انتخاب شهر:
پرسش و پاسخ پزشکی

واژینوپلاستی و لابیاپلاستی دو روش محبوب در جوانسازی واژنبرترین پزشکان ایران در میهن پزشک
واژینوپلاستی و لابیاپلاستی دو روش محبوب در جوانسازی واژن

یکی از دلایل مراجعه به دکتر زنان مشکلات واژن و ناراحتی های آن هنگام ادرار، رابطه جنسی و ... است. امروزه روش های مختلفی وجود دارند که می توانند به درمان این مشکلات و جوانسازی واژن کمک کنند. افزایش سن، زایمان طبیعی، ژنتیک و ... از مهم ترین عواملی هستند که باعث شل شدگی و افتادگی واژن می شوند. از بهترین و پرطرفدارترین روش های جوان سازی واژن می توان به واژینوپلاستی و لابیاپلاستی اشاره نمود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با این دو روش به طور کامل آشنا کنیم. 

تفاوت واژینوپلاستی و لابیاپلاستی  

واژینوپلاستی یکی از روش های بسیار موثر برای سفت نمودن و تنگ کردن واژن است. واژن ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند بالا رفتن سن یا زایمان طبیعی شل شود. در این صورت می تواند با انجام این جراحی به بهبود شرایط واژن کمک کرد. بسیاری از افراد متخصص زنان و زایمان ادعا دارند که با انجام این جراحی می توان حساسیت های واژن را نیز بهبود بخشید. به همین دلیل این موضوع به شکل عجیبی به چالش کشیده شده است و متخصصین آمریکایی در این زمینه به بررسی پرداخته اند. 

با واژینوپلاستی می توان پوست واژن را کشید و بافت آن را سفت نمود. با این وجود هنوز سندی که تضمین کند این جراحی موجب افزایش میل جنسی نیز می شود، وجود ندارد. زیرا میل جنسی کاملا غریزی و احساسی می باشد و واژینوپلاستی می تواند تنها زیبایی واژن را افزایش دهد. از طرفی با بررسی های انجام شده روی این موضوع متوجه شده اند که حساسیت جنسی نه تنها ممکن است منجر به لذت بیشتر نشود، بلکه می تواند ناراحتی و درد فرد را نیز افزایش دهد. 

لابیاپلاستی نیز یک جراحی زیبایی و درمانی می باشد که روی لب های کناری واژن تمرکز دارد. در این جراحی لابیاهای ماژور و یا مینور را به راحتی می توان بهبود بخشید. لابیاهای ماژور لب های اطراف واژن می باشند که در قسمت خارجی قرار دارند و بزرگ تر هستند. لابیاهای مینور نیز لب های کناری واژن بوده که از در قسمت داخلی قرار دارند و از ابعاد کوچک تری برخوردارند. جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی را می توان به طور همزمان و یا به تنهایی انجام داد.

 

کدام جراحی زیبایی واژن برای شما مناسب است؟ 

یکی از دغدغه های جدی افرادی که با مشکلات واژن مواجه هستند این است که میان واژینوپلاستی و لابیاپلاستی کدام روش جراحی برای آن ها مناسب است. اگر می خواهید میان این دو جراحی یک روش را انتخاب نمایید، در ابتدا باید با تفاوت این روش ها با یکدیگر آشنا شوید. اصلی ترین تفاوت میان این دو روش کاربرد ترمیمی لابیاپلاستی و زیبایی واژینوپلاستی می باشد. جراحی ترمیمی می تواند عملکرد بخش مورد نظر را بهبود بخشد. در صورتی که جراحی زیبایی تنها به بهبود ظاهر آن کمک می کند. توجه به این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 

براساس متخصصان زنان و زایمان آمریکانی جراحی ترمیمی لابیاپلاستی می تواند به رفع مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار کمک کنند. در صورتی که جراحی زیبایی تنها به ترمیم ایرادات ظاهری واژن می پردازد. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان هنگام انتخاب جراحی زیبایی کمی با تردید و محتاط عمل می کنند. البته توجه داشته باشید که برخی از روش های واژینوپلاستی نیز به منظور رفع مشکلات مادرزادی و مانند آژنزی واژن مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل می توانند به رشد طبیعی واژن، ادرار طبیعی، قاعدگی نرمال و توانایی مقاربت بیماران کمک کنند. با توجه به این موضوع در برخی از مواقع نیز واژینوپلاستی به عنوان یک روش ترمیمی مورد استفاده قرار می گیرد. 

لابیاپلاستی

تایید تکنیک های جوان سازی واژن توسط APSP

امروزه واژینوپلاستی به یکی از محبوب ترین روش های زیبایی و جوانسازی واژن محسوب می شود. بسیاری از جراحان تکنیک های مختلفی را در این جراحی ارائه نموده اند که می تواند به شکل جراحی های زیبایی عمل کند. به طور کلی اندام تناسلی بانوان در حالت طبیعی طیف بسیار گسترده ای آناتومیک طبیعی دارد. بنابراین با استفاده از لیزر درمانی می توان به جوانسازی واژن و بهبود شکل طبیعی آن کمک کرد. 

انجمن ASPS آمریکا روش های متعددی را به منظور جوانسازی واژن ارائه نموده اند. البته بسیاری از این روش ها تحت تاییدیه خود این انجمن قرار نگرفته است و تاکید می کنند که ممکن است این روش ها برای اثربخشی موفق به مطالعات بیشتری نیاز داشته باشند. بنابراین روش های ارائه شده توسط انجمن پلاستیک (APSP) را نمی توان پذیرفته شده دانست. 

 

خطرات جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی  

هنوز آمار مشخصی از میزان رضایت بیماران نسبت به جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی وجود ندارد. از طرفی این جراحی ها در مجلات معتبر پزشکی مورد ارزیابی قرار نگرفته اند. با توجه به این موضوع واژینوپلاستی یا لابیاپلاستی نیز مانند سایر جراحی ها ممکن است عوارض و خطراتی را برای بیمار به همراه داشته باشند. از شناخته شده ترین خطرات این جراحی ها می توان به موارد زیر اشاره داشت. 

• عفونت 

• تغییر کردن دائمی احساسات 

• احساس درد مداوم 

• ایجاد جای زخم 

توصیه: یکی از بهترین توصیه های پزشکان برای بانوانی که قصد دارند جراحی واژن انجام دهند این است که با پزشک خود مشورت کنند. این افراد باید تمامی دغدغه ها و نگرانی های خود را برای پزشک بازگو نمایند و روش های غیر جراحی را نیز مورد ارزیابی قرار دهند. به طور مثال ممکن است با انجام تمرینات کگل به راحتی بتوان عضلات واژن را تقویت نمود و برانگیختگی جنسی را نیز بهبود بخشید.. از طرفی ممکن است مشاوره بتواند کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس فرد را رفع نماید. در این صورت نیازی به جراحی نخواهد بود. 

 

کاندیدای مناسب برای جوان سازی واژن

واژینوپلاستی از جمله روش های جوان سازی واژن است که می تواند در سفت شدن عضلات واژن و همچنین تقویت بافت های حمایت کننده نقش بسیار موثری داشته باشد. به طور کلی اگر شما دارای شرایط زیر هستید، می توانید کاندیدای مناسبی برای واژینوپلاستی باشید. 

• در صورتی که بخواهید اعتماد به نفس و عزت نفس خود را در رابطه بازگردانید. 

• هنگامی که دچار بی اختیاری ادرار هستید و در شرایط خنده، عطسه، ورزش، سرفه و مقاربت نمی توانید ادرار خود را کنترل کنید. 

توجه داشته باشید که انجام واژینوپلاستی برای بانوان باردار مناسب نیست و بهتر است بانوان یک سال پس از زایمان این جراحی را انجام دهند. با این وجود بهتر است پیش از اقدام برای هر نوع عمل جوانسازی واژن با پزشک متخصص مشورت کنید. 

 

نکات قابل توجه در رابطه با جراحی های جوان سازی واژن

روش های متعددی برای زیبایی و جوانسازی واژن وجود دارند که شما می توانید با توجه به شرایط خود مناسب ترین آن ها را انجام دهید. ترمیم پرده بکارت یکی از عمل های رایج واژن است که در صورت پارگی بافت نازک در قسمت ورودی واژن انجام می شود. این روش جراحی که آن را با نام هایمنوپلاستی می شناسند تنها به ترمیم پرده بکارت می پردازد. این جراحی کمک می کند تا شرایط فرد به حالت اولیه قبل از رابطه جنسی او باز گردد. با توجه به تفاوت فرهنگ های مختلف امروزه هیمنوپلاستی یکی از چالش برانگیزترین روش های جراحی زیبایی واژن می باشد. 

رفع کلیتورال نیز از دیگر روش های جوانسازی واژن است که بافت پوشاننده کلیتوریس را در آن از بین می برند. این روش به تقویت دیواره جلویی واژن می پردازد و میزان عشق شهوانی فرد را نیز افزایش می دهد. این قسمت منجر به برانگیختگی و همچنین ارگاسم بانوان می شود. به همین دلیل با تقویت و تزریق کلاژن به قسمت جلویی واژن می توان به افزایش لذت جنسی بانوان کمک کرد. 

 

 

سوالات متداول در رابطه با واژینوپلاستی و لابیاپلاستی  

• واژینوپلاستی و لابیاپلاستی تحت پوشش بیمه هستند؟ 

هیچ کدام از جراحی های زیبایی تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند. واژینوپلاستی به طور کامل یک عمل زیبایی شناخته می شود و هزینه آن آزاد می باشد. اما در صورتی که انجام لابیاپلاستی از نظر پزشک ضرورت داشته باشد بیمه هزینه های آن را پرداخت نماید. به طور مثال زمانی که هیپرتروفی لابیا (رشد غیرطبیعی لابیا) وجود داشته باشد، که معمولا به دلیل تستوسترون اضافی، تحریک مزمن و شرایط مادرزادی ایجاد می شود. 

• چند وقت بعد از واژینوپلاستی و لابیاپلاستی می توان رابطه جنسی برقرار کرد؟ 

در صورتی که روند بهبودی بیمار پس از جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی نرمال باشد، فرد می تواند پس از 2 ماه رابطه جنسی خود را ادامه دهد. 

• چه زمانی بعد از واژینوپلاستی و لابیاپلاستی می توان به محل کار خود بازگشت؟

با توجه به شرایط بیماران زمان بازگشت به محل کار پس از واژینوپلاستی و لابیاپلاستی متفاوت است. با این وجود معمولا بیماران پس از گذشت 3 هفته می توانند به محل کار خود بازگردند. افرادی که شرایط بدنی ضعیف تری دارند معمولا باید یک ماه بعد از جراحی کار خود را از سر بگیرند. 

• روند بهبودی فرد پس از جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی به چه صورت است؟ 

شرایط بهبودی بیماران پس از واژینوپلاستی و لابیاپلاستی نیز کاملا وابسته به شرایط جسمی آن ها قبل و بعد از جراحی می باشد. معمولا تورم و درد پس از عمل طبیعی بوده و فرد پس از چند روز به راحتی می تواند حرکت کند. با این وجود نتیجه نهایی عمل جراحی حدودا 2 تا 3 هفته پس از عمل قابل مشاهده می باشد. 

• خطرات احتمالی جراحی واژینوپلاستی کدامند؟ 

- خونریزی و هماتوم 

- واکنش های منفی نسبت به داروی بیهوشی

توجه داشته باشید که این احتمال بروز این عوارض برای افراد دیابتی، سیگاری و چاق بیشتر است.  

 

 

پیش از واژینوپلاستی بهتر است این نکات را بدانید!

• جراحی واژینوپلاستی می تواند به تقویت عضلات واژن بپردازد. بنابراین فرد پس از جراحی کنترل بیشتری روی قدرت و انقباض واژن خواهد داشت. به طور کلی در این روش عضلات واژن کشیده شده و در قسمت پشت واژن با استفاده از بخیه به یکدیگر متصل می شوند. بنابراین ممکن است بخشی از پوست به طور ناخواسته برداشته شود. این کار به منظور سفت شدن ماهیچه ها و همچنین کاهش پوست اضافی واژن است. 

• انجام جراحی واژینوپلاستی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بنابراین فرد در هنگام جراحی هیچ دردی را متوجه نمی شود. در برخی از مواقع ممکن است مقداری بی حسی موضعی نیز برای بیمار استفاده شود.

• یکی از سوالات رایج در رابطه با واژینوپلاستی این است که آیا این روش می تواند منجر به رفع افتادگی شود. خوشبختانه این روش در بهبود افتادگی لگن بسیار موثر است و می تواند ضعف عضلات لگن را برطرف نماید. توجه داشته باشید که ضعف ماهیچه های لگن منجر به فشار روی واژن می شود، بنابراین می تواند باعث ناراحتی فرد در ناحیه واژن شود. 

• واژینوپلاستی را می توان به تنهایی و یا همزمان با دیگر جراحی های زیبایی اندام تناسلی انجام داد. به طور مثال لابیاپلاستی همزمان با واژینوپلاستی می تواند به ترمیم لب های داخلی و خارجی واژن نیز کمک کند. 

 

نکات قابل توجه در رابطه با جراحی های واژینوپلاستی و لابیاپلاستی  

1) جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی جزو جراحی های سرپایی محسوب می شوند و حدود 1 ساعت زمان می برد. با این وجود ممکن است پزشک تشخیص دهد که بیمار باید یک شب در بیمارستان بماند. 

2) تمامی جراحی های ترمیمی و زیبایی از مزایای قابل توجهی برخوردار می باشند، اما ممکن است محدودیت هایی را نیز به همراه داشته باشند. پس از واژینوپلاستی و لابیاپلاستی نیز ممکن است قطر واژن کاهش پیدا کرده و ساختار آن به پیش از بارداری بازگردد. 

3) معمولا پس از واژینوپلاستی مقدار کمی اسکار ایجاد می گردد. در صورتی که جراح از تجربه و تخصص بالایی برخوردار باشد، سعی می کند برش ها را در قسمت هایی ایجاد نماید که دید کمتری دارند. بنابراین با مراقبت اصولی و درست، اسکارها محو شده و به سختی می توان آن ها را مشاهده کرد. 

4) به طور کلی واژینوپلاستی می تواند ناراحتی زنان را برطرف نماید. اما در برخی از مواقع عضلات کشیده شده و فرد احساس سفتی و کشش خواهد داشت. این احساس در زمان هایی که فرد لباس تنگ می پوشد بیشتر خواهد بود. 

5) قبل از انجام واژینوپلاستی اولین کاری که باید انجام شود، مراجعه به پزشک برای مشاوره و اطمینان از روش انجام جراحی می باشد. در این مشاوره بیمار باید از خطرات، مزایا، هزینه ها، عوارض احتمالی و هر آنچه به جراحی مربوط است مطلع شود. از طرفی باید در رابطه با میزان تجربه و تخصص پزشک نیز پرس و جو کند. 

6) زمانی که پس از واژینوپلاستی بیمار به خانه برود باید یک فرد همراه او باشد. زیرا بیمار قادر به رانندگی نخواهد بود و احساس درد و تورم خواهد داشت. در واژینوپلاستی از بخیه های جذبی استفاده شده و نیازی به کشیدن آن ها نیست. از طرفی پس از چند روز استراحت فرد به راحتی می تواند راه برود