودکان باشد. البته در مورد خطر خودکشی باید گفت که اگر با روانپزشک خودتان مشورت کرده اید و ایشان این دارو را تجویز کرده اند، دیگر این خطر متوجه کودکتان نیست چون روانپزشک در جلسه های ویزیت هفتگی و یا ماهانه تمام این موارد را بررسی و درمان می کند. تداخلات دارویی میرتازاپین: مصرف این دارو با بعضی از داروها توصیه نمی‌شود. به طور کلی مشخص نیست که آیا استفاده از آن در دوران بارداری ایمن است یا خیر.

سایر عوارض جانبی میرتازاپین شامل: پرخواب، تهوع و استفراغ، اسهال، احتباس ادراری، افزایش دمای بدن، تعریق بیش از حد ​

 

اگر دچار این موارد شدید حتما بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید:

کاهش نیاز به خواب، انجام کارهای غیرعادی، افکار خودکشی. تاری دید، ، درد یا تورم چشم احساس سبکی سر

جوش‌های بدن، تاول‌ یا ورم روی کف دست و کف پا

تشنج

تب، زخم در دهان یا بینی، مشکل تنفسی

سردرد شدید، سرگیجه، مشکل تکلم، ضعف شدید، استفراغ، از دست دادن هوشیاری، احساس عدم تعادل​

 

عوارض ناشی از قطع ناگهانی میرتازاپین کدامند؟

 

هرگز به طور ناگهانی خوردن داروی میرتازاپین را متوقف نکنید. اگر شرایطی پیش آمد که نیاز به قطع داروی میرتازاپین را دارید مثل باردار شدن، حتما با روانپزشک خود به صورت ویزیت حضوری یا ویزیت آنلاین مشورت کنید. و از روانپزشک خود بپرسید که چگونه استفاده از این دارو را به طور درست باید متوقف کنید. ​

 

اثرات قطع ناگهانی درمان با میرتازاپین شامل:  افسردگی، اضطراب، وزوز گوش، حملات وحشت، سرگیجه، بی‌قراری، تحریک‌پذیری و کاهش اشتها ، بی‌خوابی، اسهال، تهوع، استفراغ، علایم شبه آنفلوانزا، سردرد و سرخوشی. ​

 

عوارض مصرف بیش از حد مصرف قرص میرتازاپین چیست؟

علایم استفاده بیش از حد میرتازاپین شامل سرگیجه، مشکلات حافظه، خواب‌آلودگی و مشکلات در ضربان قلب می باشد. ​

 

تداخلات دارویی قرص میرتازاپین کدامند؟

تعدادی از این موارد شامل داروهای:  فلوکستین و پاروکستین، کاربامازپین، سایمتیدین، دیازپام، کلاریترومایسین، ریفامپین ایتراکونازول، کتوکونازول، تلفینویر،ریتوناویر، سکویناویر،لیتیوم، سایر داروهای ضد افسردگی و یا داروهای ضد روان‌پریشی،سوماتریپتان، ریزاتریپتان، ​فنی تویین، ترامادول

 

چه کارهایی را در زمان مصرف قرص میرتازاپین نباید انجام داد؟

نوشیدن الکل

از رانندگی در روزهای اول مصرف دارو اجتناب کنید.